Hiacynty na parapecie, czyli wiosna w lutym

0
Hiacynt na parapecie
Hiacynty i inne rośliny cebulowe, ustawione w doniczkach na parapecie, wprowadzą prawdziwie wiosenny nastrój.

W kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, a nawet supermarketach pojawiają się doniczki z kwitnącymi roślinami cebulowymi. Sprzedawane są pojedynczo lub w kompozycjach złożonych z kilku lub kilkunastu cebulek w ceramicznych misach lub wiklinowych koszykach.

Rośliny cebulowe na parapecie

W sprzedaży są już dostępne hiacynty, a niedługo pojawią się narcyzy i tulipany. Kosztują one po kilka złotych, a dzięki nim możemy się mieć prawdziwą wiosną w domu. Aby jak najdłużej cieszyć się kwiatami, kupując je, wybierajmy najmniej rozwinięte albo jeszcze w pąkach. Pąki muszą być jednak dobrze wykształcone – zbyt małe, powykręcane lub wiotkie nie rozwiną się. Sprawdźmy też, czy na liściach nie ma objawów choroby, np. dużych czerwonych lub brązowych przebarwień. Rośliny cebulowe nie są co prawda tak wrażliwe na niskie temperatury jak kwiaty domowe, ale przenosząc je z kwiaciarni do mieszkania, zadbajmy o to, by nie zniszczył ich mróz (najlepiej owijając grubym papierem). W domu ustawmy je w chłodnym pomieszczeniu. Pamiętajmy o dostatecznej ilości światła słonecznego. Cebulki ustawione daleko od okna nadmiernie wyciągną pędy i po kilku dniach ich liście, zamiast sztywno stać w doniczce, będą opadać na boki.

Przeczytaj też: Jak uprawiać rośliny cebulowe w ogrodzie

Hiacynty zaraz po zakupie

Hiacynty rozwijają się bardzo szybko - z tych pączków w ciągu tygodnia będą piękne kwiaty.

KL
Po dwóch-trzech dniach zaczynają rozwijać się kwiaty

Jeśli kupujemy cebulki w plastikowych osłonkach zwróćmy uwagę na ich kolor - często producenci dobierają je odpowiednio do koloru kwiatów.

KL
Po czterech dniach hiacynty są już całkiem spore

Wzrost hiacyntów jest naprawdę szybki i efektowny.

KL
A po tygodniu - mamy piekną kwiatową dekorację

Hiacynty mają bardzo przyjemny, ale dość intensywny zapach, więc nie przesadzajmy z ich liczbą.

KL

Z doniczki do ogródka

Przekwitłe rośliny cebulowe najczęściej się wyrzuca, ale jeśli mamy ogródek lub balkon, możemy je tam wysadzić. Nie będą co prawda kwitły w następnym roku – jeśli już, to bardzo słabo – ale podrosną i odbudują zapasy w cebulkach. Wtedy istnieje szansa, że ozdobią ogródek kwiatami w następnych latach. Najlepiej nadają się do tego celu hiacynty i narcyzy (także narcyzy trąbkowe nazywane popularnie żonkilami), które tworzą cebulki wieloletnie. Zawieść mogą nas natomiast tulipany, gdyż co roku wytwarzają nową cebulkę poniżej starej, która zamiera. Ponieważ jednak roślina jest zmęczona pędzeniem, cebulka będzie drobna i słaba. Aby nie osłabiać wysadzonych do gruntu cebulek zawiązywaniem nasion, usuwamy przekwitłe kwiatostany. Pozostawiamy jednak wszystkie liście, do czasu, gdy same zaschną. Potem wykopujemy cebulki, oczyszczamy je i przechowujemy w suchym przewiewnym miejscu aż do jesieni. Na przełomie września i października sadzimy je razem z innymi cebulowymi.

Dowiedz się: Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe w ogrodzie

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także