Hortensje krzewiaste (drzewiaste). Uprawa, odmiany, przycinanie, pielęgnacja

0
Hortensje krzewiaste
Hortensje krzewiaste mają wielkie, kuliste kwiatostany. Są odporne na mróz i mało kapryśne, za to długo i obficie kwitną.

Hortensje krzewiaste zwane też drzewiastymi nie są tak wymagające, jak np. ogrodowe. Podpowiadamy, jak uprawiać ten gatunek hortensji.

Hortensje ze względu na swoje wspaniałe kwiaty należą do ścisłego grona najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Najpopularniejsze z nich są piękne, ale kapryśne hortensje ogrodowe oraz znacznie łatwiejsze w uprawie hortensje bukietowe. Tuż obok nich swoje miejsce zajmują nie mniej atrakcyjne hortensje krzewiaste nazywane także drzewiastymi (Hydrangea arborescens).

Zobacz zdjęcia

Hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste są też nazywane drzewiastymi. Mają charakterystyczne kuliste kwiatostany.

HansLinde - pixabay.com
Hortensje krzewiaste

Poszczególne kwiaty płonne hortensji krzewiastych są nieco mniejsze niż np. hortensji ogrodowych. Ale cały kwiatostan jest znacznie większy.

MiKiSTUDIO - pixabay.com
Różowa hortensja drzewiasta

Do popularnych odmian hortensji krzewistych należy Annabelle. Ma ona także różową "wersję" - Ruby Annabelle.

Distel2610 - pixabay.com
Hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste wytwarzają kwiaty przez całe lato - od czerwca/lipca do września.

Stux - pixabay.com
Hortensje krzewiaste

Rozwijające się kwiaty hortensji krzewiastych są często zielonkawe, potem robią się najczęściej białe lub kremowe, ale starsze kwiatostany przybierają żółtawozielony kolor.

Katarzyna Laszczak
Hortensje drzewiaste

Hortensje krzewiaste mają tendencję do wytwarzania odrostów korzeniowych, dlatego dobrze rozrastają się.

Katarzyna Laszczak
Hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste najlepiej rosną na kwaśnej i koniecznie wilgotnej ziemi. Trzeba pamiętać o ich podlewaniu (ale woda nie może zalegać w ziemi).

Bbenfini - pixabay.com
Hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste kwitną na nowych pędach, więc nie trzeba się obawiać przemarznięcia ich pączków. Wiosną należy przyciąć ich pędy.

Katarzyna Laszczak
Hortensja krzewiasta Pink Annabbelle

Jedną z nowych odmian jest Pink Annabelle 'NCHA2'. Kwitnie od czerwca do sierpnia i ma sztywne pędy, które dobrze podtrzymują okazałe kwiatostany.

Katarzyna Laszczak

Jak wyglądają hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste osiągają ok. 1-2 m wysokości i posiadają ładny, zaokrąglony, rozłożysty pokrój. Przez cały sezon ich ozdobą są duże, zielone, szerokie, piłkowane na brzegach liście, a latem dodatkowo okazałe, kuliste, zwykle białe, w miarę przekwitania zieleniejące kwiatostany (zielonkawe bywają też młode kwiatostany). Złożone są one z kwiatów płodnych (niepozornych i małych) i płonnych (tzw. sterylnych, bardziej ozdobnych) lub z samych kwiatów płonnych.

Kiedy kwitną hortensje krzewiaste

Kwiaty pojawiają się na pędach dość wcześnie bo już na przełomie czerwca/lipca i mogą rozwijać się aż do jesieni (wrzesień).

Sprawdź: Dlaczego hortensje ogrodowe i bukietowe nie kwitną. Najczęstsze przyczyny

Nie tylko Annabelle – odmiany hortensji krzewiastych

Ze względu na dużą popularność krzewu, hodowcy wyprowadzili od gatunku szereg interesujących odmian, do których należą m.in.

