Hibiskus - gwiazda tropików

0
Kwiat hibiskusa
Hibiskusy zachwycają pięknymi kwiatami, w wielu kolorach.

Dawniej roślinę tę nazywano różą chińską i traktowano jak typową roślinę pokojową. Dziś te ciepłolubne krzewy, o kwiatach o średnicy dochodzącej nawet do 25 cm, uprawiane są w pojemnikach na tarasach i w ogrodach.

Hibiskus, inaczej ketmia lub róża chińska jest w naszym kraju rośliną egzotyczną. Trudno nie zachwycić się ogromnymi kwiatami tej rośliny, które mają kształt dzwonków. Ich płatki są fantazyjnie pofałdowane i jaskrawo ubarwione, jak pióra tropikalnych ptaków. W niczym nie przypominają kwiatów do jakich przyzwyczaiła nas rodzima przyroda.

Przeczytaj też poradnik: Jak uprawiać hibiskusy w naszym klimacie

Hibiskusy doczekały się wielu odmian i mieszanek kolorystycznych. Łatwo się je bowiem krzyżuje, uzyskując na przykład kwiaty nie tylko pojedyncze, ale także o półpełnych i pełnych kielichach. Ciekawostką może być fakt, że wiele odmian róży chińskiej, zmienia barwę lub jej odcień w ciągu dnia lub w zależności od temperatury.

Pielęgnacja krzewu hibiskusa

  • Ciepłolubny krzew, dobrze czuje się w pomieszczeniach, w temperaturze pokojowej.
  • Szybko rośnie, ale nie musimy się tego obawiać, ponieważ dobrze znosi cięcie. Nadaje się wspaniale do kształtowania. Coroczne cięcie pozwala krzewom zachować zwartą formę i umożliwia dalsze rozkrzewianie się. Zabieg wykonujemy w okresie od lutego do sierpnia. Roślina dobrze znosi skrócenie pędów nawet o 10 cm. Zakwita po trzech miesiącach od zabiegu, warto więc przeprowadzić go w lutym.
  • Odkąd nasze lata są cieplejsze, hibiskusy można uprawiać poza domem - na tarasach i balkonach. Jednak uważajmy, krzewy te źle znoszą niskie temperatury i ich wiosenne wahania. Powinny być więc wynoszone na zewnątrz późną wiosną, gdy temperatura nie spada już poniżej 12 stopni Celsjusza. Przez kilka dni przechodzą aklimatyzację. Wtedy powinny stać w półcieniu, by ich liście nie poparzyły promienie słońca. Odpowiednio traktowane będą prawdziwą ozdobą tarasu.
  • Hibiskusy należy podlewać ostrożnie. Ziemia w doniczce powinna być równomiernie wilgotna, ale nie zbyt wilgotna. Krzewy te źle znoszą okresy suszy, tracą wtedy liście.
  • Roślina wymaga intensywnego zasilania nawozem mineralnym w płynie, przynajmniej raz w tygodniu. Zaleca się też dodatkowo, co dwa tygodnie, dokarmić ją nawozem organicznym, na który bardzo dobrze reaguje.
  • Zimę róża chińska powinna spędzić w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Dobrze znosi zimowanie np. na przeszklonej werandzie. Krzewy te lubią ciepło, ale nie bezpośrednie sąsiedztwo grzejników. Zimą ograniczamy ich podlewanie.
  • Hibiskusy należą do roślin, które przesadzamy, gdy ich korzenie przerosną całkowicie ziemię w pojemniku. Wielkość pojemnika powinna być proporcjonalna do korony krzewu. Różę chińską sadzimy w ziemi dobrej jakości, najlepiej wiosną.
  • Jeśli roślina będzie stała w pojemniku na zewnątrz, możemy w tej samej doniczce zasadzić kwiaty sezonowe np. werbenę czy kocankę zwisającą.
Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także