Fioletowe kwiaty do ogrodu i na balkon. TOP 25 roślin kwitnących na fioletowo

0
Fioletowe kwiaty
Fioletowe kwiaty mają wiele odcieni. Można skomponować z nich rabatę (lub doniczkę), albo posadzić z kwiatami w innych kolorach.

Przedstawiamy rośliny o fioletowych kwiatach. Są wśród nich byliny, krzewy oraz rośliny jednoroczne i dwuletnie, które można uprawiać w ogrodzie i na balkonie.

Fioletowe kwiaty wytwarza całkiem sporo roślin. Jest to wyjątkowo atrakcyjny kolor – wyraźnie odcinający się od zieleni liści. To sprawia, że obok fioletowych kwiatów trudno przejść obojętnie. Często stanowią najbardziej wyrazisty akcent na rabacie lub w balkonowej skrzynce.

Zobacz zdjęcia

Krokusy

Na wiosennej rabacie nie powinno zabraknąć krokusów, np. fioletowych.

Capri23auto - pixabay.com
Przylaszczki

Przylaszczki to może niezbyt okazałe, ale bardzo wdzięczne fioletowe kwiaty.

Pezibear - pixabay.com
Sasanka

W ogrodach bardzo ładnie prezentują się sasanki. Te rośliny wyglądają też atrakcyjnie, kiedy przekwitną, bo tworzą puszyste owocostany.

Pezibear - pixabay.com
Fiołki wonne

Fiołki wonne mogą zadarniać miejsca pod krzewami. Nie tylko pięknie pachną, ale też świetnie smakują.

Hans - pixabay.com
Bratek ogrodowy

Sadzonki fioletowych bratków kupimy bez trudu, można je także wysiać z nasion (pamiętajmy, że to rośliny dwuletnie).

AdinaVoicu - pixabay.com
Fiołek rogaty

Fiołki rogate wyglądają jak miniaturowe bratki i są równie popularne i kolorowe, co one.

Magdalena Kmita-Kulesza
Bez lilak

Kwiaty lilaków miewają różne odcienie różu i fioletu. Pojawiły się także dwubarwne np. z fioletowymi kwiatami i białą obwódką.

RitaE - pixabay.com
Żagwin

Żagwin to niska roślina, która wygląda jak fioletowa poducha kwiatów.

Onkelramirez1 - pixabay.com
Orlik

Orliki mają kwiaty w przeróżnych kolorach, bywają też dwubarwne. Bez trudu kupimy fioletowe, pamiętajmy jednak, że jeśli będą wysiewać się same z nasion, ich kolor może się zmienić.

Cocoparisienne - pixabay.com
Czosnek ozdobny

Czosnki ozdobne mają sporo gatunków. Szczególnie efektownie wyglądają wysokie gatunki (np. czosnek olbrzymi).

Marisa04 - pixabay.com
Łubin

Fioletowy łubin będzie pięknie wyglądał nie tylko w wiejskim ogródku.

_Alicja_ - pixabay.com
Dzwonki

Dzwonki mają dużo gatunków o zróżnicowanej wielkości i wymaganiach. Sporo z nich ma fioletowe kwiaty.

_Alicja_ - pixabay.com
Powojnik (klematis)

Powojniki to piękne pnącza. Często mają kwiaty w odcieniach fioletu - od intensywnego, do bardzo delikatnego, łączonego z bielą.

PublicDomainPictures - pixabay.com
Heliotrop

Heliotropy mają intensywnie fioletowy kolor kwiatów i bardzo przyjemny zapach.

Katarzyna Laszczak
Lawenda wąskolistna

W ogrodach możemy uprawiać lawendę wąskolistną, a w doniczkach - lawendę francuską.

Manfredrichter - pixabay.com
Petunie

Wśród fioletowych petunii znajdziemy także nakrapiane, w paseczki lub z jasnymi obwódkami.

Katarzyna Laszczak
Surfinie

Surfinie (czyli petunie o długich pędach) mogą stworzyć prawdziwą "ścianę" fioletowych kwiatów.

Katarzyna Laszczak
Werbena ogrodowa

Werbenę ogrodową można uprawiać na rabatach, choć to też popularny kwiat do balkonowych skrzynek i donic. Może mieć mocny fioletowy kolor.

Katarzyna Laszczak
Werbena patagońska

Werbena patagońska zdobywa coraz większą popularność. To atrakcyjna roślina o jasnofioletowych kwiatach.

