Hortensje kwitną od czerwca do końca sierpnia. Ich ogromne, kuliste kwiatostany, jeszcze długo po przekwitnięciu pozostają ozdobą roślin.
Hortensji nie powinno zabraknąć w ogrodzie prawdziwego konesera, tym bardziej, że są to jedne z najbardziej efektownych krzewów ozdobnych.
Krzewy hortensji występują w naturze w południowo wschodniej Azji oraz w Północnej i Południowej Ameryce. Na świecie istnieje przeszło 25 gatunków tego ozdobnego krzewu. W Polsce powszechnie uprawiana jest hortensja ogrodowa, jednak wielu z nas nie wie, że krzew ten występuje w wielu ciekawych odmianach o wyjątkowych walorach dekoracyjnych.
- Hortensja ogrodowa jest krzewem, którego proste pędy dorastające do wysokości 1 m, tworzą półokrągłe kępy. Pędy nie rozkrzewiają się, natomiast pod ciężarem kwiatów rozchylają się na boki. Odmiana ta wytwarza od czerwca do lipca ogromne, kuliste kwiatostany w różnych odcieniach różu, bieli i błękitu. Po przekwitnięciu zawiązuje ozdobne bordowo-zielone owocostany. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, osłoniętych od mroźnych wiatrów, w kwaśnej glebie. Lubi zasilanie kompostem i obornikiem. Wymaga okrycia na zimę. Kwiatostany hortensji zawiązują się w na wierzchołkach ubiegłorocznych pędów i zimują pod postacią zgrubiałych pąków. Krzewów nie powinno się w związku z tym przycinać jesienią. Ciekawostką jest fakt, że kolor kwiatów hortensji nie zależy od jej gatunku, ale od odczynu gleby. Jeśli uprawiamy krzew w glebie o odczynie bardzo kwaśnym, uzyskujemy kwiaty o niebieskiej barwie. Z kolei mniej kwaśny odczyn ziemi pozwala nam uzyskać kwiaty o barwie różowej.
- Hortensja drzewiasta dorasta do 1,5 m wysokości. Wytwarza najczęściej kremowe kwiatostany o półkolistym kształcie. Kwitnie na pędach tegorocznych, czyli wytworzonych w roku kwitnienia. Wymaga okrycia na zimę. Ciekawą odmianą jest „Grandiflora” o dużych, białych kwiatach, które zielenieją po przekwitnięciu.
- Hortensja bukietowa lub wiechowata dorasta do 2,5 m wysokości. Jej kwiatostany pojawiające się od lipca do września, mają kształt stożka i z początkowo białych w trakcie kwitnienia przebarwiają się na różowo-czerwone. Kwiaty wytwarzane są na pędach wyrosłych w roku kwitnienia. Woli stanowiska półcieniste i słoneczne. Nie wymaga okrycia na zimę.
- Hortensja piłkowana dorasta do 1-1,5 m, ma jajowate liście o nierównym, piłkowanym brzegu, kwitnie drobnymi, licznymi kwiatostanami.
- Hortensja dębolistna dorastająca do 1,5 m wysokości, wytwarza liście przypominające kształtem dębowe. Kwitnie niezwykle efektownie na przełomie czerwca i lipca, a jej kwiatostany mają wiechowaty kształt.
mlody_84
śmiesznie z tą zmianą koloru hortensji pod wpływem gleby. Ciekawe czy jeszcze jakieś kwiatki tak reagują?
Cyperus
zdaje się, że ułudka wiosenna też zmienia kolor. Pozdrawiam
Dom i ogród w lesie
Ja właśnie ostatnio posadziłam hortensje i jestem bardzo ciekawa jak się przyjmą. Zauważyłam, że nie przepadają za słońcem, to znaczy kwiaty wyglądają tak jakby więdły. Za to w cieniu robią się piękne kule, bardzo efektowne.
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/4993/0_a36dcc81758d71886531e7373847b24735532d34.jpg
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/4993/0_35b5bea397ed044601ea00f1104e6591eb5cd136.jpg
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/4993/0_2dbaad2f02ed9e9440acb28a8dc936032208bb31.jpg
marta_p
o, a ja przycięłam hortensję (ogrodowa) i dziwiłam się, że nie kwitnie
kinga_rr
a ja próbowałam uprawiać hortensję na balkonie. Posadziłam w naprawdę dużej donicy, warunki miała dobre, ale zupełnie zmarniała ;-((
Karolina Pozyt
Chciałabym posadzić hortensje na ogrodzie, zawsze mi się podobały, zastanawiam się tylko czy jest to bardzo wymagający krzew?