Hibiskus doniczkowy czyli róża chińska. Tajniki uprawy i pielęgnacji

0
Róża chińska - gatunek hibiskusa
Hibiskus zwany różą chińską ma piękne kwiaty, kojarzące się z egzotycznymi wakacjami. Z powodzeniem możemy uprawiać go w doniczce.

Róża chińska, choć w rzeczywistości różą nie jest, z powodzeniem może konkurować z królową kwiatów. Podpowiadamy, jak uprawiać ten gatunek hibiskusa.

Róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) nazywana też ketmią lub hibiskusem, to okazały, rozłożysty krzew, dorastający do ok. 2-3 metrów wysokości (w naturze nawet więcej). Jego liście są bardzo dekoracyjne - duże, zielone, błyszczące i ząbkowane na brzegach.

Zobacz zdjęcia

Hibiskus róża chińska

Hibiskus róża chińska to wyjątkowo piękna roślina, którą możemy uprawiać w doniczkach.

PublicDomainPictures - pixabay.com
Czerwona róża chińska

Choć ta roślina jest spokrewniona z malwami, a nie różami, jej kwiaty z powodzeniem mogą konkurować z "królową kwiatów".

Katarzyna Laszczak
Żółty hibiskus - róża chińska

Hibiskus róża chińska ma ładne, ciemnozielone liście. Ale największą ozdobą są różnokolorowe, duże kwiaty.

HoliHo - pixabay.com
Różowy kwiat hibiskusa - róży chińskiej

Kwiaty hibiskusów są otwarte przez jeden dzień, ale niemal codziennie pojawiają się nowe. Dlatego róże chińskie długo kwitną.

EllenChan - pixabay.com
Hibiskus o pełnych kwiatach

Róże chińskie trzeba starannie podlewać, bo nie lubią ani przelania, ani przesuszenia.

Katarzyna Laszczak
Żłóte hibiskusy

Róże chińskie trzeba też systematycznie zasilać nawozami do roślin kwitnących. Zwróćmy uwagę, żeby było w nich mało azotu.

Hans - pixabay.com
Kwiat hibiskusa - róży chińskiej

Hibiskusy zimą powinny mieć zapewniony okres spoczynku - z niższą temperaturą i mniej obfitym podlewaniem.

HilaryFran - pixabay.com
Chińska róża - hibiskus

Wiosną warto przyciąć pędy hibiskusa róży chińskiej. Dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła.

Moingay84 - pixabay.com
Róża chińska

Przez cały rok hibiskusy powinny mieć zapewnione wilgotne powietrze.

Suanpa - pixabay.com
Hibiskus

Hibiskusa dobrze jest zraszać (przegotowaną wodą), ale nie moczmy pąków i kwiatów.

Suanpa - pixabay.com
Kwiat hibiskusa

Hibiskusy nie lubią dotykania, ani przestawiania. Mogą na to zareagować nawet zrzuceniem pączków.

VarunSaa - pixabay.com
Kwitnąca róża chińska

Hibiskusy wolą ciasne doniczki, dlatego nie trzeba ich przesadzać co roku.

Websi - pixabay.com
Hibiskus - mszyce

W złych warunkach hibiskusy stają się podatne na choroby i szkodniki, m.in. mszyce i przędziorki.

Katarzyna Laszczak

Ale największą ozdobą tego hibiskusa róży chińskiej są okazałe, barwne kwiaty, które w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, pomarańczowe, żółte, czerwone lub dwukolorowe, a także pełne lub pojedyncze. Każdy kwiat pozostaje zwykle otwarty tylko przez 1 dzień, jednak na jego miejscu zaraz pojawia się kolejny, dlatego okres kwitnienia hibiskusa jest bardzo długi. Ogromne, pojawiające się na pędach przez całe lato, kwiaty zachwycają urodą i stanowią wspaniałą ozdobę salonu, widnego holu lub dużego tarasu.

W naszym klimacie hibiskus róża chińska nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej, choć lato może spędzić na tarasie lub balkonie.

