Hortensje - krzewy ozdobne

6
Hortensja
Hortensje to piękne i długo kwitnące krzewy.

Hortensje kwitną od czerwca do końca sierpnia. Ich ogromne, kuliste kwiatostany, jeszcze długo po przekwitnięciu pozostają ozdobą roślin.

Hortensji nie powinno zabraknąć w ogrodzie prawdziwego konesera, tym bardziej, że są to jedne z najbardziej efektownych krzewów ozdobnych.
Krzewy hortensji występują w naturze w południowo wschodniej Azji oraz w Północnej i Południowej Ameryce. Na świecie istnieje przeszło 25 gatunków tego ozdobnego krzewu. W Polsce powszechnie uprawiana jest hortensja ogrodowa, jednak wielu z nas nie wie, że krzew ten występuje w wielu ciekawych odmianach o wyjątkowych walorach dekoracyjnych.

  • Hortensja ogrodowa jest krzewem, którego proste pędy dorastające do wysokości 1 m, tworzą półokrągłe kępy. Pędy nie rozkrzewiają się, natomiast pod ciężarem kwiatów rozchylają się na boki. Odmiana ta wytwarza od czerwca do lipca ogromne, kuliste kwiatostany w różnych odcieniach różu, bieli i błękitu. Po przekwitnięciu zawiązuje ozdobne bordowo-zielone owocostany. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, osłoniętych od mroźnych wiatrów, w kwaśnej glebie. Lubi zasilanie kompostem i obornikiem. Wymaga okrycia na zimę. Kwiatostany hortensji zawiązują się w na wierzchołkach ubiegłorocznych pędów i zimują pod postacią zgrubiałych pąków. Krzewów nie powinno się w związku z tym przycinać jesienią. Ciekawostką jest fakt, że kolor kwiatów hortensji nie zależy od jej gatunku, ale od odczynu gleby. Jeśli uprawiamy krzew w glebie o odczynie bardzo kwaśnym, uzyskujemy kwiaty o niebieskiej barwie. Z kolei mniej kwaśny odczyn ziemi pozwala nam uzyskać kwiaty o barwie różowej.
  • Hortensja drzewiasta dorasta do 1,5 m wysokości. Wytwarza najczęściej kremowe kwiatostany o półkolistym kształcie. Kwitnie na pędach tegorocznych, czyli wytworzonych w roku kwitnienia. Wymaga okrycia na zimę. Ciekawą odmianą jest „Grandiflora” o dużych, białych kwiatach, które zielenieją po przekwitnięciu.
  • Hortensja bukietowa lub wiechowata dorasta do 2,5 m wysokości. Jej kwiatostany pojawiające się od lipca do września, mają kształt stożka i z początkowo białych w trakcie kwitnienia przebarwiają się na różowo-czerwone. Kwiaty wytwarzane są na pędach wyrosłych w roku kwitnienia. Woli stanowiska półcieniste i słoneczne. Nie wymaga okrycia na zimę.
  • Hortensja piłkowana dorasta do 1-1,5 m, ma jajowate liście o nierównym, piłkowanym brzegu, kwitnie drobnymi, licznymi kwiatostanami.
  • Hortensja dębolistna dorastająca do 1,5 m wysokości, wytwarza liście przypominające kształtem dębowe. Kwitnie niezwykle efektownie na przełomie czerwca i lipca, a jej kwiatostany mają wiechowaty kształt.
Oceń artykuł
3,45 / 20 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także