Funkie czyli hosty: długowieczne byliny na cieniste rabaty. Uprawa i pielęgnacja

2
Funkia
Funkie mają bardzo dekoracyjne liście i ładne kwiaty. W dodatku - świetnie rosną w cieniu i są długowieczne.

Funkie czyli hosty to idealne rośliny do cienia. Mają piękne liście i niewielkie wymagania, a do tego są długowieczne. Podpowiadamy, jak je uprawiać.

Nie wszystkie miejsca w ogrodzie mogą być słoneczne. Cień rzucają altana, korony drzew, elementy małej architektury itp. Jakimi roślinami udekorować miejsca, w których większość bylin nie chce rosnąć? Gatunki cieniolubne są zazwyczaj mało efektowne. Są jednak wyjątki. Królowe cienia to funkie.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące funkie

Ozdobą funkii są i liście, i kwiaty.

Hans - pixabay.com
Funkie na cienistej rabacie

Funkie doskonale nadają się na zacienione rabaty.

Hans - pixabay.com
Zielono-białe liście funkii

Liście funkii wyglądają bardzo dekoracyjnie i przebarwiają się na różne sposoby.

Katarzyna Laszczak
Funkie odmiany Fire and Ice

Rabata z funkii wygląda bardzo malowniczo.

Katarzyna Laszczak
Funkia odmiany Blue Mouse Ears

Funkie odmiany Blue Mouse Ears wyróżniają się małymi rozmiarami i niebieskawymi liśćmi.

Katarzyna Laszczak
Kompozycja funkii

Hosty są na tyle zróżnicowane, że tylko z nich samych można tworzyć ciekawe kompozycje.

Katarzyna Laszczak
Hosty w ogrodzie

Hosty równie dobrze wyglądają w ogrodach o formalnym charakterze, co w ogrodach leśnych.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca funkia

Hosty kwitną na początku lata, ale ich liście pozostają dekoracyjne przez cały sezon.

Katarzyna Laszczak
Hosty

Liście funkii czasem wyglądają, jak byłyby pomalowane.

Gaz_D - pixabay.com
Funkie o żółto-zielonych liściach

Funkie są niestety chętnie jedzone przez ślimaki.

Katarzyna Laszczak
Funkie

Funkie z powodzeniem można sadzić pod drzewami i krzewami.

Katarzyna Laszczak
Funkie i hortensje

Funkie dobrze komponują się m.in. z hortensjami.

Katarzyna Laszczak

Żadne rośliny dobrze rosnące w cieniu nie mogą równać się z funkiami urodą i bogactwem wzorów. Byliny te odznaczają się prostotą formy oraz wysmakowaną elegancją. Są również niekłopotliwe w uprawie. Uprawia się już ponad dwa tysiące ich odmian, a takie bogactwo pozwala dopasować cienistą rabatkę do charakteru każdego ogrodu.

Warto wiedzieć, że funkie mają nie tylko walory dekoracyjne - ich liście są jadalne. W krajach Dalekiego Wschodu były początkowo uprawiane jako warzywo. Do tej pory młode liście funkii są często jadane.

Poznaj: Rośliny, które są ozdobne i jadalne jednocześnie

Funkie w ogrodzie
Funkie, od łacińskiej nazwy zwane również hostami, wyróżniają się tym, że ich liście mają regularne kształty i ozdobione są wyraźnymi żyłkami nerwów. Przez cały sezon zachowują soczystą zieleń, a większa część odmian ogrodowych ma dodatkowo na liściach niezwykle dekoracyjne białe i żółte desenie w setkach wzorów.

 Od czerwca do sierpnia cieszą oczy efektownymi kwiatostanami, przypominającymi kłosy obsypane drobnymi, bladoróżowymi lub białymi kwiatami. Kwiaty funkii babkowatej roztaczają ponadto delikatny, przyjemny zapach

Niezwykle efektowna jest na przykład odmiana Fortunei Aureomarginata o złocisto-zielonych liściach. Francee natomiast ma białą otoczkę wokół liści i z pewnej odległości nieco przypomina figowce Benjamina. Jednak bogactwo odmian host i zróżnicowanie ich liści jest naprawę wielkie.

Chcesz mieć funkie? Uważaj na ślimaki!

Wśród licznych zalet funkie mają również wadę. Jedyną, jednak niekiedy wykluczającą ich obecność w ogrodzie. Rośliny te przyciągają ślimaki, dla których są przysmakiem. Jeśli walczymy w ogrodzie z nadmierną ilością ślimaków, z tych pięknych bylin lepiej zrezygnować, gdyż liczba mięczaków zdecydowanie wzrośnie, a funkie i tak się nie udadzą - zostaną zjedzone.

Dowiedz się: Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie

Jak wymagania mają funkie?
Funkie dobrze rosną w miejscach, w których większość gatunków roślin ledwie wegetuje. Nie lubią słońca i trzeba o tym pamiętać przygotowując im stanowisko. Ziemia powinna być nie za lekka, lecz również nie za ciężka. Gliniaste podłoże warto zatem napowietrzyć piaskiem, bądź kompostowaną korą, a piaszczyste zagęścić kompostem i torfem.

Poza koniecznością podlewania i wyściółkowania korą ogrodniczą ziemi wokół host, rośliny te praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Są odporne na choroby i mróz, zatem nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Dodatkowo mają tę przyjemną cechę, że ograniczają wzrost chwastów, więc rzadko kiedy trzeba je pielić. Stanowią zatem idealną propozycję dla początkujących ogrodników.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować funkie

Hosty najlepiej sadzić wczesną wiosną. Rośliny - w zależności od odmiany - tworzą kilkunastocentymetrowe rozety, a nawet rozłożyste kępy o średnicy dochodzącej do metra. Ponieważ funkie wymagają żyznego podłoża, przez cały sezon warto je regularnie zasilać podsypując kompostem lub niewielką ilością wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Polecamy też: Kolorowe niecierpki idealne do cienia

Jak rozmnażać funkie

Funkie rozmnaża się przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią. Najlepsze do podziału są rozrośnięte, starsze okazy. Należy je wykopać i podzielić na części w taki sposób, aby przy każdej pozostał fragment systemu korzeniowego. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale i odmłodzimy rośliny (choć nie wymagają częstego odmładzania - to wyjątkowo długowieczne byliny).

Jakie inne rośliny o dekoracyjnych liściach warto posadzić w ogrodzie? Dowiedz się tutaj


Oceń artykuł
4,33 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Majewska

Polecamy Ci również

Zobacz także