Funkie - piękne byliny na cieniste rabaty

2
Funkia
Funkie mają bardzo dekoracyjne liście i ładne kwiaty. W dodatku - świetnie rosną w cieniu i są długowieczne.

Nie wszystkie miejsca w ogrodzie mogą być słoneczne. Cień rzucają altana, korony drzew, elementy małej architektury itp. Jakimi roślinami udekorować miejsca, w których większość bylin nie chce rosnąć? Gatunki cieniolubne są zazwyczaj mało efektowne. Są jednak wyjątki. Królowe cienia to funkie.

Żadne rośliny dobrze rosnące w cieniu nie mogą równać się z funkiami urodą i bogactwem wzorów. Byliny te odznaczają się prostotą formy oraz wysmakowaną elegancją. Są również niekłopotliwe w uprawie. Uprawia się już ponad dwa tysiące ich odmian, a takie bogactwo pozwala dopasować cienistą rabatkę do charakteru każdego ogrodu.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące funkie

Ozdobą funkii są i liście, i kwiaty.

Hans - pixabay.com
Funkie na cienistej rabacie

Funkie doskonale nadają się na zacienione rabaty.

Hans - pixabay.com
Zielono-białe liście funkii

Liście funkii wyglądają bardzo dekoracyjnie i przebarwiają się na różne sposoby.

KL
Funkie odmiany Fire and Ice

Rabata z funkii wygląda bardzo malowniczo.

KL
Funkia odmiany Blue Mouse Ears

Funkie odmiany Blue Mouse Ears wyróżniają się małymi rozmiarami i niebieskawymi liśćmi.

KL
Różne odmiany funkii

Zestawienie różnych odmian funkii wygląda bardzo dekoracyjnie.

Fotolia
Funkie o żółto-zielonych liściach

Funkie są niestety chętnie jedzone przez ślimaki.

KL
Funkie na rabacie

Dekoracyjny pióropusz z liści funkii to prawdziwa ozdoba rabaty.

Fotolia

Jakie inne rośliny o dekoracyjnych liściach warto posadzić w ogrodzie? Dowiedz się tutaj

Odmiany funkii
Funkie, od łacińskiej nazwy zwane również hostami, wyróżniają się tym, że ich liście mają regularne kształty i ozdobione są wyraźnymi żyłkami nerwów. Przez cały sezon zachowują soczystą zieleń, a większa część odmian ogrodowych ma dodatkowo na liściach niezwykle dekoracyjne białe i żółte desenie w setkach wzorów.

Od czerwca do sierpnia cieszą oczy efektownymi kwiatostanami, przypominającymi kłosy obsypane drobnymi, bladoróżowymi lub białymi kwiatami. Kwiaty funkii babkowatej roztaczają ponadto delikatny, przyjemny zapach. Niezwykle efektowna jest również odmiana Fortunei Aureomarginata o złocisto-zielonych liściach. Francee natomiast ma białą otoczkę wokół liści i z pewnej odległości nieco przypomina figowce Benjamina.

Uwaga na ślimaki!

Wśród licznych zalet funkie mają również wadę. Jedyną, jednak niekiedy wykluczającą ich obecność w ogrodzie. Rośliny te przyciągają ślimaki, dla których są przysmakiem. Jeśli walczymy w ogrodzie z nadmierną ilością ślimaków, z tych pięknych bylin lepiej zrezygnować, gdyż liczba mięczaków zdecydowanie wzrośnie, a funkie i tak się nie udadzą - zostaną zjedzone.

Dowiedz się: Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie

Jak wymagania mają funkie?
Funkie dobrze rosną w miejscach, w których większość gatunków roślin ledwie wegetuje. Nie lubią słońca i trzeba o tym pamiętać przygotowując im stanowisko. Ziemia powinna być nie za lekka, lecz również nie za ciężka. Gliniaste podłoże warto zatem napowietrzyć piaskiem, bądź kompostowaną korą, a piaszczyste zagęścić kompostem i torfem.

Poza koniecznością podlewania i wyściółkowania korą ogrodniczą ziemi wokół funkii, rośliny te praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Są odporne na choroby i mróz, zatem nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Dodatkowo mają tę przyjemną cechę, że ograniczają wzrost chwastów, więc rzadko kiedy trzeba je pielić. Stanowią zatem idealną propozycję dla początkujących ogrodników.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować funkie

Funkie najlepiej sadzić wczesną wiosną. Rośliny - w zależności od odmiany - tworzą kilkunastocentymetrowe rozety, a nawet rozłożyste kępy o średnicy dochodzącej do metra. Ponieważ funkie wymagają żyznego podłoża, przez cały sezon warto je regularnie zasilać podsypując kompostem lub niewielką ilością wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Funkie rozmnaża się przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią. Najlepsze do podziału są rozrośnięte, starsze okazy. Należy je wykopać i podzielić na części w taki sposób, aby przy każdej pozostał fragment systemu korzeniowego. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale i odmłodzimy rośliny.

Polecamy też: Kolorowe niecierpki idealne do cienia

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Majewska

Polecamy Ci również

Zobacz także