Hibiskus - róża tylko z nazwy

1
Hibiskus

Właściwa nazwa chińskiej róży to ketmia. Zazwyczaj jednak określa się ją mianem hibiskus - spolszczoną wersją nazwy łacińskiej Hibiscus L.

Do Europy hibiskus trafił z Chin, dlatego nazwano go chińską różą. To mylące, bowiem hibiskusy występują w całej strefie podzwrotnikowej. Są jednymi z najefektowniej kwitnących roślin doniczkowych, stąd zapewne ich duża popularność.

Wiecznie zielony, gęsty krzew o dekoracyjnych liściach, bujnie kwitnący od lipca do października dużymi, białymi, czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi lub różowymi kwiatami jest ozdobą każdego salonu. Kwiaty żyją krótko - po jednym, dwóch dniach opadają. Mnogość pąków jednak sprawia, że prawidłowo pielęgnowana chińska róża jest obsypana kwieciem przez większą część roku. Hibiskusy w czerwcu można wynosić na balkony i do oranżerii, gdzie będą kwitły jeszcze intensywniej niż w zamkniętych pomieszczeniach. Kwiaty odmian hibiskusa kwitnących na czerwono można ponadto zbierać, suszyć i parzyć z nich niezwykle orzeźwiającą, lekko cierpką w smaku herbatę, doskonałą zarówno na gorąco, jak i na zimno.

kwiaty hibiskusaNa parapecie, jak w tropikach

Hibiskusy są spokrewnione z malwami. Należą do tej samej rodziny ślazowatych. W naturalnych warunkach dorastają do 5 m wysokości. W donicach i oranżeriach osiągają 2 m. Choć najczęściej można spotkać je w postaci naturalnego krzewu, rośliny nadają się do kształtowania, bowiem dobrze znoszą cięcie. Hibiskusy w warunkach domowych wymagają troskliwej pielęgnacji
i poświęcania im uwagi. Nieodpowiednie prowadzenie sprawia, że zrzucają pąki kwiatowe, tracą liście lub stają się podatne na ataki szkodników.

Ketmie pochodzą z miejsc na ziemi, gdzie panują wysokie temperatury i jest dużo słońca, zatem stanowiska dla nich powinny być jak najbardziej jasne i ciepłe. Południowe okno będzie zatem idealne. W ciepłe, suche lato, od czerwca warto roślinę wystawić na słoneczny balkon - będzie obficiej kwitła. Gdy lato jest chłodne i deszczowe lepiej zostawić ją na parapecie. W naturze hibiskusy rosną w zacisznych miejscach, zatem wynosząc chińską różę na balkon należy postawić
ją tak, by była osłonięta od wiatru. Dla hibiskusa temperatura 12ºC to mróz i należy o tym pamiętać zimą. Latem idealna temperatura to ok. 25ºC, zimą powinna wynosić co najmniej 15ºC.
W przypadku hibiskusów jest to niezwykle istotne - za niska temperatura powoduje silne osłabienie roślin, a co za tym idzie dużą podatność na szkodniki, zbyt wysoka sprawia, że hibiskus dziczeje,
a liście się wyciągają i żółkną.

Zraszać codziennie

Chińska róża wymaga przepuszczalnego, próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Donice najlepiej wypełnić mieszaniną torfu z piaskiem, nie zapominając o warstwie drenażu z grubego żwiru lub małych kamyków. Podczas kwitnienia rośliny trzeba podlewać codziennie, jednak niezbyt obficie, nie tolerują bowiem nadmiaru wody. Ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna. Jeśli dopuścimy
do nawet krótkotrwałego wyschnięcia korzeni, hibiskus zrzuci pąki kwiatowe. Zimą, w okresie spoczynku, rośliny należy podlewać niezbyt często. Ketmie przez cały rok wymagają częstego i obfitego zraszania, najlepiej codziennego.

Jak większość intensywnie kwitnących roślin doniczkowych, tak i hibiskusy potrzebują intensywnego nawożenia. Produkcja dużej ilości kwiatów wymaga sporej ilości składników odżywczych. Od wczesnej wiosny, aż do zakończenia kwitnienia wczesną jesienią, raz w tygodniu należy zasilać ketmie nawozami do roślin egzotycznych. Po skończeniu kwitnienia wystarczy odżywiać roślinę raz
w miesiącu. Zimą pozwalamy hibiskusom odpocząć zaprzestając nawożenia.

Sadzonki pod przykryciem

Wczesna wiosna, czyli moment, gdy hibiskusy rozpoczynają wzrost, jednak nie produkują jeszcze pąków kwiatowych, to najlepszy moment na przycięcie rośliny. Można wykonać jedynie cięcie pielęgnacyjne, korygujące pokrój ketmii, bądź cięcie kształtujące. W pierwszym przypadku usuwamy wszystkie uszkodzone i najsłabsze pędy. Można również delikatnie przyciąć część pozostałych pędów, by roślina lepiej się rozkrzewiała. Nadając hibiskusowi kształt należy pamiętać, by nie przycinać głównych pędów dalej jak do połowy długości. W każdym przypadku warto ciąć tuż nad pączkiem zwróconym na zewnątrz rośliny, dzięki czemu hibiskus będzie się ładnie, gęsto rozrastał.

Wiosna to również idealny moment na przesadzanie ketmii. Hibiskusy może także rozmnażać
od maja, jeśli słońce mocno już grzeje. Jedyną trudność stanowi utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza i temperatury podłoża, która powinna wynosić ok. 25oC. Dlatego warto to robić w okresie, gdy słońce silnie operuje. Na sadzonki wybieramy zdrowe, lekko zdrewniałe wierzchołki pędów.
Po obcięciu, wsadzamy w podłoże takie samo jak dla dorosłych roślin, stawiamy na parapecie słonecznego okna i przykrywamy sadzonkę szklanką lub foliowym namiotem. Do podłoża można dodać odżywkę do ukorzeniania. Sadzonki codziennie podlewamy i obficie zraszamy. Po kilkunastu dniach powinny zbudować własny system korzeniowy i podjąć samodzielną wegetację. Dalej pielęgnujemy tak samo, jak resztę hibiskusów.

Hibiskusy uprawiane w  mieszkaniach bywają podatne na szkodniki. Szczególnie wełnowce
i przędziorki. Gdy tylko zauważymy objawy infekcji (białe, z czasem brunatniejące plamy na liściach, kłębki białej pajęczyny pomiędzy gałązkami, maleńkie pajączki wędrujące po spodniej stronie liści) należy jak najszybciej rozpocząć opryskiwanie roślin preparatami zwalczającymi te szkodniki. Zaatakowane hibiskusy zrzucają bowiem pąki kwiatowe i słabo kwitną. Opryski należy kontynuować do całkowitego wyleczenia roślin.

Oceń artykuł
4,27 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także