Hibiskus bylinowy. Jak go sadzić, uprawiać i pielęgnować

0
Hibiskusy bylinowe
Hibiskusy bylinowe wyglądają wyjątkowo pięknie. A to za sprawą kwiatów, które mogą mieć 30 cm (!) średnicy. Są dość wymagające, ale można uprawiać je w ogrodach.

Hibiskusy mają piękne kwiaty. A jeden z gatunków – hibiskus bylinowy – ma w dodatku kwiaty-giganty. Wyglądają zachwycająco. Podpowiadamy, jak uprawiać hibiskus bylinowy, czyli ketmię bagienną.

Każdy miłośnik roślin dałby wiele, aby móc podziwiać we własnym ogrodzie wspaniałe, kolorowe, duże kwiaty. Niestety, w naszym klimacie mało gatunków może pochwalić się tak niezwykłą ozdobą, dlatego warto zainteresować się goszczącą od niedawna w naszych ogrodach ketmią bylinową lub bagienną (Hibiscus moscheutos).

Nie należy jednak mylić jej z bliską kuzynką, ketmią syryjską, bo choć oba gatunki należą do tej samej rodziny, wyglądają nieco inaczej i wymagają trochę innej pielęgnacji.

Polecamy też: Inne gatunki hibiskusów - do ogrodów i doniczek

Różowy hiiskus bylinowy

Hibiskusy bylinowe pojawiły się w Polsce niedawno, warto się jednak nimi zainteresować.

Katarzyna Laszczak
Hibiskus bylinowy, zwany ketmią bagienną

Hibiskusy bylinowe są dość wymagające, ale urok ich kwiatów wynagradza trudy uprawy.

Katarzyna Laszczak
Hibiskus bylinowy o bordowych liściach

Ketmie bagienne (bylinowe) mają różnokolorowe kwiaty, mogą też mieć przebarwione liście.

Katarzyna Laszczak
Kwiat hibiskusa bagiennego

Hibiskusy bylinowe mają wielkie kwiaty - o średnicy nawet 30 cm.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący hibiskus bagienny

W przeciwieństwie do ketmii syryjskiej, czy hibiskusów doniczkowych, hibiskus bagienny jest rośliną zielną. Jego pęd zanika zimą i odrasta wiosną.

Katarzyna Laszczak

Hibiskus bylinowy – piękność z bagien

Hibiskus bylinowy pochodzi ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiedla wilgotne tereny w pobliżu rzek, mokradeł i zbiorników wodnych (stąd nazwa gatunkowa Hibiscus bagienny lub błotny), dorastając nawet do 2 m wys. (w uprawie zwykle ok. 1-1,5 m wys.).

W przeciwieństwie do ketmii syryjskiej, jest rośliną zielną, której pędy na zimę zamierają. Gatunek ma luźny pokrój oraz duże, zielone, dość zróżnicowane w pokroju liście (m.in.: sercowate, klapowane, jajowate), a jego największą ozdobą są wyrastające pojedynczo w kątach liści duże (średnica ok. 20-30 cm), talerzowate kwiaty, zbudowane z pięciu płatków korony i długiego prętosłupa (organ powstały ze zrośnięcia ze sobą słupka i pręcików), pojawiające się na pędach od lipca/sierpnia do września/października. Pojedynczy kwiat ma bardzo krótką żywotność, gdyż pozostaje otwarty zaledwie przez 1-2 dni, ale ponieważ roślina związuje dużą ilość pąków, pędy mogą obsypywać się kwiatami aż do jesieni (usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie).

Dowiedz się: Jak uprawiać onętki wirginijskie - wieloletnie kwiaty, które "same rosną"

Jakie warunki trzeba zapewnić hibiskusom bylinowym

Hibiskus bylinowy jest dość wymagający i oczekuje odpowiednich warunków uprawy, ale ponieważ jest też rośliną absolutnie wyjątkową, warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie. Aby mógł prawidłowo się rozwijać i bujnie kwitnąć, wymaga słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

W ogrodzie należy sadzić go wiosną (maj-czerwiec), aby miał dużo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Trzeba przy tym pamiętać, że w następnych latach będzie późno rozpoczynać wegetację (liście pojawiają się w maju), dlatego podczas wiosennych prac w ogrodzie trzeba uważać, by go nie uszkodzić.

Mrozoodporność i zabezpieczenie na zimę

W okresie wegetacyjnym ketmia nie toleruje chłodu, zimnych wiatrów, zacienienia, suszy oraz mokrej gleby, jest jednak dość odporna na niskie temperatury zimowe, gdyż znosi mrozy do ok. -26°C. Mimo to w pierwszych latach po posadzeniu warto okrywać ją na zimę stroiszem, liśćmi lub włókniną, wcześniej mocno przycinając pędy (przed każdą zimą na wys. ok. 10 cm nad ziemią).

Okrycie jest szczególnie ważne w przypadku uprawy odmian ozdobnych, bo choć swoją urodą mogą olśnić każdego, nie zawsze zniosą zimowe warunki tak dobrze, jak czysty gatunek.

Polecamy: Dzielżany - kwiaty lata i jesieni. Uprawa i pielęgnacja

Hibiskus bylinowy w ogrodzie – odmiany i kompozycje

Mimo wymagań i ryzyka, urokowi tych hibiskusów trudno się oprzeć. Tym bardziej, że znajdują się wśród nich rośliny wyjątkowo atrakcyjne, o różnej wysokości, pokroju i barwie kwiatów (białe, różowe, czerwone, liliowe, bordowe, cieniowane, dwukolorowe). Mogą mieć też liście przebarwione na kolor bordowy. Na świecie dostępnych jest mnóstwo odmian ketmii bagiennej, ale w Polsce jest ich jeszcze stosunkowo niewiele. Do najciekawszych należą m.in.

  • „Nippon Blush” – wys. ok. 60 cm, kwiaty cieniowane, biało-różowe,
  • „Robert Fleming” i „Cranberry Crush” – wys. ok. 80-90 cm., kwiaty czerwone),
  • „Jazzberry Jam” – wys. ok. 1 m, kwiaty ciemnoróżowe,
  • „Summer Storm” – wys. ok.1 m, liście bordowe, kwiaty jasnoróżowe z ciemnym oczkiem),
  • „Old Yella” – wys. ok. 1 m, kwiaty kremowo-żółte, z bordowym oczkiem,
  • „Tie Dye” – wys. ok. 1,5 m, kwiaty duże, z bordowym oczkiem wewnątrz kielicha, płatki jasnoróżowe u podstawy i ciemnoróżowe na górze,
  • „Nippon White” – wys. 60-70 cm, kwiaty białe z bordowym oczkiem,
  • „Fireball” – wys. 1,2 – 1,5 m, kwiaty duże, czerwone,
  • „Kopper King” – wys. ok. 1 m, kwiaty różowo-białe, z bordowym oczkiem.

Hibiskusy bagienne w ogrodzie najlepiej prezentują się jako solitery, ale dobrze wyglądają też w grupach i nad brzegami zbiorników wodnych. U ich podstawy warto jednak sadzić niskie rośliny osłaniające, gdyż pędy lubią ogałacać się od dołu z liści. Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach.

To Cię zainteresuje: Uprawa i pielęgnacja gailardii - pięknie kwitnącej byliny

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także