Funkie czyli hosty to idealne rośliny do cienia. Mają piękne liście i niewielkie wymagania, a do tego są długowieczne. Podpowiadamy, jak je uprawiać.
Nie wszystkie miejsca w ogrodzie mogą być słoneczne. Cień rzucają altana, korony drzew, elementy małej architektury itp. Jakimi roślinami udekorować miejsca, w których większość bylin nie chce rosnąć? Gatunki cieniolubne są zazwyczaj mało efektowne. Są jednak wyjątki. Królowe cienia to funkie.
Zobacz zdjęcia

Ozdobą funkii są i liście, i kwiaty.
Hans - pixabay.com
Funkie doskonale nadają się na zacienione rabaty.
Hans - pixabay.com
Liście funkii wyglądają bardzo dekoracyjnie i przebarwiają się na różne sposoby.
Katarzyna Laszczak
Rabata z funkii wygląda bardzo malowniczo.
Katarzyna Laszczak
Funkie odmiany Blue Mouse Ears wyróżniają się małymi rozmiarami i niebieskawymi liśćmi.
Katarzyna Laszczak
Hosty są na tyle zróżnicowane, że tylko z nich samych można tworzyć ciekawe kompozycje.
Katarzyna Laszczak
Hosty równie dobrze wyglądają w ogrodach o formalnym charakterze, co w ogrodach leśnych.
Katarzyna Laszczak
Hosty kwitną na początku lata, ale ich liście pozostają dekoracyjne przez cały sezon.
Katarzyna Laszczak
Liście funkii czasem wyglądają, jak byłyby pomalowane.
Gaz_D - pixabay.com
Funkie są niestety chętnie jedzone przez ślimaki.
Katarzyna Laszczak
Funkie z powodzeniem można sadzić pod drzewami i krzewami.
Katarzyna Laszczak
Funkie dobrze komponują się m.in. z hortensjami.
Katarzyna LaszczakŻadne rośliny dobrze rosnące w cieniu nie mogą równać się z funkiami urodą i bogactwem wzorów. Byliny te odznaczają się prostotą formy oraz wysmakowaną elegancją. Są również niekłopotliwe w uprawie. Uprawia się już ponad dwa tysiące ich odmian, a takie bogactwo pozwala dopasować cienistą rabatkę do charakteru każdego ogrodu.
Warto wiedzieć, że funkie mają nie tylko walory dekoracyjne - ich liście są jadalne. W krajach Dalekiego Wschodu były początkowo uprawiane jako warzywo. Do tej pory młode liście funkii są często jadane.
Poznaj: Rośliny, które są ozdobne i jadalne jednocześnie
Funkie w ogrodzie
Funkie, od łacińskiej nazwy zwane również hostami, wyróżniają się tym, że ich liście mają regularne kształty i ozdobione są wyraźnymi żyłkami nerwów. Przez cały sezon zachowują soczystą zieleń, a większa część odmian ogrodowych ma dodatkowo na liściach niezwykle dekoracyjne białe i żółte desenie w setkach wzorów.
Od czerwca do sierpnia cieszą oczy efektownymi kwiatostanami, przypominającymi kłosy obsypane drobnymi, bladoróżowymi lub białymi kwiatami. Kwiaty funkii babkowatej roztaczają ponadto delikatny, przyjemny zapach
Niezwykle efektowna jest na przykład odmiana Fortunei Aureomarginata o złocisto-zielonych liściach. Francee natomiast ma białą otoczkę wokół liści i z pewnej odległości nieco przypomina figowce Benjamina. Jednak bogactwo odmian host i zróżnicowanie ich liści jest naprawę wielkie.
Chcesz mieć funkie? Uważaj na ślimaki!
Wśród licznych zalet funkie mają również wadę. Jedyną, jednak niekiedy wykluczającą ich obecność w ogrodzie. Rośliny te przyciągają ślimaki, dla których są przysmakiem. Jeśli walczymy w ogrodzie z nadmierną ilością ślimaków, z tych pięknych bylin lepiej zrezygnować, gdyż liczba mięczaków zdecydowanie wzrośnie, a funkie i tak się nie udadzą - zostaną zjedzone.
Dowiedz się: Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie
Jak wymagania mają funkie?
Funkie dobrze rosną w miejscach, w których większość gatunków roślin ledwie wegetuje. Nie lubią słońca i trzeba o tym pamiętać przygotowując im stanowisko. Ziemia powinna być nie za lekka, lecz również nie za ciężka. Gliniaste podłoże warto zatem napowietrzyć piaskiem, bądź kompostowaną korą, a piaszczyste zagęścić kompostem i torfem.
Poza koniecznością podlewania i wyściółkowania korą ogrodniczą ziemi wokół host, rośliny te praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Są odporne na choroby i mróz, zatem nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Dodatkowo mają tę przyjemną cechę, że ograniczają wzrost chwastów, więc rzadko kiedy trzeba je pielić. Stanowią zatem idealną propozycję dla początkujących ogrodników.
Kiedy sadzić i jak pielęgnować funkie
Hosty najlepiej sadzić wczesną wiosną. Rośliny - w zależności od odmiany - tworzą kilkunastocentymetrowe rozety, a nawet rozłożyste kępy o średnicy dochodzącej do metra. Ponieważ funkie wymagają żyznego podłoża, przez cały sezon warto je regularnie zasilać podsypując kompostem lub niewielką ilością wieloskładnikowych nawozów mineralnych.
Polecamy też: Kolorowe niecierpki idealne do cienia
Jak rozmnażać funkie
Funkie rozmnaża się przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią. Najlepsze do podziału są rozrośnięte, starsze okazy. Należy je wykopać i podzielić na części w taki sposób, aby przy każdej pozostał fragment systemu korzeniowego. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale i odmłodzimy rośliny (choć nie wymagają częstego odmładzania - to wyjątkowo długowieczne byliny).
Jakie inne rośliny o dekoracyjnych liściach warto posadzić w ogrodzie? Dowiedz się tutaj
stokrotka362
Ostatnio widziałam fajne doniczki technorattanowe na rattanart.pl Materiał jest wytrzymały i odporny na pogodę. serdecznie polecam:)
kinga_rr
funkie rzeczywiście rosną w cieniu - u mnie są pod brzozą i fajnie komponują się z jej białą korą