Gwiazda betlejemska – nie tylko czerwona dekoracja świąteczna

0
Dekoracja z gwiazd betlejemskich
Poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie to bardzo dekoracyjne rośliny, które zyskały popularność jako świąteczna ozdoba. Poza najbardziej znanymi, czerwonymi, występują one w wielu kolorach.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, dotarła do nas z Meksyku. Jej piękne czerwone przykwiatki nieodłącznie kojarzą się z bożonarodzeniową dekoracją, warto jednak wiedzieć, że może ona mieć wiele innych, pięknych kolorów.

Choinka z poinsecjami

Poinsecje są bardzo dekoracyjne, a pomysłów na ich wykorzystanie jej wiele - ot, choćby choinka z poinsecji.

Stars for Europe
Poinsecje w bukiecie

Poinsecje świetnie też wyglądają w bukietach. Początkowo były sprzedawane właśnie jako rośliny cięte.

Stars for Europe
Dekracja z poinsecjami

Gwiazdy betlejemskie są bardzo atrakcyjne, ale warto zadbać o ich oprawę.

Stars for Europe
Biała gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska jako nietypowa bombka choinkowa.

Stars for Europe
Gwiazda betlejemska - dekoracja drzwi

Gwiazdy betlejemskie umieszczone w dekoracyjnej torbie można wykorzystać jako dekorację drzwi.

Stars for Europe
Miniaturowe gwiazdy betlejemskie

Gwiazdy betlejemskie występują w różnych rozmiarach - od miniaturowych, do całkiem sporych okazów.

Stars for Europe
Kolorowe gwiazdy betlejemskie

Gwiazdy betlejemskie występują teraz w ok. 150 odmianach, ale co rok przybywają nowe.

Stars for Europe
Odmiany poinsecji

Poinsecje zadziwiają mnogością kolorów. Jeśli chcemy mieć naprawdę oryginalną, nie czekajmy z zakupem do samych Świąt, bo wtedy może ich już brakować.

Stars for Europe
Czerwone poinsecje

Klasyczne czerwone gwiazdy betlejemskie nie tracą swojego uroku.

Stars for Europe

Skąd się wzięły gwiazdy betlejemskie?

Gwiazdy betlejemskie dziko występują w Meksyku. Były cenione przez Azteków, którzy widzieli w nich symbol odrodzenia życia dla wojowników, którzy polegli w bitwach. Stosowano ją także jako roślinę leczniczą i barwnik. Po hiszpańskim podboju, doczekała się również swojej chrześcijańskiej legendy. Podobno uboga dziewczyna, idąc do kościoła, zerwała gałązki zielonego krzewu. Miały być prezentem dla nowo narodzonego dzieciątka Jezus. Kiedy dziewczyna złożyła bukiet w kościele, część liści przybrała piękny czerwony kolor. Od tego czasu roślina stała się „kwiatem Bożego Narodzenia”.
Do Europy rośliny te trafiły na początku XIX wieku, ale ich światowa kariera zaczęła się w USA. Na początek sprowadził je tam Joel Roberts Poinsett, któremu roślina zawdzięcza swoją oficjalną nazwę – poinsecja. Po latach poinsecjami zachwycił się niemiecki emigrant Paul Ekce, mieszkający w Kalifornii. Na początku XX wieku jego rodzina rozpoczęła uprawę i sprzedaż poinsecji jako bożonarodzeniowych dekoracji. Początkowo były popularne jako kwiaty cięte, a potem – również doniczkowe.

Dowiedz się też: Jak kupować gwiazdy betlejemskie i jak o nie dbać

Kolorowe poinsecje małe i duże

Z początkowo czerwonych, dzikich roślin, wyhodowano wiele odmian. Obecnie jest ich ok. 150, ale praktycznie co roku przybywają nowe. Różnią się one kolorystyką, rozmiarami, pokrojem liści i całej rośliny. Warto wiedzieć, że to, że kolorowa część poinsecji to wcale nie kwiaty, ale liście, tzw. przykwiatki. Same kwiaty gwiazdy betlejemskie mają niezbyt okazałe i to nie one stanowią o ich urodzie.
Do dyspozycji mamy poinsecje białe, zielonkawe, żółte, różowe, łososiowe. Gładkie i nakrapiane. Miniaturowe i całkiem spore. Cięte i doniczkowe. Poinsecje piękne są same w sobie, ale warto odpowiednio je wyeksponować, możemy też nieco poszaleć i wykorzystać je do różnych dekoracji.

UWAGA: poinsecja należy do wilczomleczów – to rośliny, których liście, łodygi, korzenie i kwiaty wytwarzają biały, lekko lepki sok. Jest on niestety drażniący – może powodować nawet zatrucia – więc nie używajmy poinsecji np. do dekoracji potraw, uważajmy też, żeby jej przypadkiem nie zjeść (tu – uwaga na dzieci). Jednak poinsecja potraktowana jako roślina dekoracyjna nie stanowi żadnego zagrożenia.

To Cię zainteresuje: Jemioła - świąteczna dekoracja wykorzystywana w medycynie, kosmetyce i dawnej magii


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Stars for Europe

Polecamy Ci również

Zobacz także