Grille ogrodowe wolnostojące

Kiedy ma się dom  z choćby maleńkim ogródkiem lub nawet tarasem – trudno nie mieć na stanie grilla. Na wybudowanie solidnego, stacjonarnego urządzenia do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu nie zawsze jest wystarczająca ilość miejsca na działce. Natomiast każdy market i większy sklep oferuje tak szeroki wybór urządzeń przenośnych, że ostatecznie nie wiemy, na które z nich się zdecydować.

Każdy grill, w tym także ten zakupiony w sklepie powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Sprawą zasadniczą wydaje się zatem jego wielkość, ale nie tylko ją należy brać pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Dodatkowo, grill nie powinien sprawiać większych trudności z jego montażem, powinien być możliwie długowieczny, funkcjonalny i bezpieczny w użytkowaniu. Warto też zwrócić uwagę, czy sprzedający dołącza do urządzenia akcesoria i przybory, których zadaniem jest ułatwienie jego obsługi podczas grillowania.

Warto wiedzieć: Jak zbudować grilla w ogrodzie

Grille blaszane tradycyjne i turystyczne

Grille, które produkuje się z tłoczonej blachy stanowią w chwili obecnej większą część sklepowego asortymentu w omawianym zakresie. Przeważnie są tanie i lekkie, co wielu kupującym – wydaje się być ich zaletami. Tymczasem, niekiedy już po pierwszym sezonie okazuje się, że trzeba inwestować w kupno nowego urządzenia. Palenisko często ulega korozji, którą potęguje działanie wysokiej temperatury, a owiewka i misa odbarwiają się i przybierają mało estetyczny wygląd. Oczywiście, zdarzają się modele, które wykonane są w sposób solidniejszy i takie grille są trwalsze, ale też i droższe. Niekiedy można spotkać grille, które w celu ochrony przez szybkim zniszczeniem zabezpiecza się dodatkową warstwą emalii. Są też takie urządzenia, które posiadają popielnik ułatwiający ich czyszczenie oraz dostarczający powietrze od dołu grilla. Element ten pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas przyrządzania potraw. Grille z blachy najczęściej są okrągłe i posiadają podstawę do ich ustawienia na gruncie lub są wyposażone w kółka, umożliwiające ich przemieszczanie bez konieczności podnoszenia urządzenia. Tzw. grille mobilne, tj. właśnie na kółkach można łatwo odwrócić lub przemieścić , np. kiedy wiatr zmieni gwałtownie kierunek. Ciekawą formą grilla z blachy jest grill typowo turystyczny. Taki model jest niewielki, łatwo zapakować go do samochodu i przeważnie posiada wygodną walizkę. Przydaje się ona szczególnie wówczas, gdy nie mamy możliwości wyczyszczenia grilla po jego użyciu. Zanieczyszczenia pozostałe po biesiadzie nie zaschną wówczas tak szybko i ich późniejsze usunięcie nie będzie aż tak bardzo kłopotliwe.
Wybierając grill blaszany należy koniecznie zwrócić uwagę na jego stabilność. Niestety, najtańsze modele – potrafią składać się samoistnie – niczym domki z kart. Mała stabilność podstawy powoduje też częste przewracanie się urządzenia, a wraz z nim utratę grillowanych w tym czasie produktów. Watro również zastanowić się nad wielkością rusztu. Na małym okrągłym ruszcie nie położymy zbyt wielu smakołyków na jeden raz. Dlatego, jeśli posiadamy dość liczną rodzinę lub często zapraszamy na grilla przyjaciół – lepiej jest zainwestować w model o większych rozmiarach.

Grille z żeliwa

Są zdecydowanie solidniejsze oraz trwalsze, aniżeli grille wykonane z blachy. Jednak mają też i swoje wady. Podstawową jest to, że są ciężkie. Grille z żeliwa nie nadają się specjalnie do ich częstego przewożenia w bagażniku samochodu. Oprócz swej wagi, mogą się również łatwo uszkodzić, np. na skutek uderzenia. Żeliwo jest bowiem materiałem stosunkowo kruchym. Pomimo tego jednak, grille z tego materiału znajdują swoich zwolenników. Ustawione wraz z nadejściem sezonu w określonej części ogrodu – nie muszą być sprzątane po każdorazowym użyciu. Wystarczy wyjąc z nich ruszt, który przeważnie także jest żeliwny. Grille z żeliwa występują najczęściej w wersji okrągłej lub prostokątnej. Niestety, z powodu sporej wagi – trudno spotkać model rozbudowany lub posiadający większe rozmiary. Jednak istotną zaletą grilli żeliwnych jest to, że materiał, z którego zostały wykonane zapewnia równomierne pieczenie ułożonych na ruszcie potraw. Żeliwo bowiem dobrze akumuluje ciepło i odpowiednio je oddaje na całej swej powierzchni.

