Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Podpowiadamy, jak je uprawiać i pielęgnować, żeby dobrze kwitły.
Hiacynty równie efektownie wyglądają na skalniaku, rabacie i w donicy. Sprawdzają się jako rośliny ogrodowe i doniczkowe.
Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Sprawia to niewątpliwie bogactwo kolorów i łatwość uprawy tych kwiatów. Posadzone grupami, po kilka tego samego koloru, tworzą efektowne, barwne kępy na rabatach i klombach. Ładnie prezentują się również w donicach i wiklinowych koszach.
Zobacz zdjęcia
Hiacynty pięknie wyglądają na rabatach w towarzystwie innych wiosennych kwiatów. Hiacynty mają bardzo wiele odmian i kolorów. Zaletą hiacyntów jest też ich piękny zapach. Hiacynty najładniej wyglądają sadzone w większych grupach. Kwiaty hiacyntów utrzymują się dłużej, jeśli rosną one w lekkim cieniu. Hiacynty są najpiękniejsze, jeśli wykopujemy je co roku. Hiacynty można też pozostawić na rabacie przez kilka lat, ale z czasem będą gorzej kwitły. Jeżeli nie chcemy wykopywać hiacyntów, pamiętajmy o ich nawożeniu. Kompromisowym rozwiązaniem jest wykopywanie cebul co kilka lat. "Łan" kwitnących hiacyntów wygląda oszałamiająco. Sadząc hiacynty, zwróćmy uwagę na to, żeby na cebulach nie było śladów chorób. Pamiętajmy, żeby usuwać kwiaty, które przekwitły. Inaczej hiacynty zaczną zawiązywać owoce, a to osłabia cebule. Ważne jest, żeby pozostawić liście hiacyntów, aż same zaschną. Hiacynty sadzi się wczesną jesienią. Hiacynty warto sadzić w sąsiedztwie roślin, które kwitną latem. Inaczej na rabacie będziemy mieć puste miejsca. Hiacynty ładnie wyglądają nie tylko na rabatach kwiatowych, ale i skalniakach. Hiacynty nadają się też na kwiat cięty. W domu możemy je mieć także w doniczkach.
Cebulki hiacyntów można także sadzić w domu w doniczkach. Warto jednak wówczas wybierać odmiany niskie o małej intensywności zapachu. W pomieszczeniach kwitnące hiacynty pachną bowiem znacznie mocniej niż na świeżym powietrzu. Jednak od kilku sezonów hiacynty, które pojawiają się w sprzedaży zimą, z przeznaczeniem do domów, nie pachną zbyt mocno.
Podpowiadamy też: Jak uprawiać mahonię - krzew, który kwitnie wczesną wiosną, ale jest zielony przez cały rok
Dobre miejsce dla hiacyntów
Podstawowa zasada w uprawie hiacyntów głosi, że nie należy ich sadzić w miejscach po ogórkach, pomidorach i truskawkach, bowiem w ziemi pozostają przetrwalnikowe formy grzybów chorobotwórczych, zabójczych dla cebul tych kwiatów. Hiacynty lubią lekką, żyzną ziemię i słońce.
Ogrodnicy często sadzą je jednak w miejscach lekko zacienionych, gdyż wówczas dłużej kwitną. Planując duży klomb warto sadzić hiacynty w grupach - po kilka, kilkanaście cebul jednej odmiany. Kwiaty utworzą efektowne, kolorowe wysepki. Dobierając odmiany kwitnące równocześnie można osiągnąć efekt wzorzystego dywanu.
Poznajcie: Hiacyntowce. Jak uprawiać te wiosenne kwiaty
Pielęgnację hiacyntów zacznij już od cebul
Pielęgnację hiacyntów warto rozpocząć już na etapie wybierania cebul. Należy sadzić wyłącznie okazy zdrowe, twarde i niekiełkujące. Naloty pleśni, pomarszczona, sucha skórka, przebarwienia, zapach zgnilizny to sygnał, że z cebuli nie wyrośnie dorodny kwiat. Cebule sadzi się na przełomie września i października, na głębokości ok. 10-15 cm w zależności od wielkości cebul - większe sadzimy głębiej.
Odstęp między cebulami również powinien wynosić 15-20 cm. W przypadku bardzo drobnych cebul może być mniejszy. Przed zimą, rabatkę z hiacyntami trzeba przykryć ściółką z liści lub kory, którą wiosną usuwamy. Hiacynty rozkwitną w kwietniu lub maju następnego roku. Podczas suchej wiosny rośliny wymagają podlewania, jednak niezbyt obfitego.
Czy hiacynty trzeba wykopywać
Hiacynty można uprawiać na kilka sposobów - co roku wykopując cebulki, by odpoczęły oraz bez wyjmowania ich z ziemi. Drugi sposób jest niewątpliwie wygodniejszy, choć w kolejnych latach kwiaty będą coraz mniejsze, by w końcu zupełnie zaniknąć. Aby podtrzymywać kwitnienie trzeba rośliny silnie nawozić (jesienią, przed kwitnieniem i w jego trakcie).
Dlatego ogrodnicy bardziej polecają coroczne wykopywanie cebul i przesadzanie ich w nowe miejsce. Cebule wykopuje się z początkiem lata (kiedy liście hiacyntów zaschną) i ponownie sadzi jesienią (od połowy września do połowy października).
Można też wybrać wersję kompromisową i hiacynty wykopywać co kilka lat, żeby "odpoczęły". Pamiętajmy, żeby usuwać przekwitłe kwiatostany, bo zawiązywanie owoców wyczerpuje rośliny. Za to nie obcinajmy liści hiacyntom, powinny one same zaschnąć.
Podpowiadamy też: Jak i kiedy nawozić hiacynty i inne wiosenne kwiaty cebulowe
Na co uważać, przechowując cebule hiacyntów
Przechowywać je należy oczyszczone w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Jest to jednocześnie okazja do przeglądu i wyeliminowania chorych lub uszkodzonych okazów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na cebule z małymi okrągłymi, żółtymi plamkami pod łuską lub jasnobrązowymi punktami zlewającymi się miejscami w większe plamy.
Pierwsze najprawdopodobniej zostały zarażone szarą pleśnią, drugie zgnilizną suchą. Lepiej je wyrzucić, ponieważ wsadzając ponownie w ziemię zainfekujemy obiema chorobami grzybowymi pozostałe hiacynty. Przed sadzeniem cebule zawsze warto zaprawić preparatem grzybobójczym.
kinga_rr
a ja jakoś w połowie stycznie odkryłam hiacynty w supermarkecie - kupuję po kilka (cena atrakcyjna wsadzam do dużej misy (w pokoju) i po paru dniach robi się pięknie - kwitną, pachną i długo się trzymają. A jesienią cebule trafią do ogródka