KRiemer - pixabay.com
Szałwia omszona

Z daleka kwiatostany szałwii omszonej można pomylić z lawendą. Może mieć intensywnie fioletowy kolor, ale też różowy i biały.

_Alicja_ - pixabay.com
Scewola

Scewola bardzo dobrze rośnie w balkonowych skrzynkach i na rabatach. Pamiętajmy, że ma długie pędy, które będą płożyć się lub zwisać.

Manfredrichter - pixabay.com
Budleja Dawida - uprawa

Budleja Dawida to pięknie kwitnący krzew, który wabi motyle.

Leoleobobeo - pixabay.com
Liatra kłosowa

Liatra kłosowa ma nietypowe kwiaty, które urozmaicą rabatę swoim kształtem. Często ma fioletowe kwiaty (ale są też białe liatry).

Katarzyna Laszczak
Lobelia przylądkowa

Lobelie przylądkowe świetnie spisują się w kompozycjach w balkonowych skrzynkach. Ale mogą też rosnąć w gruncie.

JennyJohansson - pixabay.com
Jesienne astry bylinowe

Niektóre gatunki astrów bylinowych są nazywane michałkami albo marcinkami. Kwitną wtedy, gdy wypadają najbardziej popularne imieniny Michałów i Marcinów.

Manfredrichter - pixabay.com
Astry chińskie

Te kwiaty są jednooczne i kwitną wcześniej niż astry bylinowe.

_Alicja_ - pixabay.com
Wrzos

Pamiętajmy, że wrzos musi mieć kwaśną ziemią. Dlatego jeśli chcemy go mieć w ogrodzie, przygotujmy miejsce z taką ziemią.

_Alicja_ - pixabay.com
Chryzantemy

Chryzantemy możemy posadzić w ogrodzie (bylinowe) lub kupić jesienią w doniczkach (sezonowe).

Magdalena Kmita-Kulesza

Pamiętajmy, że fiolet ma wyjątkowo dużo odcieni, łącznie z takimi, przy których można mieć wątpliwości, czy to jeszcze niebieski lub różowy albo bordowy – czy właśnie już fiolet. Ale dzięki temu nawet rabata złożona z samych fioletowych kwiatów może mienić się różnymi kolorami i nie być nudna.

Polecamy też: Najpiękniejsze niebieskie kwiaty do ogrodu i na balkon

Fioletowe kwiaty możemy wykorzystać też jako element wielobarwnych kompozycji albo łączyć je z wybranymi kolorami. Z białymi kwiatami będą wyglądały elegancko (i niezbyt wesoło), z żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi stworzą bardzo żywe połączenie, a z niebieskimi i różowymi – stonowane i romantyczne.

Oto 25 roślin o fioletowych kwiatach, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

FIOLETOWE KWIATY NA WIOSNĘ

Krokusy

Krokusy to jedne z podstawowych kwiatów wczesnej wiosny. Mają kilka kolorów, w tym fioletowe, o mocnym i wyrazistym odcieniu. Krokusy to rośliny cebulowe – żeby zakwitły wiosną, trzeba posadzić je jesienią. Nie mają dużych wymagań uprawowych, mogą rosnąć na rabatach i skalniakach, a także – wśród trawy. Wczesną wiosną bez trudu kupimy kwitnące krokusy w doniczkach. Krokusy warto sadzić również dlatego, że to jedne z pierwszych kwiatów, które dostarczają nektaru pszczołom.

Przylaszczki

Przylaszczki kiedyś pospolicie rosły dziko, dziś w naturze są znacznie rzadsze, ale z powodzeniem można je uprawiać w ogrodach. Zaczynają kwitnąć już w marcu, a poszczególne kwiaty mogą rozwijać się nawet do końca kwietnia. Najlepiej rosną w półcieniu, na wilgotnych i próchniczych ziemiach (wapiennych).

Sasanki

Sasanki to również kwiaty wczesnej wiosny. Ich kwiaty mogą mieć różne kolory, w tym fioletowe. Sasanki mają dość nietypowe wymagania – najlepiej rosną na ubogich ziemiach (ważne, żeby były wapienne). Nie lubią nawożenia, podlewania, ani innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyglądają dekoracyjnie również kiedy przekwitną. Uwaga: dziko rosnące sasanki są pod ochroną

Polecamy też: Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon

Fiołki

Fiołków i ich cudownego zapachu chyba nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, że poza fiołkiem wonnym, te rośliny mają dużo innych gatunków (również o kwiatach w innych kolorach). Fiołki wonne raz posadzone w ogrodzie dobrze rozrastają się same. Potrzebują tylko lekkiego cienia i niezbyt ciężkiej ziemi. Warto wiedzieć, że kwiaty i młode liście fiołków wonnych są jadalne.

