Golteria w doniczce – świąteczna dekoracja. Jak o nią dbać

0
Golterie w doniczce
Golterie to nieduże, dekoracyjne krzewinki, które w okresie przedświątecznym można kupić nawet w marketach.

Golteria ma dekoracyjne owoce i wiecznie zielone liście, dlatego jest rośliną, która świetnie wygląda jako bożonarodzeniowa dekoracja domu i mieszkania.

Kwiaty doniczkowe jako dekoracja na Boże Narodzenie

Najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia jest w naszych mieszkaniach pięknie udekorowana choinka, ale oprócz niej charakter grudniowych świąt mogą podkreślić też atrakcyjne rośliny doniczkowe. Wśród nich najbardziej popularne są grudniki (czyli szlumbergera lub zygokaktus) i gwiazdy betlejemskie (czyli wilczomlecz nadobny lub poinsecja), ale na uwagę zasługuje też kilka innych gatunków.

Należy do nich między innymi golteria rozesłana, której intensywnie czerwone, okrągłe jagody i wiecznie zielone, błyszczące liście doskonale nawiązują do symboliki grudniowego święta. Wprawdzie roślina kojarzy się głównie z ogrodową rabatą lub leśnym runem, ale posadzona w doniczce może być również ciekawą i oryginalną dekoracją świąteczną.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać golterię w ogrodzie

Jak wykorzystać golterię jako świąteczną dekorację

Golteria pięknie prezentuje się w towarzystwie iglastych gałązek i szyszek lub w koszu ozdobionym rafią, bombkami i kolorową wstążką. Bardzo ładnie wygląda też bez żadnych dodatkowych ozdób, posadzona jedynie w ozdobnej, czerwonej, białej lub srebrnej donicy. Sprawdza się również w roli klasycznego stroika bożonarodzeniowego.

Jadalne, czerwone owoce golterii możemy także wykorzystać do dekoracji świątecznych potraw. Wprawdzie jagody nie są zbyt smaczne, ale udekorowane nimi ciasto, sałatka czy talerz z pieczenią, będą wyglądać bardzo apetycznie. Golterię w doniczce można obecnie kupić już w każdym większym centrum ogrodniczym, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, jesienią możemy też wykopać krzaczek z ogrodu, posadzić go w doniczce i pozostawić w chłodnym, widnym miejscu aż do czasu, kiedy zostanie wykorzystany jako świąteczna dekoracja.

Co zrobić z golterią po Świętach

Golteria w doniczce na świątecznym stole wygląda bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że mimo całego swojego uroku nie jest typową rośliną doniczkową, dlatego po okresie świątecznym trzeba o nią właściwie zadbać. Pozostawiona na dłużej w ciepłym, niedoświetlonym mieszkaniu, nie tylko zacznie się wyciągać i blednąć, ale też może paść ofiarą choroby grzybowej (np. antraknozy), do rozwoju której potrzebna jest duża wilgotność podłoża i wysoka temperatura.

Polecamy też: Pomysły na świąteczne dekoracje z gwiazd betlejemskich, czyli poinsecji

Dlatego też roślinę najlepiej od razu po świętach przenieść do chłodnego i widnego pomieszczenia (np. nieogrzewany, widny korytarz lub werandę), a wiosną posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Nie należy jej jednak od razu wystawiać na balkon, bo chociaż jest odporna na mróz i dobrze znosi niskie temperatury, po dłuższym pobycie w ciepłym mieszkaniu, traci część swojej mrozoodporności i wyniesiona zimą na zewnątrz byłaby narażona na szok termiczny i przemarznięcie.

licencja CC BY-SA 2.5

Jakie warunki lubi golteria

Jeśli jednak chcemy cieszyć się oryginalną urodą golterii przy świątecznym stole, musimy pamiętać, że jest rośliną dość wymagającą i pozostanie atrakcyjna tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawowe. Golteria rozesłana ma postać niskiej, rozłogowej krzewinki i w naturze zasiedla dolne piętra lasu

Dociera tam niewiele światła, a podłoże jest stale lekko wilgotne, kwaśne, próchnicze, przepuszczalne i bogate w dobrze rozłożoną materię organiczną. Z tego względu w uprawie rośliny również będą oczekiwały chłodnego i półcienistego stanowiska oraz kwaśnego (pH ok. 3,5–4,2), stale lekko wilgotnego, przepuszczalnego i próchniczego podłoża.

Jak zadbać o golterię w doniczce

W niewłaściwej ziemi mogą słabo się rozwijać i źle rosnąć, ale największym zagrożeniem jest dla nich susza, która może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci roślin. Golterie korzenią się płytko i rosną w przepuszczalnym, lekkim podłożu, które nie zatrzymuje wody, dlatego należy podlewać je często, ale umiarkowanie, stale kontrolując wilgotność ziemi w doniczce. Roślin nie wolno również przelewać, bo nadmiar wody jest dla nich tak samo groźny jak susza.

Dowiedz się: Jak zadbać o choinkę w doniczce - w Święta i po Świętach

Golterie uprawiane w doniczkach nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż nie tylko mają niewielkie wymagania pokarmowe, ale też zimą przestają rosnąć i spowalniają swój rozwój, zużywając w tym czasie jeszcze mniej składników pokarmowych niż zwykle. Prawidłowo pielęgnowana i uprawiana w odpowiednich warunkach golteria zachowa ładne liście i kolorowe owoce aż do wiosny, dlatego warto o nią troskliwie zadbać.

Golteria chilijska

Bardzo dekoracyjna jest także golteria chilijska. Ma ona węższe liście, są one błyszczące i ciemnozielone. Ta golteria ładnie kwitnie, ale jej największą ozdobą są stosunkowo duże i kolorowe owoce - w odcieniach różu lub białe. Można ją również kupić w doniczkach - ma zbliżone wymagania do golterii rozesłanej. Jednak nie jest tak odporna na mróz. Do gruntu warto ją przesadzać jedynie, jeśli mieszkamy w najcieplejszych regionach Polski. Wybierzmy słoneczne i osłonięte miejsce i zadbajmy o kwaśną ziemię. Można ją też uprawiać w doniczkach. W sezonie można ją wystawić na balkon lub taras.

 

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także