Goździki w ogrodzie. Jakie goździki wybrać i jak je uprawiać

0
Goździki
Goździki mają sporo gatunków i odmian. Można je uprawiać w ogrodach i na balkonach.

Goździki kolorowe kwiaty, które zdobią ogród (lub balkon) przez całe lato. A w dodatku często pachną. Podpowiadamy, jak uprawiać goździki i jakie wybrać.

Goździki na różne sposoby

Ze względu na urocze i często pięknie pachnące kwiaty, goździki (Dianthus) zaliczają się do grona najchętniej uprawianych roślin ozdobnych. Rodzaj, do którego należą, liczy sobie ponad 300 gatunków roślin, dlatego można wykorzystać je w ogrodzie na różne sposoby (rabaty, skalniaki, pojemniki).

Zobacz zdjęcia

Goździk ogrodowy

Goździki ogrodowe mają okazałe kwiaty. Można je wysiać, ale ich sadzonki stały się bardzo popularne i łatwo dostępne.

Katarzyna Laszczak
Goździk ogrodowy w doniczce

Goździki ogrodowe można też uprawiać w doniczkach i balkonowych skrzynkach.

Katarzyna Laszczak
Goździk brodaty

Goździki brodate to rośliny dwuletnie. Mają bardzo okazałe baldachowate kwiatostany.

Kamilfoto - pixabay.com
Bukiet z goździków brodatych

Goździki brodate doskonale nadają się na kwiat cięty - w wazonie mogą stać nawet dwa tygodnie.

Hans - pixabay.com
Goździk pierzasty

Goździki pierzaste są bylinami. Mają lekko szarawe łodygi i liście oraz białe lub różowe kwiaty.

Hans - pixabay.com
Goździki pierzaste

Goździki pierzaste rozrastają się w gęste kępy.

Katarzyna Laszczak
Goździk siny

Goździki sine przypominają goździki pierzaste i mają takie same wymagania.

Pezibear - pixabay.com

Większość goździków pochodzi z klimatu umiarkowanego, dlatego dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie, jednak delikatniejsze gatunki należy uprawiać z rozsady lub pod osłonami.

Polecamy też: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne i angielskie. Jak wyglądają i jak je uprawiać

Goździki spotykane w ogrodach, różnią się między sobą wyglądem, mimo to ich identyfikacja może być problematyczna, gdyż rośliny bardzo chętnie się ze sobą krzyżują. Ta szczególna cecha często sprawia problemy podczas rozmnażania goździków, bo chociaż z powodzeniem można zebrać i wysiać w ogrodzie ich nasiona, trzeba liczyć się z tym, że siewki będą miały zupełnie inny wygląd, niż egzemplarze mateczne. Jeśli więc zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, najlepiej rozmnażać rośliny przez podział lub wysiewać nasiona pochodzące ze sprawdzonego źródła. Wiosną można też kupić gotowe, już kwitnące sadzonki.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać orliki. Piękne kwiaty, których nie lubią ślimaki

Najpopularniejsze gatunki goździków

Do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach goździków należ m.in.: goździk ogrodowy, goździk brodaty, goździk siny, goździk pierzasty i goździk kropkowany.

Goździki ogrodowe

Najbardziej atrakcyjny z nich jest goździk ogrodowy, który tworzy duże, pełne, barwne kwiaty i ma wiele ciekawych odmian (m.in. „Pink Kisses” i „Can Can Scarlet”). Ze względu na dużą zmienność, jego nasiona częściej oferowane są jednak w postaci mieszanek (tzw. mix), należących do jednej z kilku grup odmianowych (np. Szabo), niż poszczególnych odmian. Goździk ogrodowy to roślina jednoroczna lub dwuletnia, tworząca rozgałęzione, sztywne pędy i osiągająca ok. 40-60 cm wysokości. Kwitnie długo i obficie, od czerwca do września, rozwijając kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach, podzielonych na segmenty zgrubieniami (tzw. „kolankami”).

Goździki ogrodowe nie są zbyt wymagające, ale najlepiej czują się na ciepłym, słonecznym stanowisku i na stale lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie, o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.

Polecamy: 7 najpopularniejszych jednorocznych kwiatów na rabaty

Goździk brodaty

Kolejnym popularnym gatunkiem goździka jest dwuletni goździk brodaty. Roślina tworzy luźne kępki (wys. ok. 20-50 cm) i liczne, niewielkie, pojedyncze lub pełne, pachnące kwiaty, zebrane w duże baldachowate kwiatostany na szczycie sztywnej, wzniesionej, segmentowanej łodygi. Kwitnie od maja do sierpnia i w zależności od odmiany ma białe, różowe, czerwone, bordowe lub wielobarwne kwiaty. Ze względu na dużą różnorodność i zmienność odmian, ich nasiona najczęściej oferowane są w postaci wieloodmianowych mieszanek.

Goździk brodaty jest dość wymagający i do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH oraz słonecznego, ciepłego stanowiska.

Goździki pierzasty i goździk siny

Kolejne popularne gatunki goździków to goździk siny i pierzasty. Obie rośliny są bylinami i mają podobny pokrój. Tworzą cienkie pędy zebrane w luźne kępki i z czasem rozrastają się w gęste, poduszkowate kępy wys. ok. 15-30 cm. Mają też wąskie, pokryte szarym, woskowatym nalotem liście i kwitną od wiosny do końca lata (maj-sierpień), rozwijając na szczytach łodyg drobne, pachnące, pojedyncze, ciemnoróżowe kwiaty (goździk siny) lub dość duże, pojedyncze lub pełne, mocno pachnące, białe lub jasnoróżowe kwiaty o postrzępionych płatkach (goździk pierzasty).

Podobnie jak poprzednie gatunki, rośliny preferują gleby lekkie, przewiewne i dość wilgotne oraz słoneczne, ciepłe stanowiska.

Poznaj: Urocze skalnice - na skalniaki i nie tylko

Goździk kropkowany

Do popularnych gatunków goździka zalicza się też goździk kropkowany, który tworzy niewielkie, lekko pachnące kwiaty, złożone z postrzępionych na brzegach płatków, na których widoczne są drobne plamki. Roślina jest krótkowieczną, ale długo kwitnącą byliną (kwitnie od kwietnia do września). Ma liczne odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonych lub dwubarwnych (m.in.: „Albus”,” Arctic Fire”, „Leuchtfunk”). Goździk kropkowany tworzy luźne kępy wys. 30- 40 cm i ma podobne wymagania jak poprzednie gatunki, z tą różnicą, że może znieść gorsze i bardziej piaszczyste gleby.

Oceń artykuł
3,76 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także