Gwiazda betlejemska - poinsecja: jak ją kupować i o nią dbać

2
Poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie
Poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską, nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja dotarła do Europy z Meksyku ponad 100 lat temu. Ponieważ kwitnie akurat w okresie, kiedy dzień jest najkrótszy, szybko stała się popularną ozdobą świąteczną.

 Świąteczna dekoracja czyli gwiazda betlejemska w doniczce

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) wygląda wyjątkowo dekoracyjnie – wyróżniają ją intensywnie zielone liście, układające się w kształt gwiazdy oraz żywe, kolorowe przysadki w odcieniach czerwieni, różu, żółtego oraz kremowego. O jej urodzie świadczy nawet łacińska nazwa, czyli wilczomlecz najpiękniejszy.
Najnowsze odmiany uprawne mają zygzakowate krawędzie, nakrapiane lub karbowane liście. Gwiazdy betlejemskie są również dostępne w różnych rozmiarach. Pomimo że sama roślina jest bardzo ozdobna, nie zaszkodzi zadbać o jej ekspozycję i dobrać odpowiedni pojemnik, czy dekoracje.

Poznaj: Nietypowe odmiany i kolory poinsecji

Jak dbać o poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską

Przy odpowiednim traktowaniu, poinsecje mogą długo po Świętach cieszyć nas swoim urokiem. Przede wszystkim gwiazda betlejemska wymaga starannego podlewania – szkodzi jej zarówno przesuszenie, jak i woda zalegająca w doniczce, natomiast podłoże powinno być stale wilgotne. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją ich brzegi, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie.

Jak kupować gwiazdę betlejemską

Poinsecje nie lubią zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15° C z pewnością nie jest dla nich odpowiednia. Trzeba być ostrożnym podczas zakupu rośliny. Poinsecję należy owinąć oraz przetransportować ją jak najszybciej do pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej waha się od 15 do 22° C. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, nie powinna jednak być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca (nawet zimowego). Dodatkowo nie powinniśmy jej ustawiać blisko grzejników i zadbać o właściwą wilgotność powietrza.
Wybierając roślinę należy sprawdzić, czy poinsecja ma mocne i grube liście, a pąki kwiatów nie posiadają widocznych śladów zniszczeń. Powinno się unikać kupowania gwiazd betlejemskich ustawionych na zewnątrz, albo w miejscach narażonych na częste przeciągi, takich jak wejścia i wyjścia ze sklepu.

Uwaga: Poinsecja zawiera toksyczny sok. Zjedzenie jej powoduje zatrucia. Należy uważać na bezpośredni kontakt z sokiem, który silnie podrażnia oczy, skórę i błony śluzowe.

Polecamy również: Grudnik, zwany kaktusem Bożego Narodzenia i pięknie kwitnący zimą

Oceń artykuł
4,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Stars for Europe

Polecamy Ci również

Zobacz także