Grudnik czy kaktus wielkanocny? Jak je rozróżnić i uprawiać

0
Kaktus wielkanocny
Grudniki to niezwykle wdzięczne rośliny do domowej uprawy. Podobnie, jak ich kuzyni - kaktusy wielkanocne (na zdjęciu).

I grudnik, i kaktus wielkanocny są do siebie bardzo podobne. Ale występują i różnice między nimi. Piszemy, jak odróżnić te rośliny i jak uprawiać „świąteczne kaktusy”.

Kaktus na każde Święta

Grudnik bywa nazywane kaktusem Bożego Narodzenia (kaktusem bożonarodzeniowym). Obie nazwy odnoszą się do zimowego terminu, kiedy ta znana i lubiana roślina kwitnie. I to właśnie między innymi termin kwitnienia odróżnia go od kaktusa wielkanocnego, który kwitnie wiosną, w marcu-kwietniu.

ZOBACZ zdjęcia grudników i kaktusów wielkanocnych

Kwiaty grudnika

Płatki kwiatów grudnika odchylają się do tyłu.

Juemi - pixabay.com
Kwiat kaktusa wielkanocnego

Kwiaty kaktusów wielkanocnych wyglądają jak gwiazdki o wąskich płatkach.

Kalhh - pixabay.com
Pędy grudnika

Pędy grudników i kaktusów wielkanocnych są silnie spłaszczone i zastępują roślinom liście.

Hans - pixabay.com
Kwitnący kaktus bożonarodeniowy (grudnik)

Grudniki kwitną w listopadzie/grudniu, czasem styczniu.

Irene63 - pixabay.com
Grudnik (szlumbergera)

Zdarza się, że grudniki powtarzają kwitnienie w ciągu roku.

PingiPinguin - pixabay.com
Grudnik zwany zygokatusem

Grudnki, poza kaktusem Bożego Narodzenia, jest też nazywany szlumbergerą oraz zygokaktusem.

Joy - pixabay.com
Kaktus bożonarodzeniowy

Żeby grudnik pięknie kwitł na Boże Narodzenie, powinien mieć okres odpoczynku we wrześniu-październiku.

Schwoaze - pixabay.com
Kwiat kaktusa bożonarodzeniowego

W okresie odpoczynku roślina powinna mieć nieco niższą temperaturę, ograniczamy także podlewanie i rezygnujemy z nawożenia.

Wuermchen - pixabay.com
Kaktus wielkanocny - kwiaty

Kaktus wielkanocny również potrzebuje okresu odpoczynku, ale wypada on na listopad/grudzień i styczeń.

Cestrian77 - pixabay.com
Kwiaty kaktusa wielkanocnego

Kaktusy wielkanocne kwitną wiosną - w marcu-kwietniu.

Regenwolke0 - pixabay.com
Kaktus wielkanocny - kwiat

I grudnik, i kaktus wielkanocny pochodzą z Brazylii. W naturze rosną w koronach drzew.

Herney - pixabay.com
Różowy kaktus wielkanocny

Rośliny, pomimo że są kaktusami, lubią wilgoć, szczególnie w powietrzu.

Nightowl - pixabay.com

Obie rośliny pochodzą z Brazylii (choć z różnych jej części) i w naturze rosną na wierzchołkach drzew (są epifitami). Obydwie też są kaktusami, ale nie mają kojarzących się z nimi kolców. Nie są też zbyt trudne w uprawie, ale mają pewne specyficzne wymagania.

Jak wyglądają grudniki i kaktusy wielkanocne

Pędy grudnika i kaktusa wielkanocnego są silnie spłaszczone i nie mają liści. To właśnie pędy przejęły ich rolę (stąd ich większa niż zwykle powierzchnia), a ponadto magazynują wodę. Pędy wyglądają, jak połączone z ogniw łańcucha. U obu roślin różnią się nieco, choć potrzeba pewnego opatrzenia się, żeby je na tej podstawie odróżnić.

Dowiedz się: Jakie domowe kaktusy pięknie kwitną

Grudniki mają brzegi pędów dość mocno powcinane (jednak tutaj występują pewne różnice między odmianami), natomiast u kaktusów wielkanocnych te wcięcia są znacznie łagodniejsze. Pędy mogą mieć długość do ok. ponad 30-45 cm. U grudników rozrastają się bardziej na boki, kaktusy wielkanocne mają bardziej zwarty pokrój i nieco krótsze pędy.

Jak odróżnić kaktus wielkanocny i bożonarodzeniowy

Grudnika i kaktusa wielkanocnego najłatwiej odróżnić po kształcie kwiatów. Kwiaty grudnika są dłuższe (mogą mieć do kilku centymetrów długości) i składają się z kilku rzędów płatków. Poszczególne rzędy są nieco od siebie oddalone. Płatki odwijają się do tyłu, a pręciki są wyraźnie widoczne. Czasem dolne płatki wywijają się mocniej niż tylne, przez co kwiaty wyglądają, jakby były niesymetryczne.

