Firletka kwiecista i chalcedońska. Jak uprawiać te kwiaty ogrodowe

0
Firletka chalcedońska
Firletka chalcedońska i kwiecista wyglądają różnie. Ale obie są atrakcyjne i niezbyt trudne w uprawie.

Firletki mają kolorowe kwiaty, które je zdobią przez całe lato. Piszemy, jak wyglądają te kwiaty i jak je uprawiać.

Jeśli potrzebujemy do ogrodu rośliny o ażurowym pokroju lub wyrazistych, jaskrawych kwiatach, firletka powinna spełnić nasze oczekiwania. Z kilkudziesięciu gatunków firletek uprawianych jest zaledwie kilka, w tym głównie firletka kwiecista i chalcedońska. Choć obie rośliny należą do jednego rodzaju, diametralnie się od siebie różnią, dlatego zanim zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy poznać je nieco bliżej.

Polecamy też: Piękne i nietypowe odmiany czarnego bzu. Jakie wybrać i jak je uprawiać

Jak wygląda firletka kwiecista

Firletka kwiecista to dość wysoka, dorastająca do ok. 80-100 cm krótkowieczna bylina lub roślina dwuletnia o lekkim, ażurowym pokroju. Roślina tworzy liczne, silnie rozgałęzione, wzniesione pędy. Tworzy dwa rodzaje liści: liście odziomkowe, które są duże, pofalowane na brzegach i zebrane w rozetę oraz liście pędowe, które są mniejsze, i wyrastają parami z węzłów na pędach.

Zarówno pędy jak i liście mają szaro-srebrzystą barwę i całe pokryte są miękkim, wełnistym kutnerem, dzięki czemu wyglądają bardzo atrakcyjnie. Prawdziwą ozdobą rośliny są jednak pojawiające się latem (czerwiec-sierpień) duże, pięciopłatkowe, płaskie kwiaty, zebrane na szczytach pędów w luźne, wierzchotkowe kwiatostany. Kwiaty mają zwykle intensywny, amarantowo-różowy kolor, ale u odmian mogą być też białe (np. „Alba”).

Z czym sadzić firletkę kwiecistą

Firletka kwiecista to idealna roślina do uprany w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Bardzo ładnie prezentuje się posadzona w dużych grupach, ale może też tworzyć ciekawe kompozycje rabatowe z innymi roślinami np. krwawnikami, pysznogłówkami, szałwiami, czyśćcem wełnistym, kocankami, lawendą, gaurą, przetacznikiem kłosowym, a nawet różami. Ciekawie wygląda też w ogrodach skalnych, a jej kwiaty nadają się do cięcia.

Poznaj też: Akant miękki i sprawdź, jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie

Uprawa firletki kwiecistej

Firletka kwiecista jest gatunkiem rodzimym i w naszym klimacie radzi sobie całkiem dobrze. Jest odporna na mróz (tylko w najzimniejszych rejonach kraju może podmarzać) i wytrzymała na suszę, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, lekko wilgotnej gleby (nie lubi jednak nadmiaru wody w podłożu).

Jeśli w czasie kwitnienia będą z niej usuwane przekwitłe kwiatostany, wytworzy więcej nowych pąków kwiatowych i będzie dłużej kwitła.

Firletka kwiecista doskonale rozmnaża się przez wysiew, ale daje też obfity samosiew, dlatego raz posadzona w ogrodzie, może pozostać w nim na długie lata. Jeśli nie odpowiada nam miejsce, w którym wyrosły samosiejki, możemy je przesadzić, wybierając dla nich bardziej odpowiednie stanowisko.

Jak wygląda firletka chalcedońska

Zupełnie inaczej wygląda drugi z gatunków czyli firletka chalcedońska. Jest byliną trwałą, która na odpowiednim stanowisku ładnie i mocno się rozrasta. Czasami może stać się nawet ekspansywna, dlatego dobrze jest kontrolować jej rozwój i w miarę potrzeby usuwać nadmiar roślin.

Podpowiadamy: Co stosować zamiast "chemii" na choroby grzybowe roślin

Firletka chalcedońska podobnie jak poprzedni gatunek jest dość wysoka, bo może dorastać do ok. 1-1,2 m wysokości. Nie tworzy jednak rozgałęzionej kępy, ale pojedyncze, wzniesione, sztywne pędy, zwieńczone jaskrawoczerwonymi, gwiazdkowatymi kwiatami, zebranymi w niewielkie baldachy. U odmian kwiaty mogą być też różowe jak u „Rosea” lub białe jak u „Alba”. Firletka chalcedońska kwitnie od czerwca do września.

Podobnie jak jej firletka kwiecista, roślina posiada szerokie, wydłużone, zebrane w rozetę liście odziomkowe oraz mniejsze liście łodygowe, które jednak nie są srebrzysto-szare, ale zielone. Razem z pędami są też szorstko owłosione.

Firletka chalcedońska w ogrodzie – kompozycje z innymi kwiatami

Ten gatunek firletki jest bardziej efektowny i może być mocnym akcentem na rabacie. Doskonale wygląda w kompozycji z innymi bylinami, szczególnie o kwiatach w kontrastowym kolorze np. fioletową ostróżką ogrodową, żółtymi krwawnikami czy różowymi floksami wiechowatymi, ale także z przetacznikami kłosowymi, rudbekiami czy goździkami brodatymi. Jej kwiaty nadają się też do cięcia.

Polecamy też: Jarzmiankę większą i podpowiadamy, jak uprawiać ten kwiat

Jak uprawiać firletkę chalcedońską

Roślina ma podobne wymagania jak poprzedni gatunek, dlatego oczekuje słonecznych lub lekko pócienistych stanowisk i żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Dobrze znosi mróz i przejściową suszę. Po przekwitnieniu jaj kwiaty także należy usuwać, dzięki czemu będzie dłużej i obficiej kwitła. Roślina doskonale rozmnaża się przez wysiew nasion (daje obfity samosiew) lub przez wiosenny podział rozrośniętych egzemplarzy.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także