Fuksja - uprawa i odmiany

1
Fuksja - uprawa i odmiany

fuksjaFuksja zwana również ułanką, jest rośliną wiesiołkowatą, pochodzącą z Afryki oraz Azji Wschodniej.  W Polsce stosuje się ją głównie
do dekoracji balkonów, ogrodów oraz mieszkań.

Fuksja ma wiele odmian gatunkowych, różniących się między sobą przekrojem pędów, wielkością oraz ubarwieniem. Jej kwiaty mogą przyjmować wiele różnorodnych odcieni – od purpury, przez błękit, aż po biel.

Odmiany fuksji

W naturze fuksja występuje w przynajmniej kilkuset odmianach, jednak większość z nich nie ma swojej nazwy rodzajowej. Powszechną popularnością cieszy się około pięćdziesiąt odmian, które można podzielić na:

  • Kaskadowe – to wielokolorowe rośliny o półpełnym kwiecie, dobrze prezentujące się przez cały sezon letni i kwitnące aż do okresu jesiennego.
  • Wielokwiatowe – mają najbardziej okazały kwiatostan, doskonale nadając się do dekoracji ogrodów oraz mieszkań. Niektóre odmiany wielokwiatowych fuksji o wzniesionych pędach nadają się do formowania drzewek ozdobnych.
  • Gazonowe – charakteryzują się dużym przyrostem pędów, przeważnie mają pojedyncze kwiaty o różnorodnym ubarwieniu. Ich największą zaletą jest długi okres kwitnienia.

fuksja odmiana Eden rock

Uprawa fuksji

Fuksje są roślinami delikatnymi, wymagają żyznej i wilgotnej gleby, w okresach wegetacyjnych należy nawozić je raz na tydzień. Mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do opadania kwiatostanu, dlatego rośliny te najlepiej umieszczać w miejscach lekko zacienionych.
W drugiej dekadzie marca należy dokonać wiosennego przycinania pędów, co korzystnie wpłynie na późniejsze zagęszczenie rośliny. W tym samym okresie można przesadzać fuksje do większych donic, pamiętając o ich odpowiednim nawodnieniu.

fuksja - Eden rockfuksja różowa

Wraz z nastaniem letnich dni fuksje można przestawić w zacienione przestrzenie ogrodu. Najlepiej odpowiadające wymaganiom tych roślin, są miejsca lekko zacienione, osłonięte przed nadmiernymi podmuchami wiatru. W okresie silnych upałów fuksje mogą wymagać przynajmniej dwukrotnego podlewania w czasie doby, jednak istnieje ryzyko, iż nawadnianie w godzinach najsilniejszego operowania słońca doprowadzi do uszkodzenia struktury pędów. Najlepiej nawadniać rośliny rano
i wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio na podłoże.

kwiat fuksji

Nawożenie fuksji powinno odbywać się cyklicznie w odstępach tygodnia, najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe. W październiku należy przenieść fuksje w miejsce zimowania. Wszystkie pędy przycina się, aby uniknąć zaatakowania rośliny przez szkodniki. Nawadnianie powinno zostać ograniczone, a w przypadku miejsc wilgotnych, możemy zrezygnować z niego całkowicie. Zaleca się jednak systematyczną kontrolę stanu wilgotności podłoża.

Oceń artykuł
3,83 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także