  • „Annabelle” - jedna z najpopularniejszych odmian o bardzo dużych, kulistych, białych, licznych kwiatostanach, złożonych tylko z kwiatów płonnych, wys. ok. 1-1,5 m,
  • „Grandiflora” - odmiana o dużych, lekko spłaszczonych, kremowobiałych kwiatostanach złożonych z kwiatów płonnych, wys. ok. 1-1,5 m,
  • „Ruby Annabelle” - odmiana o ciemnoróżowych, dużych kwiatostanach złożonych z kwiatów płonnych, wys. 1-1,2 m,
  • „Pink Pincushion” - odmiana kwiatostanach wypełnionych różowymi, małymi kwiatami płodnymi otoczonymi nielicznymi, białoróżowymi kwiatami płonnymi, wys. ok. 1-1,5 m.

Jak uprawiać hortensję krzewiastą (drzewiastą) - zadbaj o wodę i kwaśną ziemię

Hortensja krzewiasta zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na swoje piękne kwiaty, ale też łatwość uprawy.

Roślina najlepiej czuje się na jasnych, półcienistych stanowiskach oraz żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH.

Polecamy: Piękną i łatwą w uprawie hortensję bukietową - poznaj jej wymagania

Przetrwa w miejscach bardziej słonecznych i na nieco słabszych podłożach, ale nie zniesie suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych oczekuje systematycznego nawadniania.

Co jeszcze zapewnić hortensji krzewiastej

Hortensja będzie też wdzięczna za wyściółkowanie wokół niej podłoża grubą warstwą kory sosnowej, która nie tylko zabezpieczy ziemię przed wysychaniem, ale też obniży nieco jej poziom pH. Jest to o tyle ważne, że roślina nie lubi wapiennej gleby, na której jej liście ulegają chlorozom.

Ponieważ hortensja krzewiasta kwitnie długo i obficie, potrzebuje też systematycznego dokarmiania, najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie dla hortensji.

W czasie kwitnienia może też potrzebować podpór, gdyż jej pędy silnie wyginają się pod ciężarem dużych kwiatów.

Sprawdź koniecznie: Jak i kiedy przycinać hortensje różnych gatunków

Zimowanie hortensji krzewiastej

Hortensja drzewiasta nie wymaga natomiast zimowej ochrony, gdyż jest dostatecznie odporna na niskie temperatury. Jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju warto obsypać podstawę jej pędów kopczykiem kory lub torfu, który zabezpieczy części podziemne przez chłodami.

Jak przycinać hortensję krzewiastą

Równie bezproblemowe jak zimowanie, jest też cięcie krzewu. Hortensja krzewiasta podobnie jak bukietowa, zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego bardzo wczesną wiosną (marzec/kwiecień) przycina się jej pędy nad parą oczek znajdujących się na wysokości ok. 20-30 cm nad ziemią. Natomiast jesienią ścina się tylko przekwitłe kwiatostany (tuż pod nasadą).

Dzięki temu roślina wypuści sporo nowych pędów i zawiąże dużo kwiatów.

Rozmnażanie hortensji krzewiastej

W tym czasie (marzec/kwiecień) z krzewu można też pobrać odrosty korzeniowe (kawałek pędu z korzeniami i pączkami), które po posadzeniu w doniczce lub na docelowym stanowisku dadzą nową roślinę.

Duży krzew można też podzielić, odmładzając go i pozyskując dorodne sadzonki do dalszej uprawy.

Podpowiadamy: Grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Zobacz, co zwrócić uwagę

Wykorzystaj zalety i urodę hortensji

Hortensja krzewiasta jest rośliną bardzo efektowną, dlatego w ogrodzie może mieć wiele różnych zastosowań. Najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle ogrodzenia, domu lub trawnika, ale równie dobrze może być wykorzystana do tworzenia grup ozdobnych z innymi krzewami.

Wspaniale wygląda też na rabacie bylinowej w towarzystwie paproci, funkii, bodziszków czy tawułek Arendsa.

Ze względu na tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych, sprawdza się też w roli luźnego, niewysokiego żywopłotu np. wzdłuż ścieżki bądź ogrodzenia, który przez całe lato prezentuje się bardzo okazale.

Polecamy: Fusy z herbaty do nawożenia hortensji i innych roślin. Jak je wykorzystać


Oceń artykuł
4,38 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także