Heliotrop – zapach wanilii w ogrodzie i na balkonie

0
Heliotrop
Heliotropy kwitną najczęściej na fioletowo i mają bardzo przyjemny waniliowo-migdałowy zapach.

Heliotrop peruwiański jest wyjątkowo pięknie pachnącą rośliną, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, czy tarasie. Podpowiadamy, jak uprawiać heliotropy.

Heliotrop – fioletowe kwiaty pachnące wanilią

Heliotrop to dość spora rodzina roślin, jednak jako ozdobną uprawia się przede wszystkim heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum), który bywa także nazywany heliotropem ogrodowym (inne jego nazwy to: heliotrop wonny, słonecznica peruwiańska). Jego wielką zaletą, poza wyglądem, jest ich zapach – żywo przypominający wanilię z lekką pieprzowo-migdałową nutą. Olejek z heliotropów wykorzystuje się przy produkcji wielu perfum, w których odpowiada za właśnie waniliowo-migdałową nutę.

W cieplejszych regionach Europy wprawdzie również występują dziko rosnące heliotropy, jednak nie są one tak dekoracyjne, a ich białe kwiaty są pozbawione zapachu.

Przeczytaj też: Jak uprawiać i pielęgnować oleandry

Jak wyglądają heliotropy ogrodowe

Heliotropy peruwiańskie to niskie krzewinki (dolne części ich łodyg drewnieją). Mają rozłożysty pokrój, a w zależności od odmiany heliotropy osiągają wysokość od 30 do nawet 60 cm wysokości. Ich ciemnozielone liście o owalnym kształcie są pokryte drobnymi włoskami i lekko pofałdowane. Największą ozdobą heliotropów są kwiaty. Pojedyncze są raczej mało okazałe, ale ponieważ zebrane są w baldachy – wyglądają naprawdę efektownie. Najczęściej heliotropy mają kwiaty w kolorze ciemnego fioletu (podczas kwitnienia – jaśnieją).

Popularne odmiany heliotropów

Najbardziej popularne w uprawie są heliotropy odmiany Marina (większe – do ok. 45 cm) i Dwarf Marina (mniejsze – ok. 30 cm) i to ich sadzonki najczęściej są oferowane w sprzedaży. Ciekawie wyglądają również heliotropy odmiany Chatsword (środek ich fioletowych kwiatów jest przebarwiony na biało), White Lady – o białych kwiatach, czy Dame Alice de Hales – o kwiatach blado fioletowych z jasnym środkiem.

Podpowiadamy: Jak uprawiać celozje - na balkonie i w ogrodzie

Jak uprawiać heliotrop na balkonie i w ogrodzie

Uprawa heliotropu nie jest trudna, ale ma on oczywiście swoje wymagania. Do podstawowych należą słońce i woda. Dlatego heliotropy należy sadzić w słonecznych miejscach i regularnie podlewać – podczas upałów nawet dwa razy dziennie (uważajmy, żeby nie moczyć liści!). Jednak woda nie powinna zalegać w doniczce, czy podłożu, dlatego heliotropy powinny mieć ziemię przepuszczalną, próchniczą i żyzną.

Uprawiając heliotropy musimy też pamiętać o ich regularnym nawożeniu. W ogrodzie dobrze sprawdzi się kompost, na balkonie – nawozy na bazie humusu. Można też stosować nawozy do roślin balkonowych/kwitnących. Warto zwrócić uwagę, żeby nawóz nie był zbyt bogaty w azot, bo wtedy heliotrop będzie wytwarzał więcej liści niż kwiatów. Żeby zapewnić ładne i długie kwitnienie, trzeba pamiętać o obrywaniu przekwitłych kwiatostanów.

Rozmnażanie i zimowanie heliotropów

Heliotropy można pozyskać z nasion, które wysiewa się od stycznia do marca. Stąd dowiesz się, jak przygotować rozsadę heliotropów.

Najczęściej bez większego problemu kupimy też sadzonki heliotropów (choć w 2020 r. wyraźnie ich brakowało w wielu miejscach). Zwykle są sprzedawane od połowy maja, najczęściej już z pierwszymi kwiatami. Jednocześnie jest to termin, kiedy można bezpiecznie zacząć sadzić heliotropy – nie są one odporne na niskie temperatury, więc lepiej poczekać aż groźba poważniejszych chłodów przeminie.

Heliotropy można też spróbować przezimować (wymagają przeniesienia do jasnego i chłodnego pomieszczenia). Jednak w kolejnym sezonie rośliny mogą nie być już tak ładne. Lepszym pomysłem jest pozyskanie późnym latem sadzonki półzdrewniałej i wyhodowanie nowej rośliny.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie przygotować sadzonki półzdrewniałe (i inne)

Z czym sadzić heliotropy

Heliotropy mają najczęściej ciemne kwiaty i dość ciemne liście. Sprawia to, że doniczka lub rabata obsadzona wyłącznie nimi, może wyglądać mało efektownie. Tym bardziej, że heliotropy to krzewinki i dolne partie ich łodyg z czasem tracą liście, drewnieją i nie wyglądają zbyt okazale. Dlatego heliotropy warto sadzić w połączeniu z innymi roślinami.

Pięknie wyglądają ze smagliczkami, bakopami, petuniami, czy surfiniami, które utworzą dolne piętro i zamaskują łodygi. Natomiast górę kompozycji mogą współtworzyć np. z pelargoniami, celozjami, czy miniaturowymi cyniami.

Polecamy: Uprawę bajecznie kolorowych cynii

Zastanówmy się też nad kolorystyką – możemy pójść zarówno w kierunku stonowanej kompozycji, w odcieniach różu i fioletu z dodatkiem bieli (heliotrop plus białe lub fioletowe smagliczki, bakopy, różowe, fioletowe i białe surfinie i petunie oraz różowe pelargonie). Albo stworzyć kompozycję w żywych kolorach, kontrastujących z fioletem heliotropów, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy. Tu przydadzą kolorowe celozje i cynie oraz czerwone pelargonie.

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także