Hortensje bukietowe - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, odmiany

0
Hortensja bukietowa Candelight
Hortensje bukietowe mają charakterystyczne stożkowate kwiatostany. Ich zaletą jest to, że kwitną na pędach wypuszczonych w danym roku, więc pąkom kwiatowym nie grozi przemarznięcie.

Hortensje bukietowe to piękne krzewy, które są łatwiejsze w uprawie niż hortensje ogrodowe. Piszemy, jak zadbać o hortensje bukietowe, jak je pielęgnować i przycinać.

Hortensja bukietowa czyli wiechowata

Wśród najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach hortensji znajduje się między innymi spektakularnie i długo kwitnąca hortensja bukietowa nazywana też wiechowatą. Oprócz pięknych kwiatów jej największą zaletą jest także stosunkowo duża mrozoodporność oraz tworzenie pąków kwiatowych na pędach tegorocznych (oznacza to, że pąki nie są narażone na przemarzanie).

Zobacz zdjęcia

Hortensja bukietowa (wiechowata)

Hortensje bukietowe mają charakterystyczne, stożkowate kwiatostany.

Tappancs - pixabay.com
Hortensje bukietowe

Hortensje bukietowe kwitną długo i obficie, są także mniej wymagające niż ogrodowe.

Beutiflworld - pixabay.com
Hortensja wiechowata (bukietowa)

Kolory hortensji bukietowych są bardziej stonowane niż ogrodowych, jednak nie ma z nimi problemu przemarzania pąków na wiosnę.

Bernswaelz - pixabay.com
Kwiaty hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa powinna mieć żyzne i wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH.

Katarzyna Laszczak
Biała hortensja bukietowa

Ponieważ hortensje obficie kwitną, trzeba je regularnie nawozić, najlepiej nawozem do hortensji.

JACLOU-DL - pixabay.com
Kwitnąca hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa jest mrozoodporna, jednak w zimniejszych regionach kraju warto zabezpieczyć jej korzenie np. kopczykiem z torfu, stroiszem itp.

JACLOU-DL - pixabay.com
Przebarwiające się kwiaty hortensji bukietowej

Wiele odmian hortensji bukietowej zmienia kolor kwiatów podczas kwitnienia - od białego po róż, a niektóre nawet czerwienieją.

Katarzyna Laszczak
Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe warto przycinać - robi się to wiosną.

Leoleobobeo - pixabay.com
Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe można samodzielnie rozmnożyć - przez sadzonki zielne.

Monikasmigielska - pixabay.com
Hortensja bukietowa

U większości odmian hortensji bukietowej pomiędzy okazałymi kwiatami płonnymi są ukryte znacznie mniejsze kwiaty płodne.

Katarzyna Laszczak

Hortensja bukietowa to bardzo okazała, krzewiasta roślina osiągająca ok. 2-3 m wysokości, a na dobrym stanowisku nawet nieco więcej (w naturze dorasta do ok. 7 m). Przez cały sezon jej ozdobą jest ładny pokrój oraz duże, jajowate, ząbkowane na brzegach, zielone liście, pokrywające sztywne, wzniesione, zdrewniałe pędy.

Z początkiem lata (przełom czerwca i lipca) na pierwszy plan wysuwają się jednak wspaniałe, ogromne, stożkowate kwiatostany, złożone z niepozornych, małych, białych kwiatów płodnych i większych, znacznie bardziej ozdobnych kwiatów płonnych, pozostające na pędach aż do jesieni (wrzesień/październik).

Podpowiadamy: Dlaczego hortensje nie kwitną - możliwe przyczyny

Odmiany hortensji bukietowej, które warto mieć w ogrodzie

Szczególną cechą wielu odmian jest zmiana zabarwienia kwiatów w miarę dojrzewania. Początkowo białe kwiaty płonne, z czasem zaczynają zmieniać swój kolor na różowy lub niemal czerwony jak np. u najpopularniejszej odmiany „Grandiflora” (wys. 2-3 m, kwitnie od lipca do września).

Zobacz, jak zmieniał się kolor hortensji bukietowej od lipca do października

Ponieważ jednak na rynku dostępnych jest o wiele więcej ciekawych odmian, warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Do szczególnie interesujących należą m.in.

  • „Pinky Winky” - kwiaty duże, wiechowate, białe, szybko zmieniające barwę na ciemny róż, wys. ok. 2-3 m, kwitnie od lipca do września,
  • „Pink Diamond” - kwiatostany wiechowate, dość luźne, początkowo białe, z czasem różowiejące, wys.2-3 m, kwitnie od lipca do września,
  • „Polar Bear” - niska odmiana o kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo biało zielonkawych, później lekko różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
  • „Limelight” - duże, zwarte kwiatostany złożone wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo kremowobiałych i cytrynowych, później lekko różowiejących, wys. 2-3 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
  • „Silver Dollar” - niska, gęsta odmiana o kwiatostanach założonych wyłącznie z kwiatów płonnych, kremowobiałych, nie różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie od lipca do października,
  • „Vanille Fraise” - piękna odmiana o dużych, zwartych, stożkowatych kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo białych, później różowiejących i czerwieniejących, kwitnie od lipca do października, wys. ok. 2 m, w czasie kwitnienia na krzewie znajdują się kwiaty w różnych kolorach od białego, przez róż po czerwień.

Sprawdź: Jak i czym nawozić hortensje

Jakie wymagania ma hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa jest bardzo atrakcyjnym, ale też dość wymagającym krzewem, dlatego jeśli ma obicie kwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej nie lubi cienia i znacznie lepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub słonecznym, osłoniętym przed wiatrem.

Oczekuje też żyznego, przepuszczalnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znosi gleb zimnych, ciężkich ani zlewnych i nie toleruje suszy, dlatego miejsce pod jej uprawę należy wybrać bardzo starannie, a w czasie okresów bezdeszczowych dodatkowo nawadniać.

W sezonie wegetacyjnym hortensjom bukietowym przyda się także systematyczne nawożenie, najlepiej specjalnymi nawozami, przeznaczonymi dla tej grupy roślin.

Czy hortensja bukietowa jest odporna na mróz

Nie trzeba natomiast martwić się o przetrwanie krzewu zimą, gdyż hortensje bukietowe są dostatecznie mrozoodporne. Jedynie wyjątkowo cenne odmiany lub rośliny uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju, można zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem z kory, torfu lub liści, co uchroni system korzeniowy przed ewentualnymi uszkodzeniami mrozowymi.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie przygotować sadzonki różnych hortensji

Jak i kiedy przycinać hortensję bukietową

Dość ważnym zabiegiem w uprawie hortensji bukietowych jest cięcie. Krzew tworzy pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego powinien być przycinany systematycznie każdego roku.

Wiosną u młodych roślin skraca się wszystkie pędy o ok. połowę, natomiast u starszych egzemplarzy mocne pędy skraca się nawet o 2/3 długości. Dzięki temu roślina dłużej zachowuje ładny pokrój i wydaje więcej dużych, pięknych kwiatów.

Hortensję bukietową łatwo można też rozmnożyć, przygotowując z niej sadzonki zielne. Pobiera się je wczesnym latem (czerwiec/lipiec), a ukorzeniają się po ok. 3-4 tygodniach.

Sprawdź też: Jak przycinać inne gatunki hortensji

 

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także