Grille gazowe

Stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących grillować, ale wykazujących swego rodzaju zniecierpliwienie podczas rozpalania tradycyjnego grilla węglowego. Grill gazowy jest zasilany, jak wskazuje jego nazwa – gazem z butli 11kilogramowej. Nie stwarza żadnych problemów z rozpaleniem i bardzo szybko osiąga się na nim pożądaną temperaturę. Temperaturę tę można dowolnie regulować i dostosowywać w zależności od przyrządzanych potraw. Grillowanie za pomocą grilla gazowego jest też zdecydowanie bardziej czyste, aniżeli w przypadku stosowania, jako opału – brudzącego węgla. Smak potraw przyrządzonych na tego rodzaju urządzeniu jest niemal identyczny, jak tych, które ugrillowano na grillu węglowym. Dla wzmocnienia naturalnych aromatów na ruszcie można położyć niewielkie kawałki drewna pochodzącego z rodzimych drzew owocowych, np. wiśni, brzoskwini, czy jabłoni. Takie drewienka należy uprzednio namoczyć w wodzie na kilka godzin, a oddadzą bardziej intensywny zapach niż najlepszy, kupny węgiel drzewny. Dla zachowania jednolitego żaru pod ruszt niektórych grilli gazowych wkłada się kamienie lawy wulkanicznej. Nie ma takiej konieczności, kiedy grill do rozproszenia ciepła wykorzystuje zamontowane w nim deflektory. Urządzenia wyposaża się przeważnie w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie oraz w dodatkowe blaty i szafki robocze. Bardziej rozbudowana wersja grilla na gaz to jednak wydatek rzędu nawet 10 tyć złotych. Mniejsze modele można nabyć za kilkaset złotych. Pomimo licznych zalet, które posiadają grille gazowe – podczas korzystania z nich należy bezwzględnie zachować wymagane środki ostrożności. Butla z gazem, która zasila grill – podczas pracy urządzenia nie może znajdować się bezpośrednio pod nim. Zawsze powinna zostać ona oddalona od grilla na przynajmniej 1,5 m. Ponadto, podczas zakupu należy zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada certyfikat użytkowania go na terenie Polski. Wynika to z faktu, iż w naszym kraju butle są napełniane gazem LPG propan – butan, posiadającym ciśnienie 37 mbar. Zatem grill zakupiony na terenie innego kraju niż Polska nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować i ulegnie szybkiemu zużyciu. Dostosowanie grilla do gazu, jaki jest u nas dostępny jest wprawdzie możliwe, ale niespecjalnie się opłaci.

Grille elektryczne

Złośliwi mawiają o nich, że są totalną porażką dla prawdziwych wielbicieli grillowanych potraw. Dla znawców stanowią bowiem „udomowioną” namiastkę tradycyjnych grilli węglowych. Miłośnicy komfortu i wygody korzystają z nich jednak w pełnym zadowoleniu. Kiedy wchodziły na polski rynek miały postać niewielkich domowych opiekaczy, ale aktualnie można już nabyć bez trudu grille elektryczne typowo ogrodowe. Ruszt lub płyta grzewcza jest w ich przypadku umiejscowiona na stojącej podstawie i z powodzeniem można korzystać z urządzeń na świeżym powietrzu. Jedynym warunkiem jest wyprowadzenie do ogrodu lub na taras energii elektrycznej. Takie przyłącze można wykonać solidnie i na stałe lub też posłużyć się zwykłym przedłużaczem elektrycznym. Grille stojące oprócz rusztu, w którym umieszcza się element grzejny – są dodatkowo wyposażone w podręczną półkę na artykuły spożywcze lub talerze. Nóżki przeważnie są możliwe do zdemontowania, a co za tym idzie – grill łatwo jest przekształcić w stołowy. Doskonale sprawdza się do sporządzania potraw wymagających dłuższej obróbki termicznej – niekoniecznie nad tradycyjnym ogniem.

Wędzarki ogrodowe i grille – ogniska

W wędzarce potrawa jest opiekana metodą pośrednią, ale w niższej temperaturze i w zdecydowanie dłuższym czasie. Urządzenia takie mogą jednocześnie spełniać rolę ogrodowego  grilla i domowej wędzarki. Gotowe - w zwykłych sklepach zdarzają się występować rzadko, ale bez trudu można nabyć takie urządzenie na zamówienie lub zakupić za pośrednictwem internetu. Pomysł o kupnie wydaje się być ciekawy, ponieważ oprócz grillowanych mięs i kiełbas można samodzielnie przyrządzać wszelkiego rodzaju wędliny. Z całą pewnością szynka pozbawiona azotanów i substancji wypełniających będzie nam smakować zdecydowanie lepiej, aniżeli ta zakupiona w supermarkecie spożywczym.
Grille – ogniska – to nic innego, jak ognisko z możliwością jego przenoszenia w różne miejsca w ogrodzie. Alternatywa dla zwolenników wpatrywania się w żywe płomienie ognia. W dolnej części konstrukcji stojącej takiego grilla umieszczona jest misa, która służy do rozpalania ognia, a powyżej – pokrywa zapobiegająca rozprzestrzenianiu się iskier. Nad ogniem trzyma się potrawy na patykach i piecze identycznie, jak za czasów młodzieńczego harcerstwa.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: thedailygreen.com, fotolia, americansale.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także