Natomiast kaktusy wielkanocne mają węższe i ostro zakończone płatki, które układają się gwiaździście. Z boku kwiat przypomina lejek, a pręciki nie wystają poza płatki.

Dowiedz się też: Jak uprawiać wilczomlecz trójżebrowy

Ważną różnicą jest też termin kwitnienia, przynajmniej nominalnie. Grudniki, do czego odwołuje się ich nazwa, kwitną w listopadzie i grudniu, czasem styczniu. Kaktusy wielkanocne, również zgodnie z nazwą – w marcu-kwietniu. W praktyce jednak zdarza się, że grudniki powtarzają kwitnienie, sam termin może być więc mylący.

Warunki dla kaktusów bożonarodzeniowych i wielkanocnych

I grudnik, i kaktus wielkanocny mają podobne wymagania. Lubią miejsca jasne, ale takie, na które bezpośrednio nie świeci słońce. To ważne szczególnie latem, bo intensywne promieniowanie słoneczne poparzy rośliny. Obydwa kaktusy lubią też ciepło i nie przepadają za wahaniami temperatury. W sezonie wegetacyjnym można je zasilać nawozami do kaktusów, nie mają jednak dużych wymagań pokarmowych.

Bardzo nie lubią przestawiania i obracania, szczególnie kiedy mają pąki – mogą je wtedy stracić.

Przeczytaj: Dlaczego grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki kwiatowe

Podlewanie grudników i kaktusów wielkanocnych

W uprawie grudników i kaktusów wielkanocnych ważne jest... zapewnienie im wilgoci. To może wydać się dziwne w odniesieniu do roślin, które są kaktusami, ale lubią one wilgoć, z tym że przede wszystkim chodzi o wilgoć w powietrzu. Ponieważ rosną w koronach drzew tropikalnych lasów, w naturze mają jej pod dostatkiem i chętnie z niej korzystają.

Dlatego uprawiając grudniki i kaktusy wielkanocne warto zaopatrzyć się w nawilżacz. Można też doniczkę z nimi ustawić w większej misce, do której wlejemy wodę i wsypiemy np. keramzyt lub żwir. Chodzi o to, żeby rośliny korzystały z parowania, ale nie stały w wodzie. Lubią też zraszanie, ale wtedy gdy nie kwitną, ani nie mają pączków, bo woda źle wpływa na kwiaty.

Co do podlewanie to musi ono być regularne, szczególnie w okresie kwitnienia. Górna warstwa ziemi może lekko przeschnąć, ale nie dopuszczajmy do wysuszenia bryły korzeniowej. Jeśli rośliny będą miały za mało wody, ich pędy zaczną marszczyć się. To znak, że musimy dostarczać jej nieco więcej i częściej.

Obydwa „świąteczne kaktusy” muszą mieć też przepuszczalną ziemię (ziemię kwiatową można przemieszać z grubym piaskiem). W doniczce musi być odpływ i warstwa drenażu, bo absolutnie nie zniosą mokrej ziemi i stojącej wody.

Polecamy też: Sukulenty - 10 roślin, których nie trzeba często podlewać

Ważne: okresy odpoczynku potrzebne przed kwitnieniem

I grudniki, i kaktusy wielkanocne potrzebują okresu odpoczynku do tego, żeby ładnie i regularnie kwitnąć. To bardzo ważne w ich uprawie. Przez okres 6-8 tygodni trzeba im zapewnić niższą temperaturę (ok. 10-15ºC). W tym czasie też ograniczamy podlewanie i przestajemy nawozić rośliny.

I tu dochodzimy do kolejnej ważnej różnicy między grudnikiem i kaktusem wielkanocnym. Odpoczywają one w różnych terminach. Grudnik okresu spoczynku potrzebuje jesienią – we wrześniu-październiku (warto go powtórzyć też, kiedy przestanie kwitnąć). Grudnika można na ten czas wystawić na balkon lub taras.

Natomiast okres spoczynku kaktusa wielkanocnego powinien przypaść na grudzień-styczeń. To może być nieco trudniejsze do osiągnięcia, ale możemy roślinę wystawić np. na chłodną klatkę schodową.

 Nazwy „świątecznych kaktusów”

Grudnik i kaktus Bożego Narodzenia, czy kaktus bożonarodzeniowy, to nie jedyne nazwy, pod którymi występuje ta roślina. Jest znana także jako szlumberega – to od jej łacińskiej nazwy Schlumbergera trunctata. Grudnik bywa też nazywany zygokaktusem, co jest pozostałością jego dawnej botanicznej klasyfikacji.

Kaktus wielkanocny nie doczekał się takiego bogactwa nazw polskich, ale ma dwie nazwy łacińskie: Hatiora gaertneri i Rhipsalidopsis gaertneri.

Dowiedz się więcej: Jak pielęgnować grudniki


Oceń artykuł
4,50 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także