Polecamy też: Ketmię syryjską czyli hibiskus do ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Jak uprawiać hibiskus w doniczce

Mimo swojej urody, róża chińska nie jest jednak rośliną dla każdego, gdyż ma bardzo sprecyzowane i dość wysokie wymagania. Od wiosny do jesieni potrzebuje dużo światła i ciepła (ok. 20-24°C). W mieszkaniu powinna stać przy południowym oknie za delikatną firanką, natomiast na tarasie w miejscu bardzo jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem.

W okresie wegetacji roślinę należy też dość często, lecz umiarkowanie podlewać, gdyż nie toleruje suszy ani zalania (podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre). Ważne jest także systematyczne zasilanie nawozami dla roślin kwitnących, ponieważ róża chińska jest bardzo żarłoczna. Taki nawóz powinien mieć przewagę fosforu i potasu i mniejszą ilością azotu, którego w nadmiarze hibiskus nie lubi.

Zimowy odpoczynek dla róży chińskiej

Pod koniec lata hibiskusa przestajemy nawozić i przenosimy go do bardzo jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 13-15°C), w którym będzie mógł przejść okres spoczynku. Musimy jednak pamiętać, że w czasie zimowania nadal potrzebuje dużo światła, dlatego czasami trzeba go sztucznie doświetlać np. żarówką 60-100 W, wydłużając dzień do 20 godzin.

Zimą roślinę trzeba również systematycznie podlewać, choć znacznie mniej obficie niż latem.

Poznaj też: Hibiskus bylinowy. Roślinę ogrodową o naprawdę wielkich kwiatach

Hibiskus lubi wilgotne powietrze

Bez względu na porę roku, róża chińska preferuje też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ją często zraszać. Unikajmy przy tym moczenia kwiatów i pąków kwiatowych! Można też ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.

Jak przycinać hibiskus różę chińską

Hibiskus róża chińska w dobrych warunkach rośnie silnie i dość szybko, dlatego jeśli ma obficie kwitnąć i zachować w miarę ładny pokrój musi być systematycznie przycinana.

Najważniejsze cięcie przeprowadza się w pierwszym roku uprawy na młodych sadzonkach, których niezdrewniałe jeszcze pędy przycina się nad 3-4 parą liści. Kiedy rośliny trochę podrosną i wytworzą nowe pędy długości ok. 6-10 cm, znów się je skraca.

Dzięki tak radykalnemu przycięciu, hibiskus będzie lepiej i ładniej się krzewić oraz obficiej kwitnąć (kwiaty tworzą się wyłącznie na szczytach pędów).

W kolejnych latach uprawy, różę chińską przycina się zwykle bardzo wczesną wiosną (marzec), skracając zdrewniałe pędy mniej więcej o połowę długości tuż nad parą liści.

Sprawdź: Jakie właściwości prozdrowotne ma chińska róża i jak ją stosować

Jak i co ile przesadzać hibiskus różę chińską

Wiosną można też hibiskus przesadzić, wybierając dobrej jakości, żyzną, próchniczą lub liściową, przepuszczalną ziemię, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Początkowo róża chińska powinna być przesadzana co roku, później co 2-3 lata, gdyż woli ciaśniejsze pojemniki, w których lepiej się rozwija i obficiej kwitnie.

Trzeba tylko pamiętać, że jeśli doniczka jest niewielka, roślinę należy częściej podlewać i nawozić, bo mała ilość ziemi będzie szybciej wysycha i łatwiej się wyjaławia.

Róża chińska – kapryśna piękność. Na co zwrócić uwagę

Uprawiając różę chińską trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to roślina bardzo wrażliwa i kapryśna. Nie lubi dotykania i trącania, przeciągów, suchego powietrza, wyziewów z kuchni gazowych, zbyt dużej doniczki, jałowej ziemi, suszy, zalania, moczenia wodą pąków kwiatowych, niedoboru światła, przenawożenia azotem, przekręcania względem źródła światła oraz zbyt wysokiej temperatury latem (powyżej 27°C) i zbyt niskiej zimą (poniżej 10°C).

Na powyższe błędy uprawowe reaguje zrzuceniem pąków kwiatowych, a czasami nawet wszystkich liści. Staje się też bardziej podatna na ataki chorób i szkodników, w tym wyniszczających ją przędziorków i mszyc.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać dziurawiec ozdobny

Oceń artykuł
4,50 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także