Grill gazowy – zalety. 6 powodów, dla których warto go kupić

Grill gazowy – zalety. 6 powodów, dla których warto go kupić

Grille gazowe coraz częściej wypierają z rynku klasyczne modele węglowe. Liczba entuzjastów tego rozwiązania stale rośnie. Z czego to wynika? Czy jedzenie przyrządzane na grillu gazowym jest zdrowsze, a sam sprzęt przyjemniejszy w obsłudze? Rozwiewamy mity na temat grilla gazowego i przedstawiamy koszty zakupu oraz eksploatacji tego urządzenia.

Jaki grill gazowy kupić do 500, 1000 i 1500 zł?>>

Grill bez dymu?

Czy dym to nieodłączny element grillowania? Niekoniecznie. W przypadku grilla węglowego dym unoszący się znad rusztu pochodzi z nieosłoniętych, rozżarzonych węgielków lub brykietów. Wzmaga go niewątpliwie skapujący na nie, topniejący tłuszcz. Jeśli grill party odbywa się w wietrzne popołudnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dym będzie się przemieszczał w zależności od kierunku wiatru i przeszkadzał uczestnikom.

W przypadku grilla gazowego dym nie stanowi takiego problemu, bo...praktycznie go nie ma.      Niewielkie ilości pary i gorącego powietrza odprowadzane są przez specjalnie do tego przystosowane wywietrzniki, a pokrywa dodatkowo chroni osobę obsługującą grilla przed gorącym oparem.

Czy grillowanie na gazie jest zdrowe?

Brak kontaktu jedzenia z dymem powstającym w wyniku spalania brykietu lub węgla drzewnego sprawia, że na potrawach przygotowywanych na grillu gazowym nie gromadzą się szkodliwe substancje.

Smak potraw z grilla gazowego?

Z czego bierze się smak grillowanych potraw? Przyjęło się, że charakterystyczny, lekko podwędzany smak potraw bierze się z dymu pochodzącego ze spalanego węgla. Jak się w rzeczywistości ma rodzaj grilla do smaku potraw na nim przygotowywanych?

Otóż charakterystyczny posmak grillowanego mięsa czy warzyw nie pochodzi z węgla, tylko ze spalanego na grillu tłuszczu, marynat i soków. W grillu gazowym trafiają one na specjalnie do tego przystosowane osłony palników i dają dokładnie taki sam efekt smakowy, jak ten z grilla węglowego. Zaletą jest jednak to, że na grillu gazowym nie dochodzi do wytworzenia popiołu ani szkodliwych substancji ze spalanego węgla.

Co równie istotne, na grillu gazowym dużo łatwiej jest kontrolować równomierne grillowanie potraw - nie dochodzi do nierównomiernego upieczenia lub nawet spalenia mięsa. Cały proces jest pod kontrolą, a temperaturę pieczenia można dostosować do produktu.

Szybkość rozpalania grilla i łatwość obsługi

W kwestii łatwości obsługi i szybkości rozpalania, grill gazowy również góruje nad węglowym odpowiednikiem. Rozpalenie grilla gazowego przypomina rozpalenie kuchenki gazowej - trwa dosłownie chwilę i jest kontrolowane za pomocą pokręteł do sterowania. Dzięki temu obsługujący ma całkowitą kontrolę nad ogniem, a tym samym stopniem pieczenia potraw. A co najistotniejsze - rozpalanie urządzenia przy pomocy gazu daje możliwość niemal natychmiastowego korzystania z grilla.

Ile kosztuje grill gazowy i jego użytkowanie (koszty butli i na ile starcza itp.)

Koszt grilla gazowego zależny jest przede wszystkim od modelu, materiału z jakiego został wykonany oraz elementów wyposażenia. Najprostsze, małe grille gazowe można kupić już od ok. 300-400 zł, natomiast bardziej zaawansowane modele to wydatek rzędu ok. 1000-1500 zł i więcej.

Koszt grilla gazowego to nie tylko wydatek na zakup sprzętu. Trzeba doliczyć do tego koszty wymiennej butli gazowej (butla to wydatek rzędu ok. 150 zł, ale jeśli posiadamy już butlę to trzeba liczyć jedynie koszty jej napełnienia), a niekiedy również reduktora do jej podłączenia - nie każdy model posiada go w zestawie.

Z drugiej strony są to wydatki stosunkowo niewielkie, a w dłuższej perspektywie wyglądają całkiem ekonomicznie - w zależności od ilości odbytych grill party w sezonie zawartość jednej butli wystarcza na cały sezon grillowy lub nawet dłużej.

Grill gazowy do 500, 1000 i 1500 zł. Wybierz idealny dla siebie na podstawie rankingu TEESA 2021>>

Jak czyścić grill gazowy?

Najważniejsze, by czyszczenie grilla gazowego odbywało się po każdym grillowaniu - odkładanie tej czynności na później jest niewskazane i może przyczynić się do niszczenia urządzenia.

Aby wyczyścić powierzchnię rusztu należy użyć szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, która usunie nawet zaschnięty lub przypalony element. Następnie warto przy pomocy zwilżonej ciepłą wodą ściereczki przemyć powierzchnię rusztu. Warto też zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia i konserwacji zewnętrznych elementów grilla, które odpowiednią go zabezpieczą.

Równie ważna co czyszczenie jest konserwacja grilla gazowego. Po wyczyszczeniu należy zaimpregnować ruszt warstwą oleju roślinnego - w ten sposób zabezpieczymy jego powłokę przed korozją. Olej najlepiej rozprowadzić po powierzchni pędzlem z silikonowym włosiem.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką TEESA

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także