Goździki ogrodowe

0
Goździk ogrodowy
Gożdziki kochają miłośnicy ogrodów w stylu wiejskim. Warto też wiedzieć, że to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych.

Goździki były ukochanymi kwiatami ery gierkowskiej, może ze względów praktycznych, gdyż są to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych.

Wszystkie odmiany goździków, a jest ich naprawdę sporo, lubią stanowiska słoneczne oraz przepuszczalną glebę z dużą zawartością piasku i wapnia. Dobrze znoszą suszę, ponieważ ich liście są naturalnie pokryte woskowym nalotem, co chroni roślinę przed utratą wody. Są bardzo łatwe w uprawie i odporne na nasz klimat. Goździki to najczęściej byliny lub rośliny dwuletnie, najmniej jest wśród nich odmian jednorocznych.

Przeczytaj: Byliny dwuletnie do ogrodu

Odmiany goździków

  • Odmiany  bylinowe. Wśród odmian wieloletnich są goździki niskie polecane na murki i skalniaki dorastające do 5-7 cm wysokości (np. alpinus czy glacjalis) i tworzące wielokolorowe, dekoracyjne poduszeczki oraz dorastające do 35 cm goździki sine o ciekawych, srebrnosinych liściach i pachnących kwiatach, w różnych odcieniach różu. Najwyższe odmiany goździków bylinowych dorastają do 50 cm i można je sadzić na rabatach. Przy odpowiednim dobraniu odmian, możemy cieszyć się kwitnącymi goździkami, od maja do końca września. Bylinowe odmiany goździków nie mają szczególnych wymagań. Dobrze rosną w słońcu i lubią zasilanie nawozami organicznymi.
  • Odmiany dwuletnie. Kwitną w drugim roku od posiania, w pierwszym roku wytwarzają pędy i liście, a dopiero w drugim kwiaty i nasiona. Do najpopularniejszych odmian goździków dwuletnich należą goździki ogrodowe i brodate. Nie wytwarzają one kęp liści, jak odmiany wieloletnie, lecz wysokie pędy, zakończone baldachowatym kwiatostanem. Ich kwiaty są często dwukolorowe, a liście intensywnie zielone.
  • Odmiany jednoroczne. Przypominają pokrojem kształtem i wysokością goździki szklarniowe. Dorastają do 70 cm wysokości i mają duże, pełne kwiaty osadzone na pojedynczych pędach. Najbardziej cenione wśród jednorocznych odmian są goździki typu Szabo i polecane do uprawy w pojemnikach odmiany Liliput. Kwitną po 6-7 miesiącach od posiania.

Dekoracyjne są nie tylko kwiaty goździków, ale również kępy ich igłowatych, często ozdobnie wybarwionych liści, które urozmaicają rabaty, murki i skalniaki. Efektownie wyglądają w towarzystwie floksów szydlastych, macierzanek i innych roślin skalnych.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także