Golteria w doniczce to piękna świąteczna dekoracja. Zobacz, jak zadbać o roślinę, która ozdobi dom na Boże Narodzenie i nie tylko

Katarzyna Józefowicz
Golterie to nieduże, dekoracyjne krzewinki, które w okresie przedświątecznym można kupić nawet w marketach.
Golterie to nieduże, dekoracyjne krzewinki, które w okresie przedświątecznym można kupić nawet w marketach. Katarzyna Laszczak
Golteria ma dekoracyjne owoce i wiecznie zielone liście, dlatego jest rośliną, która świetnie wygląda jako bożonarodzeniowa dekoracja domu i mieszkania. W grudniu można ją kupić w doniczce. Podpowiadamy, jak zadbać o tę roślinę, by długo była piękna.

Spis treści

Kwiaty doniczkowe jako dekoracja na Boże Narodzenie

Najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia jest w naszych mieszkaniach pięknie udekorowana choinka, ale oprócz niej charakter grudniowych świąt mogą podkreślić też atrakcyjne rośliny doniczkowe. Wśród nich najbardziej popularne są grudniki (czyli szlumbergera lub zygokaktus) i gwiazdy betlejemskie (czyli wilczomlecz nadobny lub poinsecja), ale na uwagę zasługuje też kilka innych gatunków.

Należy do nich między innymi golteria rozesłana, której intensywnie czerwone, okrągłe jagody i wiecznie zielone, błyszczące liście doskonale nawiązują do symboliki grudniowego święta. Wprawdzie roślina kojarzy się głównie z ogrodową rabatą lub leśnym runem, ale posadzona w doniczce może być również ciekawą i oryginalną dekoracją świąteczną.

Jak wykorzystać golterię jako świąteczną dekorację?

Golteria pięknie prezentuje się w towarzystwie iglastych gałązek i szyszek lub w koszu ozdobionym rafią, bombkami i kolorową wstążką. Bardzo ładnie wygląda też bez żadnych dodatkowych ozdób, posadzona jedynie w ozdobnej, czerwonej, białej lub srebrnej donicy. Sprawdza się również w roli klasycznego stroika bożonarodzeniowego.

Jadalne, czerwone owoce golterii możemy także wykorzystać do dekoracji świątecznych potraw. Wprawdzie jagody nie są zbyt smaczne, ale udekorowane nimi ciasto, sałatka czy talerz z pieczenią, będą wyglądać bardzo apetycznie. Golterię w doniczce można obecnie kupić już w każdym większym centrum ogrodniczym, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, jesienią możemy też wykopać krzaczek z ogrodu, posadzić go w doniczce i pozostawić w chłodnym, widnym miejscu aż do czasu, kiedy zostanie wykorzystany jako świąteczna dekoracja.

Co zrobić z golterią po Świętach?

Golteria w doniczce na świątecznym stole wygląda bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że mimo całego swojego uroku nie jest typową rośliną doniczkową, dlatego po okresie świątecznym trzeba o nią właściwie zadbać. Pozostawiona na dłużej w ciepłym, niedoświetlonym mieszkaniu, nie tylko zacznie się wyciągać i blednąć, ale też może paść ofiarą choroby grzybowej (np. antraknozy), do rozwoju której potrzebna jest duża wilgotność podłoża i wysoka temperatura.

Dlatego też roślinę najlepiej od razu po świętach przenieść do chłodnego i widnego pomieszczenia (np. nieogrzewany, widny korytarz lub werandę), a wiosną posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Nie należy jej jednak od razu wystawiać na balkon, bo chociaż jest odporna na mróz i dobrze znosi niskie temperatury, po dłuższym pobycie w ciepłym mieszkaniu, traci część swojej mrozoodporności i wyniesiona zimą na zewnątrz byłaby narażona na szok termiczny i przemarznięcie.

Golteria bywa ozdobą domu na Boże Narodzenie, ale roślina najlepiej czuje się na zewnątrz.licencja
Golteria bywa ozdobą domu na Boże Narodzenie, ale roślina najlepiej czuje się na zewnątrz.
licencjaDryas (wikimedia.commons CC BY-SA 2.5)

Jakie warunki lubi golteria?

Jeśli jednak chcemy cieszyć się oryginalną urodą golterii przy świątecznym stole, musimy pamiętać, że jest rośliną dość wymagającą i pozostanie atrakcyjna tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawowe. Golteria rozesłana ma postać niskiej, rozłogowej krzewinki i w naturze zasiedla dolne piętra lasu

Dociera tam niewiele światła, a podłoże jest stale lekko wilgotne, kwaśne, próchnicze, przepuszczalne i bogate w dobrze rozłożoną materię organiczną. Z tego względu w uprawie rośliny również będą oczekiwały chłodnego i półcienistego stanowiska oraz kwaśnego (pH ok. 3,5–4,2), stale lekko wilgotnego, przepuszczalnego i próchniczego podłoża.

Jak zadbać o golterię w doniczce?

W niewłaściwej ziemi mogą słabo się rozwijać i źle rosnąć, ale największym zagrożeniem jest dla nich susza, która może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci roślin. Golterie korzenią się płytko i rosną w przepuszczalnym, lekkim podłożu, które nie zatrzymuje wody, dlatego należy podlewać je często, ale umiarkowanie, stale kontrolując wilgotność ziemi w doniczce. Roślin nie wolno również przelewać, bo nadmiar wody jest dla nich tak samo groźny jak susza.

Golterie uprawiane w doniczkach nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż nie tylko mają niewielkie wymagania pokarmowe, ale też zimą przestają rosnąć i spowalniają swój rozwój, zużywając w tym czasie jeszcze mniej składników pokarmowych niż zwykle. Prawidłowo pielęgnowana i uprawiana w odpowiednich warunkach golteria zachowa ładne liście i kolorowe owoce aż do wiosny, dlatego warto o nią troskliwie zadbać.

Golteria chilijska

Bardzo dekoracyjna jest także golteria chilijska. Ma ona węższe liście, są one błyszczące i ciemnozielone. Ta golteria ładnie kwitnie, ale jej największą ozdobą są stosunkowo duże i kolorowe owoce - w odcieniach różu lub białe. Można ją również kupić w doniczkach - ma zbliżone wymagania do golterii rozesłanej. Jednak nie jest tak odporna na mróz. Do gruntu warto ją przesadzać jedynie, jeśli mieszkamy w najcieplejszych regionach Polski. Wybierzmy słoneczne i osłonięte miejsce i zadbajmy o kwaśną ziemię. Można ją też uprawiać w doniczkach. W sezonie można ją wystawić na balkon lub taras.

Ten gatunek jest mniej odporny na mróz i w Polsce nadaje się przede wszystkim do uprawy doniczkowej.
Ten gatunek jest mniej odporny na mróz i w Polsce nadaje się przede wszystkim do uprawy doniczkowej. Katarzyna Laszczak

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl