Hiacynt wodny - naturalny filtr

Są efektowne, pię

knie kwitną fioletowymi kwiatami, a w oczku wodnym pełnią rolę filtru wody. Hiacynty wodne są najłatwiejszymi w utrzymaniu roślinami wodnymi.

Hiacynty wodne są roślinami pływającymi. Mają piękne, niezwykle dekoracyjne, ciemnozielone liście, a w gorące lato bujnie kwitną fioletowymi kwiatami przypominającymi z wyglądu kwiaty popularnej rośliny cebulowej - stąd ich potoczna nazwa. Właściwa nazwa tej rośliny to pontederia gruboogonkowa, pochodząca od łacińskiego miana Eichhornia crassipes, które w dowolnym tłumaczeniu znaczy gruba noga. Dobrze oddaje to wygląd roślin - na grubej łodydze tkwi rozeta liści. Niezwykle dekoracyjne są również długie, pierzaste, zawieszone w wodzie korzenie o intensywnie fioletowym kolorze - szczególnie malowniczo wyglądają w większych, podświetlonych oczkach, gdy pływają między nimi ryby.

Nie tylko dla dekoracji
Hiacynt wodny pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i w polskich warunkach klimatycznych należy go traktować jako roślinę jednoroczną. Nie przetrwa nawet najlżejszych przymrozków. Można wprawdzie próbować przezimować rośliny w jasnej piwnicy w temperaturze
ok. 15ºC, zasadzone w nieustannie mokrym, torfowym podłożu, jednak w praktyce sztuka ta udaje się rzadko - hiacynty zapadają na choroby grzybowe i giną. Na szczęście jest to jedna
z najpopularniejszych i najtańszych roślin w sklepach z roślinnością do oczek wodnych. Pontederie do kwitnięcia potrzebują temperatury ok. 24ºC, więc w naszych ogrodach nie we wszystkie lata zakwitną. Na pociechę zostają ich ozdobne liście.

Hiacynty wodne warto uprawiać w ogrodowym zbiorniku nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Dzięki temu, że rośliny nie są zakorzenione w podłożu, składniki pokarmowe pobierają prosto
z wody. Tym samym bardzo efektywnie ograniczają rozrost glonów i oczyszczają oczko wodne.
W upalne dni ich liście dodatkowo zacieniają zbiornik i chronią wodę przed przegrzaniem.

Rekordzista w rozrastaniu
Uprawa hiacyntów nie nastręcza trudności. Aby zasadzić pontederie, wystarczy wrzucić je do wody. Są odporne na choroby i szkodniki. Jedynym problemem może być nieprawdopodobnie wręcz szybki rozrost tych roślin. W ciepłe lato, jeśli woda jest bogata w składniki pokarmowe, hiacynt potrafi podwoić wielkość w ciągu dwóch tygodni. W ciągu całego sezonu rośliny są w stanie rozrosnąć się dziesięciokrotnie. Warto mieć je zatem pod kontrolą i usuwać nadmiernie ekspansywne egzemplarze. Ponieważ hiacynty rozrastają się tworząc rozłogi zwieńczone młodymi roślinami, można usuwać egzemplarz matczyny zostawiając w oczku małe pontederie.

O tym, jak niezwykle ekspansywne są te rośliny przekonali się w początkach XX wieku mieszkańcy południowych stanów USA. Roślina, sprowadzona przez ogrodników z sąsiedniego Meksyku, przez brak rozwagi trafiła do środowiska naturalnego. Po kilku latach okazało się, że hiacynty zarastają wszystkie zbiorniki wodne blokując możliwość żeglugi. W niektórych miejscach ich warstwa stała się tak gruba, że można było po niej chodzić. Usunięcie hiacyntów kosztowało miliony dolarów.
W Polsce nam to nie grozi, gdyż żaden hiacynt nie przetrwa zimy. Dlatego jesienią należy pamiętać o usunięciu roślin z oczka wodnego, by nie opadły na dno i nie gniły zanieczyszczając zbiornik.
Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Ciesielska

Zdjęcia: Redakcja, wikipedia.org

Polecamy Ci również

Zobacz także