Glebogryzarka. Jak może mi pomóc w pracach ogrodowych?

0
Glebogryzarka. Jak może mi pomóc w pracach ogrodowych?

Uprawianie warzyw w przydomowym ogrodzie czy na działce, zakładanie trawnika lub sadzenie roślin ozdobnych wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Jedną z podstawowych czynności wykonywanych na tym etapie jest spulchnianie ziemi. Jego celem jest rozluźnienie struktury gleby, dzięki czemu lepiej przepuszcza ona powietrze i wodę ze składnikami odżywczymi. Do spulchniania służą glebogryzarki.

Glebogryzarka jak działa urządzenie?

Glebogryzarka jest stosunkowo prostym w budowie narzędziem ogrodniczym, które składa się z konstrukcji nośnej przypominającej taczkę na jednym lub dwóch kołach, silnika spalinowego lub elektrycznego oraz systemu noży. Maszyny takie jak produkowana przez firmę Stihl glebogryzarka MH585 są też wyposażone w bieg wsteczny. Pozwala on na lżejsze cofanie sprzętu w sytuacji, gdy wjedzie on w bruzdę lub zaklinuje się na nierówności terenu.

STIHL Glebogryzarka z biegiem wstecznym MH585 

Zasada działania glebogryzarek jest bardzo prosta i przypomina nieco pracę kosiarki do trawy. Podstawową różnicą jest sposobów poruszania się ostrzy. W kosiarkach pracują one w płaszczyźnie poziomej. W przypadku glebogryzarki obracają się w pionie, zagłębiając w glebę i przecinając ją. Ważną cechą, która decyduje o efektywności pracy urządzenia, jest kształt noży. Mają one specjalny profil, dzięki któremu gleba jest nie tylko cięta, ale również przemieszczana.

Stiga SILEX 95 H Micro Ciągnik wielofunkcyjny silnik HONDA GCV 160 

Niektóre modele glebogryzarek są też wielofunkcyjne. Przykładem jest mikrociągnik wielofunkcyjny SILEX 95 H z glebogryzarką marki Stiga. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe narzędzia może być stosowany również do zamiatania, koszenia trawy czy odśnieżania. Ważnym elementem wyposażenia jest tzw. obsypnik, który umożliwia wykopywanie warzyw z gleby, przyspieszając ich zbiór.

Spalinowe i elektryczne glebogryzarki. Jakie są różnice?

Jedną z bardziej istotnych różnic pomiędzy różnymi glebogryzarkami jest napęd. Pomimo zbliżonej mocy silników w modelach elektrycznych i spalinowych stwarza on zupełnie inne możliwości wykorzystania maszyn. Przykładowo Sarp Roto 404 marki Pubert to glebogryzarka wyposażona w silnik spalinowy o mocy 5 KM, która doskonale sprawdza się podczas spulchniania gleby na powierzchniach od 2500 m2 wzwyż.

PUBERT - SARP ROTO 404 - GLEBOGRYZARKA SPALINOWA Z KOŁAMI 

Innym modelem spalinowym jest glebogryzarka Honda FG 320 DD. Jest to urządzenie z serii mini, wyposażone w silnik GP 160 o pojemności skokowej 160 cm3, ze zbiornikiem paliwa o pojemności 2,4 litra. Maszyna doskonale poradzi sobie w uprawą gleby w szerokich przejściach pomiędzy drzewami czy na otwartych przestrzeniach.

HONDA FG 320 DE - GLEBOGRYZARKA SPALINOWA

Przedstawione glebogryzarki spalinowe mają istotną zaletę, która stawia je nad modelami elektrycznymi. Do ich pracy nie potrzebują one dostępu do gniazdka sieciowego. Dlatego są niezastąpione tam, gdzie teren uprawy znajduje się w sporej odległości od budynków, w sadzie czy w polu. Istotne różnice pomiędzy tymi modelami, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu to przede wszystkim:

 

 • dostęp do źródła zasilania – w przypadku glebogryzarki elektrycznej niezbędne jest gniazdko sieciowe,
 • moc silnika – glebogryzarki spalinowe zazwyczaj są wydajniejsze i radzą sobie nawet z bardzo trudnym, zbitym podłożem,
 • poziom hałasu – glebogryzarki spalinowe najczęściej są znacznie głośniejsze podczas pracy, co wynika ze specyfiki silnika,
 • ekologia – praca silnika spalinowego wiąże się z wydalaniem spalin. Dlatego glebogryzarki elektryczne są przyjaźniejsze w obsłudze i zapewniają czyste, przyjazne otoczenie.

Glebogryzarki, dlaczego warto je mieć?

Dysponowanie glebogryzarką z pewnością ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to maszyna niezastąpiona tam, gdzie uprawy czy nasadzenia są prowadzone na sporym obszarze. Przekopanie czy zgrabienie gruntu o powierzchni 200-300 m2 zajęłoby wiele czasu i wymagało dużego nakładu pracy. Odpowiednio dobrane glebogryzarki elektryczne czy spalinowe usprawniają pracę.

Potrzebujesz glebogryzarki? Zajrzyj na stronę sklepu Agro-Metal: https://www.agro-metal.com.pl/pol_m_OGROD_GLEBOGRYZARKI-314.html

Wybór odpowiedniego modelu z pewnością ma tu duże znaczenie. Przede wszystkim powinien on być dobrany z uwzględnieniem mocy, szerokości roboczej czy typu zasilania. Wśród wymienionych wcześniej modeli na dużych powierzchniach doskonale sprawdzi się model STIHL MH 585. Do jego zalet zalicza się maksymalna szerokość robocza, która wynosi aż 85 cm. Nieco słabszą stroną w przypadku dużych powierzchni jest mała pojemność skokowa silnika (149 cm³) oraz moc znamionowa przy poziomie obrotów = 2,3 kW / 3,2 PS. Długiej pracy bardziej sprzyja Sarp Roto 404 – glebogryzarka spalinowa z kołami marki Pubert, natomiast do najbardziej uniwersalnych zalicza się model STIGA Silex 95 B.

Nowoczesne glebogryzarki spalinowe i elektryczne są zbudowane tak, aby zapewniały jak najwyższy komfortu użytkowania, bezpieczeństwo i wykonanie pracy na optymalnym poziomie. Cechują je usprawnienia techniczne takie jak:

 • trwałe, hartowane ostrza o odpowiednim profilu i wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne,
 • bieg wsteczny, który ułatwia prowadzenie do tyłu,
 • możliwość ustawienia w pozycji wygodnej do przeprowadzenia konserwacji lub czyszczenia,
 • regulacja prędkości jazdy maszyny,
 • system antywibracyjny,
 • ogranicznik głębokości,
 • pompowane koła transportowe,
 • dzielony zespół roboczy, który chroni poboczne rośliny przed uszkodzeniem podczas kultywacji międzyrzędzi.

Warto też wspomnieć o cichej pracy, ergonomicznych, składanych lub regulowanych uchwytach czy bogatym wyborze oprzyrządowania.

Materiał informacyjny agro-metal.com.pl

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także