Fuksja na balkonie. Jak dbać o fuksję i jak ją przezimować

0
Fuksja
Fuksja ma zachwycające kwiaty. Dlatego warto ją mieć na balkonie, tym bardziej, że może przetrwać dłużej niż jeden sezon.

Fuksja zachwyca kolorowymi kwiatami. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach, więc może zdobić nasz balkon lub taras, w dodatku dłużej niż przez jeden sezon.

Fuksja na balkonie – w stojących i wiszących donicach

Oryginalne, wielobarwne kwiaty fuksji to jeden z piękniejszych akcentów dekoracyjnych balkonu lub tarasu. Rośliny doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i w odpowiednich warunkach wspaniale kwitną przez całe lato. W zależności od odmiany, mają wzniesione, sztywne, rozgałęzione pędy i nieduże, ale bardzo liczne kwiaty lub długie, wiotkie, przewieszające się pędy, zwieńczone licznymi, dużymi, pękatymi kwiatami.

To Cię zainteresuje: Fuksja magellańska. Jak ją uprawiać w ogrodzie

Te pierwsze można uprawiać w stojących doniczkach na parapetach, stojakach lub stolikach, drugie natomiast lepiej sadzić w wiszących donicach, z których ich ukwiecone pędy będą mogły spływać w dół barwnymi kaskadami. Spośród licznych gatunków należących do rodzaju fuksja, w uprawie spotyka się głównie ich mieszańce, określane jako fuksje mieszańcowe lub ogrodowe.

Zobacz zdjęcia

Fuksja o pełnych kwiatach

Fuksja ma wiele odmian, które różnią się pokrojem, budową kwiatów i ich kolorem.

Antranias - pixabay.com
Fuksja o wiszących pędach

Fuksja o przewieszających się pędach będzie ozdobą wiszącej doniczki lub koszyka.

HansLinde - pixabay.com
Fuksja w doniczce

Fuksja o wzniesionych pędach doskonale nadaje się na tarasy i balkony.

JennyJohansson - pixabay.com
Fuksja w donicy

Fuksja powinna stać w miejscu półcienistym, ale ciepłym i osłoniętym od wiatru.

ljungqvist - pxabay.com
Fuksja na tarasie

Fuksja lubi wilgoć, ale nie znosi nadmiaru wody, dlatego trzeba ją podlewać regularnie, ale niezbyt obficie.

PollyDot - pixabay.com
Fuksja - kwiat

Fuksja ma często dwukolorowe kwiaty - działki kielicha mają inny kolor niż płatki korony.

PollyDot - pixabay.com
Biało-czerwone fuksje

Fuksja obficie kwitnie, dlatego potrzebuje regularnego zasilania nawozami.

Stevebidmead - pixabay.com
Kwitnąca fuksja

Fuksja to jedna z piękniej kwitnących roślin, jakie możemy mieć na balkonie lub tarasie.

Tingeling - pixabay.com

Fuksja ma swoje wymagania. Jak o nią zadbać

Jeśli jednak chcemy cieszyć się niezwykłą urodą fuksji, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe, gdyż inaczej będzie słabo kwitnąć i często chorować.

Przy nadmiernej wilgotności podłoża fuksja może być porażana przez choroby grzybowe (np. mączniaki), a w czasie suszy paść ofiarą przędziorków. Aby uniknąć podobnych problemów, trzeba poznać wymagania rośliny i zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Na balkon polecamy też: Calibrachoa - milion dzwonków. Jak uprawiać tę roślinę

Fuksja kocha ciepło, ale nie lubi ostrego słońca, dlatego najlepiej umieścić ją w jasnym półcieniu, w miejscu ciepłym i osłoniętym od silnych wiatrów (wiatr może strącać kwiaty).

Fuksja preferują też przepuszczalne, żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (6,0-6,5). Trzeba też pamiętać, że nie znosi suszy, ani wody zalegającej wokół korzeni, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie.

Ze względu na obfite kwitnienie i intensywny wzrost, w okresie wegetacji fuksje warto również systematycznie zasilać, wykorzystując do tego celu nawozy dla roślin kwitnących, które zawierają spore ilości potasu (np. Substral BURZA KWIATÓW, Planton K).

Fuksja niejedno ma imię – atrakcyjne odmiany fuksji

Fuksje posiadają całe mnóstwo pięknych i oryginalnych odmian, różniących się miedzy sobą wysokością, pokrojem, kolorem liści oraz barwą, kształtem i wielkością kwiatów.

Najbardziej atrakcyjne wytwarzają duże, pękate, dwubarwne kwiaty, zwisające z pędów jak kolorowe pompony:

  • „Dollar Princess” – kwiaty duże, różowo-fioletowe,
  • „Flamenco Dancer” – kwiaty pełne, płatki ciemnoróżowe, okwiat kremowy,
  • „Snow Cape” – kwiaty duże, pełne, płatki fantazyjnie pofalowane, okwiat czerwony, płatki białe,
  • „Hanna” – kwiaty duże, okwiat ciemnoróżowy, płatki białe,
  • „Deep Purple” – kwiaty duże, pełne, okwiat biały, płatki fioletowe.

Są też gatunki mniej okazałe, ale one zachwycają mnóstwem małych, uroczych, kolorowych kwiatów oraz pięknym, wzniesionym, gęstym pokrojem, np.:

  • „Lambada” – odmiana stojąca, kwiaty fioletowo-różowe,
  • „Cherry” - odmiana stojąca, kwiaty czerwono-różowe,
  • „Jollies Avignon” – kwiaty białe, półpełne, pokrój wzniesiony.

Niektóre odmiany można też spotkać w postaci atrakcyjnych drzewek, gdyż doskonale nadają się do szczepienia i prowadzenia w formie piennej.

Fuksja z sezonu na sezon. Jak ją przezimować

Fuksje uprawiane w doniczkach to rośliny wieloletnie, jednak w naszym klimacie nie mogą przebywać na zewnątrz przez cały rok, gdyż nie tolerują zimna i już przy kilkustopniowych przymrozkach zamierają.

Jeśli więc chcemy cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami w kolejnym sezonie, jesienią musimy mocno skrócić im pędy (nawet do kilku centymetrów) i przenieść razem z doniczką do chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 8-10° C), gdzie będą mogły przejść okres spoczynku.

W tym czasie nie wolno ich nawozić, ani nadmiernie podlewać, pilnując jedynie, aby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła. Wiosną, po minięciu przymrozków, rośliny można ponownie wystawić na balkon lub taras.

Fuksja samotnie i w kompozycjach

Duże, rozłożyste odmiany fuksji o zwisających pędach warto wtedy potraktować jako solitery i umieścić w wiszących donicach, gdzie będą prezentować się najlepiej, natomiast niższe, o wzniesionym pokroju można wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, gdyż dobrze wyglądają w zestawieniu z bluszczami, kocankami włochatymi, plektrantusem (komarzycą), begonią bulwiastą, niecierpkiem, bakopą, czy wilczomleczem „Diamond Frost”.

Dowiedz się więcej o: Uprawie fuksji zwanej ułanką

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także