Bratki

Bratki ogrodowe występują chyba we wszystkich kolorach, więc są również i fioletowe. W dodatku mogą mieć różne odcienie oraz mieć płatki w różnych kolorach. Bratki ogrodowe są dwuletnie – można je wysiać z nasion lub wiosną (albo jesienią) kupić gotowe sadzonki. Poza bratkami ogrodowymi popularne są także „bratki miniaturowe” – czyli fiołki rogate. Również te kwiaty możemy spotkać w różnych odcieniach i kombinacjach fioletu.

Bez lilak

Czy ktoś wyobraża sobie maj bez kwitnących lilaków (zwanych powszechnie choć błędnie – bzami) i ich zapachu? To krzewy wyjątkowo łatwe w uprawie – żeby dobrze kwitły potrzebują trochę słońca. Warto też obcinać przekwitłe kwiatostany (zaraz po tym, jak przekwitną). Lilaki mogą mieć kwiaty w różnych odcieniach fioletu – od intensywnego, po róż (są też oczywiście białe). Nie wszyscy wiedzą, że z ich kwiatów można przygotować bardzo aromatyczną herbatę.

Podpowiadamy: Jak przygotować kwiaty bzu lilaka na herbatę

FIOLETOWE KWIATY NA LATO

Żagwin

Żagwiny kwitną na przełomie wiosny i lata – od kwietnia do czerwca. Są to wieloletnie rośliny, które tworzą dekoracyjne „poduchy” kwiatów (są niskie – dorastają do ok. 10 cm wysokości). Lubią słońce i umiarkowanie wilgotną ziemię. Doskonale nadają się na skalniaki, murki, obwódki rabat, ale można je także uprawiać w doniczkach na balkonach (w tym wypadku raczej jako jednoroczną roślinę).

Orliki

Orliki należą do kwiatów bardzo łatwych w uprawie. Bardzo dobrze rosną z nasion i same się rozsiewają. Mogą mieć kwiaty m.in. w odcieniach fioletu – całe lub tylko ich część. Są wieloletnie, a jedną z ich zalet jest to, że nie lubią ich ślimaki. Udają się w słońcu, choć preferuje półcień. Doskonale nadają się również na kwiat cięty. Kwitną w maju-czerwcu.

Czosnek ozdobny

Czosnki ozdobne mają sporo gatunków. Jako efektowną ozdobę rabat można polecić m.in. czosnek olbrzymi, Pinball Wizard, czy Gladiator. Tworzą one wielkie, kuliste kwiatostany – ich średnica może sięgać ponad 20 cm. Są też wysokie. Czosnki ozdobne dobrze jest sadzić w nasłonecznionych miejscach, trzeba dbać o to, żeby ziemia nie przesychała, a duże odmiany – nawozić. Są wieloletnie, ale co kilka lat warto je rozsadzać. Czosnki kwitną od maja do czerwca. Świetnie nadają się też na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Łubin

Wyniosłe łubiny mogą być ozdobą każdej rabaty kwiatowej. Fiolet należy do podstawowych kolorów, w jakich występują (ale jest też sporo innych). Łubiny nie są trudne w uprawie, ale warto pamiętać, że nie lubią przesadzania. Trzeba więc dobrze wybrać miejsce dla nich. Łubin zasila ziemię w azot. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Podpowiadamy: Co robić, żeby powojniki (klematisy) dobrze kwitły

Dzwonki

Dzwonki mają bardzo wiele gatunków. Są niskie i wysokie, najczęściej wieloletnie. Do popularnych gatunków należy dzwonek ogrodowy, karpacki, dalmatyński, drobny, skupiony. Łączy je oczywiście dzwonkowaty kształt kwiatów, bardzo często w fioletowym kolorze. Ich wymagania zależą od gatunku, ale generalnie dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na niezbyt żyznych ziemiach. Kwitną od czerwca przez całe lato.

