Hiacynty - kolorowe wyspy w ogrodzie

1
Hiacynty - kolorowe wyspy w ogrodzie

Równie efektownie wyglądają na skalniaku, rabacie i w donicy. Sprawdzają się jako rośliny ogrodowe i doniczkowe. Mają ponad sto odmian oszałamiających feerią barw i zapachów. Kwiaty wczesnej wiosny - hiacynty.

Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Sprawia to niewątpliwie bogactwo kolorów i łatwość uprawy tych kwiatów. Posadzone grupami, po kilka tego samego koloru, tworzą efektowne, barwne kępy na rabatach i klombach. Ładnie prezentują się również w donicach i wiklinowych koszach.

Cebulki hiacyntów można także sadzić w domu w doniczkach. Warto jednak wówczas wybierać odmiany niskie o małej intensywności zapachu. W pomieszczeniach kwitnące hiacynty pachną bowiem znacznie mocniej niż na świeżym powietrzu.

Czy wiesz, że hiacynty mogą kwitnąć już zimą? Zobacz, jak je wykorzystać do dekoracji domu

Kolorowe wyspy z hiacyntów

Podstawowa zasada w uprawie hiacyntów głosi, że nie należy ich sadzić w miejscach po ogórkach, pomidorach i truskawkach, bowiem w ziemi pozostają przetrwalnikowe formy grzybów chorobotwórczych, zabójczych dla cebul tych kwiatów. Hiacynty lubią lekką, żyzną ziemię i słońce. Ogrodnicy często sadzą je jednak w miejscach lekko zacienionych, gdyż wówczas dłużej kwitną. Planując duży klomb warto sadzić hiacynty w grupach - po kilka, kilkanaście cebul jednej odmiany. Kwiaty utworzą efektowne, kolorowe wysepki. Dobierając odmiany kwitnące równocześnie można osiągnąć efekt wzorzystego dywanu.

Hiacynty - wiosenne kwiaty

Pielęgnację hiacyntów warto rozpocząć już na etapie wybierania cebul. Należy sadzić wyłącznie okazy zdrowe, twarde i niekiełkujące. Naloty pleśni, pomarszczona, sucha skórka, przebarwienia, zapach zgnilizny to sygnał, że z cebuli nie wyrośnie dorodny kwiat. Cebule sadzi się na przełomie września i października, na głębokości ok. 10-15 cm w zależności od wielkości cebul - większe sadzimy głębiej. Odstęp między cebulami również powinien wynosić 15-20 cm. W przypadku bardzo drobnych cebul może być mniejszy. Przed zimą, rabatkę z hiacyntami trzeba przykryć ściółką z liści lub kory, którą wiosną usuwamy. Hiacynty rozkwitną w kwietniu lub maju następnego roku. Podczas suchej wiosny rośliny wymagają podlewania, jednak niezbyt obfitego.

Podpowiadamy: Jak sadzić i dobierać wiosenne kwiaty cebulowe

Cebule hiacyntów do przeglądu

Hiacynty można uprawiać na dwa sposoby - co roku wykopując cebulki, by odpoczęły oraz bez wyjmowania ich z ziemi. Drugi sposób jest niewątpliwie wygodniejszy, choć w kolejnych latach kwiaty będą coraz mniejsze, by w końcu zupełnie zaniknąć. Aby podtrzymywać kwitnienie trzeba rośliny silnie nawozić. Dlatego ogrodnicy bardziej polecają coroczne wykopywanie cebul i przesadzanie ich w nowe miejsce. Cebule wykopuje się z początkiem lata i ponownie sadzi jesienią.

Przechowywać je należy oczyszczone w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Jest to jednocześnie okazja do przeglądu i wyeliminowania chorych lub uszkodzonych okazów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na cebule z małymi okrągłymi, żółtymi plamkami pod łuską lub jasnobrązowymi punktami zlewającymi się miejscami w większe plamy. Pierwsze najprawdopodobniej zostały zarażone szarą pleśnią, drugie zgnilizną suchą. Lepiej je wyrzucić, ponieważ wsadzając ponownie w ziemię zainfekujemy obiema chorobami grzybowymi pozostałe hiacynty. Przed sadzeniem cebule zawsze warto zaprawić preparatem grzybobójczym.

Zobacz: Wpływ mokrego przedwiośnia na rozwój roślin

Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ida Wróblewska

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także