Hiacynty - kolorowe wyspy

Hiacynty - kolorowe wyspy

Równie efektownie wyglądają na skalniaku, rabacie i w donicy. Sprawdzają się jako rośliny ogrodowe i doniczkowe. Mają ponad sto odmian oszałamiających feerią barw i zapachów. Kwiaty wczesnej wiosny - hiacynty.

hiacyntHiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Sprawia to niewątpliwie bogactwo kolorów i łatwość uprawy tych kwiatów. Posadzone grupami, po kilka tego samego koloru, tworzą efektowne, barwne kępy na rabatach
i klombach. Ładnie prezentują się również w donicach
i wiklinowych koszach. Cebulki hiacyntów można także sadzić w domu w doniczkach. Warto jednak wówczas wybierać odmiany niskie o małej intensywności zapachu.
W pomieszczeniach kwitnące hiacynty pachną bowiem znacznie mocniej niż na świeżym powietrzu.

Kolorowe wyspy
Podstawowa zasada w uprawie hiacyntów głosi, że nie należy ich sadzić w miejscach po ogórkach, pomidorach i truskawkach, bowiem w ziemi pozostają przetrwalnikowe formy grzybów chorobotwórczych, zabójczych dla cebul tych kwiatów. Hiacynty lubią lekką, żyzną ziemię i słońce. Ogrodnicy często sadzą je jednak w miejscach lekko zacienionych, gdyż wówczas dłużej kwitną. Planując duży klomb warto sadzić hiacynty w grupach - po kilka, kilkanaście cebul jednej odmiany. Kwiaty utworzą efektowne, kolorowe wysepki. Dobierając odmiany kwitnące równocześnie można osiągnąć efekt wzorzystego dywanu.

hiacyntyWiosenne kwiaty
Pielęgnację hiacyntów warto rozpocząć już na etapie wybierania cebul. Należy sadzić wyłącznie okazy zdrowe, twarde i niekiełkujące. Naloty pleśni, pomarszczona, sucha skórka, przebarwienia, zapach zgnilizny to sygnał, że z cebuli nie wyrośnie dorodny kwiat. Cebule sadzi się na przełomie września i października, na głębokości ok. 10-15 cm w zależności od wielkości cebul - większe sadzimy głębiej. Odstęp między cebulami również powinien wynosić 15-20 cm. W przypadku bardzo drobnych cebul może być mniejszy. Przed zimą, rabatkę z hiacyntami trzeba przykryć ściółką z liści lub kory, którą wiosną usuwamy. Hiacynty rozkwitną w kwietniu lub maju następnego roku. Podczas suchej wiosny rośliny wymagają podlewania, jednak niezbyt obfitego.

Cebule do przeglądu
Hiacynty można uprawiać na dwa sposoby - co roku wykopując cebulki, by odpoczęły oraz bez wyjmowania ich z ziemi. Drugi sposób jest niewątpliwie wygodniejszy, choć w kolejnych latach kwiaty będą coraz mniejsze, by w końcu zupełnie zaniknąć. Aby podtrzymywać kwitnienie trzeba rośliny silnie nawozić. Dlatego ogrodnicy bardziej polecają coroczne wykopywanie cebul i przesadzanie
ich w nowe miejsce. Cebule wykopuje się z początkiem lata i ponownie sadzi jesienią. Przechowywać je należy oczyszczone w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Jest to jednocześnie okazja do przeglądu i wyeliminowania chorych lub uszkodzonych okazów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na cebule z małymi okrągłymi, żółtymi plamkami pod łuską lub jasnobrązowymi punktami zlewającymi się miejscami w większe plamy. Pierwsze najprawdopodobniej zostały zarażone szarą pleśnią, drugie zgnilizną suchą. Lepiej je wyrzucić, ponieważ wsadzając ponownie w ziemię zainfekujemy obiema chorobami grzybowymi pozostałe hiacynty. Przed sadzeniem cebule zawsze warto zaprawić preparatem grzybobójczym.

hiacynty w ogrodziekwitnący hiacynt

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ida Wróblewska

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także