Powojnik czyli klematis

Te pnącza są niewątpliwą ozdobą naszych ogrodów. Mają sporo typów, a wśród nich – bardzo dużo gatunków. Fioletowe klematisy to przede wszystkim powojniki wielkokwiatowe, ale fioletowe kwiaty mają też powojniki włoskie (Viticella). Jeśli zdecydujemy się na fioletowy powojnik wielkokwiatowy – poszukajmy powojnika Jackmanna – to stara odmiana o intensywnie fioletowych kwiatach i dość dużej odporności na choroby i mróz. Powojniki kwitną na początku lata, ale jeśli usunie się przekwitłe kwiatostany – powtarzają kwitnienie.

Heliotrop

Heliotropy można uprawiać na balkonach i w ogrodach. Są one wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, więc w polskim klimacie uprawia się je jako jednoroczne (można je przezimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu). Heliotropy poza intensywnym fioletem kwiatów zapewniają też piękny zapach (można w nim się doszukać nut wanilii i pieprzu). W dodatku nie lubią go komary. Heliotropy potrzebują dużo słońca i wilgotnej ziemi. Warto je też nawozić.

Lawenda

Lawenda od lat zdobywa coraz większą popularność. To wyjątkowo pożyteczna roślina – pachnąca, ozdobna, lecznicza, stosowana w kosmetyce i kuchni. Do uprawy w ogrodach (w polskim klimacie) nadaje się lawenda wąskolistna i to właśnie ona ma najwięcej zalet użytkowych. Natomiast w doniczkach możemy też uprawiać bardziej ozdobną lawendę francuską, która niestety nie jest odporna na zimno. Lawenda potrzebuje słońca, dobrze znosi suche warunki (choć woli lekko wilgotną ziemię).

Podpowiadamy: Jak wykorzystać lawendę jako zioło i jako przyprawę

Petunie i surfinie

Petunie najczęściej uprawiamy w pojemnikach, ale z powodzeniem można je również sadzić na rabatach. Wśród wielu kolorów ich kwiatów znajdziemy także fioletowe – jasne i ciemne, ale także nakrapiane, cieniowane, z obwódkami itp. Ich dodatkowym walorem jest to, że właśnie fioletowe pachną.

Surfinie zostały wyhodowane z petunii – są ich odmianą o długich, przewieszających się pędach. W dobrych warunkach mogą stworzyć prawdziwą „ścianę” kwiatów. Ze względu na długie pędy nadają się tylko do uprawy w pojemnikach – najlepiej wiszących lub ustawionych na podwyższeniach.

Petunie i surfinie lubią słońce, ale muszą mieć stale wilgotną ziemią, trzeba je więc regularnie podlewać. Lepiej jednak unikać moczenia ich liści i kwiatów, bo mają skłonność do chorób grzybowych. Należy je też nawozić – najlepiej nawozem przeznaczonym właśnie dla nich.

Werbeny

Werbeny mają kilka bardzo zróżnicowanych gatunków. Do najpopularniejszych obecnie należy werbena ogrodowa oraz werbena patagońska. Werbenę ogrodową, nieco wbrew nazwie, można z powodzeniem uprawiać również w doniczkach na balkonach i tarasach (szczególnie odmiany o zwisających pędach). Kwitnie od czerwca do października, a wśród jej odmian można znaleźć intensywnie fioletowe. Potrzebuje żyznej i wilgotnej ziemi, a także słońca.

Werbena patagońska to gatunek nadający się głównie do ogrodów. To wysoka roślina i delikatnym pokroju i jasnofioletowych kwiatach. Również lubi słońce i żyzną ziemię, dobrze znosi przejściową suszę. Werbena patagońska jest byliną, ale nie jest odporna na mróz. W naszym klimacie rzadko udaje się jej przezimować, ale dobrze sama rozsiewa się.

Polecamy: Atrakcyjny i wieloletni przetacznik kłosowy i podpowiadamy, jak go uprawiać

Szałwia omszona

Szałwia ma kilkaset gatunków. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa szałwia omszona – i trudno się temu dziwić. Może mieć kwiaty w intensywnie fioletowym kolorze (miewa też liście przebarwione na fioletowo), kwitnie przez całe lato, dobrze znosi przejściową suszę i słońce. Jest wieloletnia. Nadaje się również do uprawy w doniczkach (niższe odmiany).

