Forsycja – zwiastun wiosny. Uprawa i pielęgnacja forsycji

1
Kwiat forsycji (Forsythia)
Gałązki forsycji zanim wypuszczą liście obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. Krzew jest bardzo ozdobny i kwitnie wczesną wiosną (w marcu, kwietniu).

Forsycje to piękne kwitnące krzewy. Podpowiadamy, jak je uprawiać i pielęgnować, przycinać i rozmnażać.

Jak płonie krzew forsycji, wśród nagich, wiosennych drzew - śpiewał przed laty Michał Bajor. Nagie krzewy obsypane w marcu i kwietniu burzą efektownych, żółtych kwiatów, gdy reszta roślin nie budzi się jeszcze nawet z zimowego snu, to właśnie forsycje.

Do rodziny forsycji należy siedem gatunków krzewów, lecz w Europie lubiana i uprawiana jest przede wszystkim forsycja pośrednia odmiana Goldzauber, która kwitnie zdecydowanie dłużej, niż jej azjatyckie odmiany. To jeden z najpiękniejszych ogrodowych krzewów, idealny, gdy chcemy uzyskać efekt „żółtych plam", choć trzeba przyznać, że wybitnie sezonowy.

Zobacz zdjęcia forsycji

Gałązka forsycji

Forsycje mają niewielkie wymagania, a wyglądają pięknie, szczególnie wczesną wiosną.

KIMDAEJEUNG - pixabay.com
Krzewy forsycji

Kiedy kwitną, forsycje są dosłownie obsypane żółtymi kwiatami o delikatnym i przyjemnym zapachu.

Capri23auto - pixabay.com
Forsycja

Forsycje kwitną zanim wypuszczą liście, co sprawia, że ich kwiaty wyglądają jeszcze bardziej efektownie.

Hans - pixabay.com
Kwiaty forsycji

Forsycje to krzewy wyjątkowo odporne na mrozy oraz wiosenne przymrozki.

Hans - pixabay.com
Kwitnąca forsycja

Forsycje najlepiej rosną w słonecznych miejscach. Lubią żyzną, przepuszczalną ziemię.

Hans - pixabay.com
Forsycja - kwiaty

Forsycje nie najlepiej znoszą tylko przesuszenie. Jeśli nie pada, warto je podlewać. Ziemię wokół krzewów dobrze jest ściółkować korą.

Kapa65 - pixabay.com
Wiosenna frosycja

Forsycje powinno się regularnie przycinać, a co kilka lat krzew trzeba odmłodzić.

Magdalena Kmita-Kulesza
Gałązki forsycji

Kwiaty forsycji są nie tylko ładne, ale i zdrowe. Zawierają m.in. dużo rutyny.

Webandi - pixabay.com
Żywopłot z forsycji

Forsycje doskonale nadają się na żywopłoty formowane i nieformowane.

Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać forsycje

Forsycje to dość szybko rosnące, szeroko rozkładające się krzewy. Osiągają spore rozmiary - dochodzą do 2-3 metrów. Gałęzie są strzeliste i wyprostowane. Podczas kwitnienia zwisają na wierzchołkach pod wpływem ciężaru kwiatów. Na przedwiośniu forsycje obsypują się wyjątkowo dużą ilością żółtych kwiatów, wydzielających delikatny, słodki zapach.

Wiesz, że: Kwiaty forsycji mają właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak je wykorzystać

Forsycja kwitnie jeszcze zanim wypuści liście, co wygląda szczególnie efektownie. Warto podkreślić, że kwiaty, podobnie jak cały krzew są wyjątkowo odporne na przymrozki. To niezwykle łatwe w uprawie rośliny. Oprócz tworzenia efektownych, żółtych kęp, idealnie nadają się do zakrywania murów i na żywopłoty.

Ze względu na płytki system korzeniowy, rośliny te są wrażliwe na przesuszanie. Dlatego należy je regularnie podlewać w okresach bezdeszczowych, a podłoże wyściółkować torfem lub korą. Forsycje wymagają stanowisk słonecznych i żyznych. Najlepiej czują się w lekkich, piaszczystych, przepuszczalnych glebach. Starsze krzewy warto nawozić - robi się w to w kwietniu, a najlepiej stosować kompost lub nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących (z fosforem i potasem).

Jak i kiedy przycinać forsycje
Krzewy forsycji należy dość intensywnie przycinać, jako że najlepiej kwitną na pędach dwu- i trzyletnich, a kwiaty zawiązują w poprzednim sezonie. Forsycje tnie się tuż po kwitnieniu. Pędy skraca się o połowę lub 1/3 (zależy to od ich długości).

Raz na kilka lat trzeba również prześwietlić najstarsze, zdrewniałe konary, wycinając je przy nasadzie rośliny. Długie, nierozkrzewione pędy przycinamy do połowy, co pozwoli im dobrze się rozrosnąć. Uwaga - jeśli chcemy, by roślina ładnie kwitła, przycinajmy ją regularnie, ale nie radykalnie.

Przed kwitnieniem, na przedwiośniu, można wykonać tylko cięcie sanitarne, usuwając połamane czy inaczej uszkodzone gałęzie.

Warto wiedzieć: kwitnące forsycje wskazują odpowiedni czas na przycięcie róż.

Podpowiadamy: Jak przycinać różne typy róż

Rozmnażanie forsycji

Forsycje są niezwykle łatwe w rozmnażaniu, zatem posiadając jeden krzew nie trzeba kupować kolejnych sadzonek. Wystarczy przygiąć jednoroczną gałąź, przysypać ją ziemią i regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. Po roku delikatnie wykopujemy ukorzenioną gałąź i odcinamy od reszty rośliny. Sadzonka gotowa.

Równie prostym sposobem rozmnażania forsycji jest odcięcie gałązki i wstawienie jej do naczynia z wodą. Po ok. miesiącu powinny pojawić się korzenie. Tak wykonane sadzonki gorzej jednak się przyjmują od ukorzenionych w ziemi.

Poznaj też: Abeliofylum zwane białą forsycją - co to za krzew i jak go uprawiać

Podpowiadamy: Jak wiosną przygotować ziemię pod warzywa i kwiaty

Oceń artykuł
4,32 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anita Kowal

Polecamy Ci również

Zobacz także