Gazanie: kolorowe słoneczka na rabacie i w doniczce. Jak uprawiać te kwiaty

0
Gazanie
Gazanie kwitną przez całe lato. Piękni wyglądają na rabatach i w balkonowych skrzynkach.

Gazanie lśniące kwitną przez całe lato i mają kwiaty w przeróżnych kolorach. Podpowiadany, jak o nie zadbać i co trzeba zapewnić gazaniom, żeby dobrze kwitły.

Gazanie do ogrodów i na balkony

Gazania lśniąca wyróżnia się na tle innych roślin ogrodowych bardzo ładnymi, dużymi, kolorowymi kwiatami, przypominającymi nieco małe słoneczniki. Roślina nie jest wysoka, gdyż zwykle osiąga ok. 15-30 cm, ale kiedy pojawia się na balkonie lub ogrodowej rabacie, trudno przejść obok niej obojętnie.

Zobacz zdjęcia

Kolorowa gazania

Gazanie mają piękne i kolorowe kwiaty.

MrGajowy3 - pixabay.com
Gazanie na rabacie

Gazanie trzeba sadzić w nasłonecznionych miejscach. Wtedy najlepiej kwitną.

May29 - pixabay.com
Gazanie na tarasie

Gazanie można sadzić w kwiatowych kompozycjach w doniczkach i skrzynkach.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty gazanii

Żeby gazanie obficie kwitły, trzeba je zasilać nawozami do roślin kwitnących.

Hans - pixabay.com
Gazania

Podczas deszczowej i pochmurnej pogody gazanie zamykają swoje kwiaty.

Hans - pixabay.com
Kolory kwiatów gazanii

Gazanie można uzyskać z nasion lub kupić już kwitnące sadzonki.

Holmesjp - pixabay.com
Kwitnące gazanie

Gazanie kwitną lepiej, gdy usuwa się przekwitłe kwiaty.

Janeb13 - pxabay.com
Gazanie w ogrodzie

Gazanie to byliny, jednak najczęściej uprawia się je jako rośliny jednoroczne.

RadivalOliviera - pixabay.com
Rabata z gazanii

Gazanie można przezimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Pamiętajmy tylko o ich podlewaniu, bo jeśli zaschną, to nie odrosną.

Skeeze - pixabay.com
Gazanie

W sezonie wegetacyjnym gazanie lepiej znoszą chwilowe przesuszenie niż zalanie.

Vargazs - pixabay.com

Urocze, barwne kwiaty gazanii pojawiają się pojedynczo na szczytach wzniesionych łodyżek, wyrastających z środka gęstej, rozłożystej rozety, zielonych, lancetowatych lub klapowanych, długich liści i pozostają ozdobą rabaty od wiosny (czerwiec) aż do późnej jesieni. Kwitnienie jest bardziej obfite, jeśli przekwitłe kwiaty są systematycznie usuwane.

Gazanie wspaniale prezentują się na kwiatowych rabatach lub w jednogatunkowych, barwnych grupach, ale mogą być też uprawiane w pojemnikach na słonecznych balkonach lub tarasach.

Polecamy też: Uprawę nemezji, które ozdobią ogród i balkon

 Gazanie w przeróżnych kolorach

Zaletą gazanii są jednak nie tylko piękne kwiaty, ale też niezwykła różnorodność odmianowa, związana z dostępnością mnóstwa odmian w zaskakujących kolorach i zestawieniach (odmiany podzielono nawet na grupy, ułatwiające ich identyfikację).

Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny o kwiatach jednobarwnych np. żółtych, czerwonych, różowych, pomarańczowych czy białych (np. „Clear Yellow”, „New Day White”, „Hot Red”) jak i rośliny o kwiatach dwubarwnych, cieniowanych lub posiadających płatki ozdobione podłużnym pasem w kontrastowym kolorze (np. „White Flame”, „Bronze Star”, „Orange Flame”, „Red Stripe”). Na rynku dostępne są też wieloodmianowe mieszanki nasion.

Gazanie – kwiaty słońca i ładnej pogody

Cieniem na niezwykłej urodzie gazanii kładzie się jedynie fakt, że roślina ma tendencję do zwijania płatków podczas mokrej, pochmurnej i brzydkiej pogody, przez co w tym okresie nie da się podziwiać jej kwiatów w pełnej krasie. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, gdyż urok dużych, kolorowych kwiatów, rozweselających rabatę w letnie, słoneczne dni z pewnością zrekompensuje nam chwilowe problemy.

Podejmując się uprawy rośliny, musimy tylko pamiętać, aby sadzić ją wyłącznie na słonecznych i ciepłych stanowiskach, gdyż w miejscach półcienistych, a tym bardziej zacienionych, nie będzie kwitła, a jeśli nawet uda jej się zawiązać kwiaty, przez większość czasu pozostaną zamknięte, co sprawi, że stracą cały swój urok.

Polecamy też: Fuksja magellańska - jak ją uprawiać w ogrodzie

Co trzeba zapewnić gazaniom

Oprócz odpowiedniego stanowiska, gazaniom musimy też zapewnić właściwe podłoże. Z reguły lepiej znoszą krótkotrwałą suszę niż zalanie, dlatego ziemia pod ich uprawę powinna być lekka, przepuszczalna i lekko wilgotna.

Jednocześnie powinna być też żyzna i próchnicza, gdyż dla tak długo i obficie kwitnącej rośliny, dostępność odpowiedniej ilości składników odżywczych jest bardzo ważna. Z tego względu przyda się też systematyczne zasilanie roślin nawozami wieloskładnikowymi.

Wysiewamy i sadzimy gazanie

Nasiona gazanii wysiewa się w lutym-marcu do skrzynek i przechowuje w widnym, ciepłym miejscu (produkcja rozsady trwa ok. 1-1,5 miesiąca). Kiedy siewki wytworzą pierwsze liście właściwe, rośliny się pikuje, a po minięciu wiosennych przymrozków wystawia na balkon lub sadzi razem z bryłką ziemi (nie lubi naruszania systemu korzeniowego) na miejsce stałe w ogrodzie.

Jeśli nie mamy możliwości lub czasu na samodzielną produkcję rozsady, możemy bez problemu kupić ją wiosną na targu lub w centrum ogrodniczym. Takie rozwiązanie jest wprawdzie droższe, ale w ten sposób uzyskamy silne, zdrowe, dorodne sadzonki i będziemy mogli wybrać rośliny o takiej barwie kwiatów, jaka najbardziej nam odpowiada.

 Przedstawiamy: Kolkwicję chińską - pięknie kwitnący i pożyteczny krzew

Jak przezimować gazanie

Gazania lśniąca w naturze jest byliną, jednak ze względu na trudności w jej przechowywaniu, w naszym kraju zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Jeśli jednak posiadamy widne, chłodne pomieszczenie (ok. 5-10°C), w którym możemy przechować roślinę przez okres zimy, przed spodziewanymi, jesiennymi przymrozkami wykopujemy ją z ziemi, przycinamy kwitnące pędy i sadzimy do doniczek, a następnie przenieśmy do pomieszczenia.

Przez cały okres zimowego spoczynku pilnujemy również, aby ziemia w ich doniczce całkiem nie wyschła, gdyż przesuszone rośliny nie podejmą wiosną wegetacji. Kiedy miną wiosenne przymrozki, rośliny możemy ponownie posadzić w ogrodzie.

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także