Gleba piaszczysta - jak ją rozpoznać?

Gleba piaszczysta charakteryzuje się jasną barwą, luźną konsystencją. Sucha łatwo przesypuje się przez palce.

Gleba piaszczysta nie jest zbyt dobrym podłożem dla większości roślin, gdyż łatwo przepuszcza wodę z substancjami mineralnymi do głębszych warstw podłoża. Ze względu na jej łatwą przepuszczalność w ogrodzie nie powstają kałuże po deszczu, gdyż szybko wsiąka woda, co można przypisać do jej zalet, których nie ma zbyt wiele. Sprzyja to uprawie iglaków i niektórych roślin. Glebę piaszczystą wyróżnia też stosunkowo mała pracochłonność podczas mieszania użyźniających dodatków oraz  podczas kopania rabat i kwietników. W przypadku konieczności usuwania zbędnych roślin wraz z korzeniami jej lekkość i mała zwięzłość to ułatwia. Fakt, iż taka gleba jest luźna powoduje, że łatwo się napowietrza, a to z kolei sprzyja wzrostowi korzeni roślin i rozwojowi organizmów glebowych. Gleby lekkie szybciej się nagrzewają, sprzyjają zatem uprawie niektórych roślin wymagających stanowisk ciepłych. Niestety gleba piaszczysta szybko ulega wysuszeniu w okresach suchych i wymaga częstego podlewania roślin. Można oczywiście zapobiegać utracie wilgotności poprzez ściółkowanie korą. Trzeba ją też nawozić kompostem lub obornikiem, gdyż po zastosowaniu nawozów mineralnych zostają szybko wypłukane do głębszych warstw gleby i zawarte w nich związki znajdują się poza zasięgiem korzeni roślin. Jeśli gleba piaszczysta w ogrodzie ma odczyn kwaśny, wymaga wapnowania.

Poprawa jakości gleby

Właściwości gleby piaszczystej i jałowej możemy poprawić poprzez dodanie jednego z czterech składników, do których należy glina, torf, kompost lub nawozy zielone.
Glina dodana do luźnej i przepuszczalnej gleby poprawi jej strukturę i sprawi, że zdolność utrzymywania wilgoci będzie dużo większa. Dobrze byłoby wykonać to przed posadzeniem roślin, mieszając wcześniej rozsypaną warstwę gliny na powierzchni ogrodu (5-7 cm) z gleba piaszczystą.
Kompost oraz torf również poprawiają strukturę gleby i jej zasobność w wodę, jak również dostarczają glebie składników pokarmowych i zwiększają zawartość próchnicy. Aby nasza praca była pozytywnie odczuwalna dla roślin, które zamierzamy posadzić, należy wprowadzić odpowiednią ilość kompostu czy torfu. Na 10 m² powinniśmy rozrzucić 15-20 kg „ulepszaczy” i przekopać oraz wymieszać z glebą piaszczystą. Pozostaje nam jeszcze jeden składnik jakim jest nawóz zielony, który jest źródłem próchnicy i azotu, a także poprawia strukturę gleby i działa odchwaszczająco. Nawóz zielny to nic innego jak uprawa roślin przeznaczonych do przekopania w celu użyźnienia gleby, a do takich należą rośliny motylkowe. W przypadku gleb piaszczystych najbardziej zalecanym nawozem zielnym jest łubin żółty (na 100 m² potrzebujemy ok. 2 kg nasion). Rośliny motylkowe najlepiej wysiać w połowie lata, aby przed zimą ściąć je i przekopać z ziemią. Wykonując taki zabieg wczesną wiosną, nasze wymarzone rośliny możemy zacząć sadzić i wysiewać latem.

Nawożenie gleb piaszczystych

Pamiętając o tym, że składniki nawozów mineralnych są szybko wypłukiwane z gleb piaszczystych powinniśmy stosować nawozy o spowolnionym działaniu, które bardzo powoli uwalniają zawarte w nich związki i dostarczają korzeniom roślin pokarmu. Powinniśmy pamiętać również o istniejących nawozach organicznych i je stosować. Do poprawy właściwości gleb piaszczystych, jak i do ich nawożenia służy nam kompost, który zwiększa w glebie zawartość próchnicy. Przekopywanie kompostu z glebą jałową i piaszczystą należy wykonywać wiosną i jesienią.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także