Floksy wiechowate – jak je uprawiać i co robić, żeby dobrze i długo kwitły

0
Floksy wiechowate
Floksy nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też bardzo przyjemny, słodkawy zapach.

Do niedawna nieco zapomniane i kojarzone głównie z ogrodami wiejskimi, floksy wiechowate powróciły do łask i z wdziękiem wkroczyły do naszych ogrodów. Podpowiadamy, jak o nie zadbać.

Floksy czyli płomyki – do wyboru, do koloru

Największą ozdobą floksów wiechowaty są pojawiające się latem (lipiec-wrzesień) na szczytach pędów duże, wiechowate kwiatostany, złożone z mnóstwa kolorowych, zwykle pojedynczych i często ładnie pachnących kwiatów. W zależności od odmiany, floksy mogą być:

  • wyższe lub niższe (np. niskie: „Junior Dream”, „Goldmine” oraz wysokie: „Picasso”, „Blue Paradise”),
  • o kwiatach białych, różowych, amarantowych, fioletowych, czerwonych i dwubarwnych (np. „Blue Paradise”, „Europa”, „Eva Foerster”, „Fujiyama”, „Kirmesländler”, „Laura”, „Le Mahdi”, „White Admiral”, „Windsor”, „Starfire”, „Sherbet Blend”, „Natascha”, „Swizzle”)
  • o zielonych lub pstrych liściach (np. „Becky Towe”, „Elizabeth”, „Goldmine”, „Harlequin”, „Norah Leigh”, „Peppermint Twist”, „Picasso”, „Red Riding Hood”, „Tiara”).

Zobacz zdjęcia

Floksy wiechowate

Floksy były kiedyś bardzo popularne. Na szczęście obecnie znów wracają do łask.

Alsen - pixabay.com
Floksy w ogrodzie

Odmiany floksów mają zróżnicowaną wysokość i kolory.

Katarzyna Laszczak
Białe floksy

Floksy najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekkim półcieniu.

Katarzyna Laszczak
Floksy w ogródku

Floksy pięknie wyglądają w ogrodach naturalistycznych i wiejskich.

Magdalena Kmita-Kulesza
Kwiaty floksów

Kwiaty floksów bywają dwubarwne, np. z "oczkiem".

Colueur - pixabay.com
Floksy na rabacie

Floksy lubią przepuszczalną i wilgotną ziemię.

Efraimstochter - pixabay.com
Kwitnąca floksy

Floksy nie znoszą przesuszenia, dlatego trzeba je regularnie podlewać.

Katarzyna Laszczak
Floksy

Ponieważ floksy obficie kwitną, trzeba je zasilać - najlepiej nawozami wieloskładnikowymi.

Katarzyna Laszczak
Kolorowe floksy

Jeśli będziemy usuwać przekwitłe kwiatostany, floksy mogą powtórzyć kwitnienie.

Katarzyna Laszczak
Fioletowe floksy

W czerwcu warto skrócić pędy floksów - zakwitną później, ale rozkrzewią się i będą miały więcej kwiatów.

Magdalena Kmita-Kulesza
Floks

Co kilka lat floksy warto rozsadzić i przesadzić.

Magdalena Kmita-Kulesza
Floksy

Floksy możemy rozmnożyć przez podział (późnym latem) lub sadzonki pędowe (wiosną).

Katarzyna Laszczak

Gdzie posadzić floksy

Jeśli jednak chcemy podziwiać niezwykłą urodę floksów we własnym ogrodzie, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe, gdyż wbrew pozorom są dość wymagające. Jeśli mają obficie kwitnąć, muszą być posadzone na słonecznym lub tylko lekko ocienionym stanowisku oraz w bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej glebie.

Podpowiadamy: Jak pielęgnować lilie - zadbaj o te 10 rzeczy

Pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu floksów

Floksy źle znoszą suszę, dlatego latem wymagają podlewania. Przyda się też ściółkowanie gleby, które pozwoli ograniczyć wysychanie podłoża i rozwój chwastów.