Scewola

Scewole nie są bardzo popularne, a to piękne i długo kwitnące rośliny. Mają też ciekawe kwiaty, które przypominają wachlarzyki o pięciu płatkach. Jeśli posadzimy scewolę na rabacie, to jej pędy będą się płożyć, natomiast z wysokich pojemników – malowniczo zwisać. Scewole dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, ale trzeba je uważnie podlewać (nie znoszą przesuszenia ani zalania). Warto je także regularnie nawozić (najlepiej nawozem zawierającym żelazo). Fiolet kwiatów scewoli jest delikatny, ale bardzo ładny.

Budleja Dawida

Budleja Dawida jest krzewem, który wytwarza piękne, podłużne kwiatostany. Ma przyjemny zapach, a jej potoczna nazwa „motyli krzew”, pochodzi od tego, że dosłownie jest oblegana przez motyle. Budleja kwitnie od czerwca/lipca do września/października. Powinna rosnąć w żyznej ziemi i słonecznym, najlepiej osłoniętym miejscu. Podczas suszy wymaga podlewania. Na zimę warto ją okryć (szczególnie młodsze krzewy).

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa to bylina o ciekawych kwiatach, które zdobią ją od połowy lata do jesieni. Przypominają smukłe pałki, pokryte drobnymi, puchatymi kwiatami. Liatry dobrze rozrastają się i chętnie same się rozsiewają, są dość odporne na mróz, ale co kilka lat warto je odmładzać. Poza kwiatami w różnych odcieniach fioletu mogą mieć też białe.

Lobelia przylądkowa

Lobelia to bardzo wdzięczna roślina do balkonowych skrzynek, ale można ją także uprawiać na rabatach. Najczęściej spotyka się niebieskie, ale można znaleźć także fioletowe. Mają drobne kwiaty, ale pokrywają one rośliny bardzo gęsto, tworząc kolorowe „kopczyki”. Lobelie przylądkowe najlepiej czują się w półcieniu. Są jednoroczne, ale kwitną bardzo długo (aż do przymrozków).

FIOLETOWE KWIATY NA JESIEŃ

Astry bylinowe i astry chińskie

Wśród fioletowych kwiatów jesieni nie sposób pominąć astrów. Warto jednak wiedzieć, że „prawdziwe” astry to byliny o krzaczastym pokroju, mające stosunkowo drobne, ale bardzo liczne kwiatki. Niektóre gatunki zaczynają kwitnąć już latem, ale główny ich czas to jesień – wrzesień, a nawet październik/listopad. Popularnie są zwane marcinkami. Mają kwiaty w odcieniach fioletu, różu i białe.

Oprócz nich są także kwiaty jednoroczne, które zaczynają kwitnąć na początku sierpnia. Popularnie nazywa się je astrami, ale botanicznie należą do innego rodzaju. Ich poprawna nazwa to gwiazdosze, choć przyjmuje się także „astry chińskie”. Ich kwiaty mają przeróżne kolory, w tym - odcienie fioletu.

Wrzosy

Wrzosy to typowe jesienne kwiaty. Fiolet ich kwiatów najczęściej wpada w róż, ale bywają też mocniej wybarwione. Wrzosy wydają się łatwe w uprawie i mało wymagające. Ale jest jeden absolutnie konieczny warunek, który trzeba spełnić, żeby wrzosy dobrze rosły. Muszą mieć kwaśną ziemię. Rabatę dla nich trzeba więc odpowiednio przygotować (warto je sadzić z innymi kwasolubnymi roślinami, jak np. rododendrony, pierisy, kiścienie). Potrzebują też słońca.

Sprawdź: Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie

Chryzantemy

Chryzantemy to również typowo jesienne kwiaty. W ogrodzie możemy posadzić chryzantemy bylinowe, odporne na mróz (jest kilka takich gatunków). Ich sadzonki najlepiej kupić i posadzić wiosną – w jasnym miejscu i żyznej, przepuszczalnej ziemi. Ale jesienią możemy też kupić przeróżne chryzantemy doniczkowe, które ozdobią balkon lub taras. Można je także wysadzić do gruntu, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie przetrwają zimy. Ale na pewno będą długo kwitły jesienią.

FIOLETOWE OWOCE NA ZIMĘ

Fiolet może gościć w naszym ogrodzie również zimą, a to za sprawą owoców pięknotki Bodiniera. To atrakcyjny krzew, którego owoce utrzymują się dość długo i mają właśnie nietypowy fioletowy kolor.

 

Pięknotka Bordiniera
Pięknotka ma drobne różowofioletowe kwiaty, ale jej główną ozdobą są owoce o nietypowej, fioletowej barwie.

 

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także