Floksy oczekują też systematycznego dokarmiania nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, gdyż ze względu na długie i obfite kwitnienie, pobierają z podłoża sporo składników odżywczych. Nie wymagają natomiast okrywania na zimę, gdyż dość dobrze znoszą niskie temperatury.

Co robić, żeby floksy dobrze kwitły

Na obfite kwitnienie mają jednak wpływ nie tylko warunki uprawowe, ale też niektóre zabiegi pielęgnacyjne.

Pierwszym z nich jest skrócenie pędów floksów o ok. 1/3 lub ½ w czerwcu. Rośliny zakwitną wtedy nieco później, ale lepiej się rozkrzewią i wydadzą więcej kwiatów.

Drugim zabiegiem jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu floksy powtórzą kwitnienie.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać hortensje różnych gatunków

Odmładzanie i rozmnażanie floksów

Rośliny warto też co kilka lat odmłodzić, bo chociaż na jednym stanowisku mogą pozostać wiele lat, szybko wyczerpują z gleby składniki odżywcze. Dlatego co kilka lat wiosną (kwiecień-maj) lub ewentualnie późnym latem (przełom sierpnia i września) należy je wykopać, podzielić i posadzić na nowym miejscu.

Dzielenie floksów to również najlepszy sposób ich rozmnażania, gdyż wtedy mamy pewność, że uzyskane potomstwo zachowa cechy odmianowe rośliny matecznej. Podobny efekt możemy uzyskać, pobierając wiosną (kwiecień-maj) z roślin sadzonki pędowe i ukorzeniając je w wodzie.

Rabata z floksami – z czym je sadzić

Rośliny z pewnością warto rozmnażać, gdyż w ogrodzie najefektowniej prezentują się w wieloodmianowych, dużych grupach. Wspaniałym towarzystwem mogą być dla nich też inne kwitnące rośliny jak np. rudbekie, jeżówki, krwawniki, astry bylinowe, złocienie właściwe (tzw. margerytki), liliowce, dzielżany, pysznogłówki, a także rośliny jednoroczne np. heliotropy i aksamitki.

Floksy wiechowate znakomicie nadają się też na kwiat cięty. W wazonie zachowują trwałość przez kilka dni i bardzo ładnie pachną.

Mączniak – prawdziwa zmora floksów. Jak walczyć z tą chorobą

Niestety, wadą floksów jest ich duża wrażliwość na choroby grzybowe. Największa bolączka roślin to przede wszystkim mączniak prawdziwy, który często atakuje je podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Aby się przed nim ustrzec, musimy podjąć szereg działań, inaczej choroba może całkowicie zniszczyć nasze rośliny, zanim jeszcze rozkwitną.

Dowiedz się: Jakim jeszcze roślinom zagraża mączniak prawdziwy i rzekomy

Do uprawy wybierajmy więc odmiany mniej podatne na mączniaka (np. „David”, „Blue Paradise”), kupujmy jedynie zdrowe, dorodne sadzonki, bez śladów choroby, nie sadźmy roślin zbyt gęsto, podczas podlewania unikajmy moczenia liści, jesienią po kwitnieniu ścinajmy i usuwajmy z rabat pędy oraz wszystkie opadłe liście.

Jeśli zauważymy objawy choroby, wykonajmy oprysk jednym z preparatów grzybobójczych, przeznaczonych do zwalczania mączniaka (np. Topsin M 500 SC, Siarkol Extra 80 WP, Argus 250 EC, Cros 250 EC, Shardif 250 EC, SUBSTRAL Długo Działający Kwiaty Kompleksowa Ochrona).

Warto wiedzieć, że przed mączniakiem chroni również... czosnek. Jeśli mamy taką możliwość, warto go sadzić m.in. w pobliżu floksów.

Polecamy też: Roślinne preparaty na mączniaka i inne choroby grzybowe. Jak je zrobić i wykorzystać

 

 

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także