Filtry do oczek wodnych

Filtry do oczek wodnych

Filtry do oczek wodnych

Podczas zakupu filtra do oczka wodnego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jego obudowa powinna być szczelna, odporna i trwała, zaś pokrywa mocowana w taki sposób, aby łatwo można ją było wielokrotnie otwierać i zamykać. Dobrze jest, aby króćce na których mocowane są węże doprowadzające wodą wyposażone były w tzw. końcówkę choinkową umożliwiającą zakładanie na nie węży o dowolnie wybranej średnicy. Ponadto, jeśli decydujemy się na model podwodny warto sprawdzić, czy ma on na wierzchu zaczep do mocowania pompy, którą, w takim wypadku bardzo wygodnie jest zainstalować właśnie bezpośrednio na filtrze.

przekrój przez filtr MAXI z widocznymi kolejnymi warstwami filtracyjnymi

Jednak najważniejsze jest to, co znajduje się w środku urządzenia, a więc wkłady filtracyjne. Powinny być one dobrane w taki sposób, aby realizowana była zarówno filtracja mechaniczna jak i biologiczna. Równie ważne jak same media jest ich prawidłowe ułożenie w filtrze. Chociaż spotyka się kilka „szkół” najczęściej umiejscawia się je w takiej kolejności, aby brudna woda przepływała najpierw przez wkłady mechaniczne od najgrubszych po najdrobniejsze (a więc np. najpierw szczotki zatrzymujące największe „śmieci”, później mata kokosowa wychwytująca mniejsze zanieczyszczenia i na koniec gąbka wyłapująca najdrobniejszą zawiesinę) następnie zaś trafiała na wkłady biologiczne. Podczas zakupu filtra należy zwrócić uwagę, czy w zestawie posiada on komplet wypełnień. Niektóre z nich są dość drogie i ich późniejsze dokupienie wiązałoby się z dodatkowym sporym nakładem finansowym.

Poniżej przedstawimy filtry stawowe z oferty znanej i cenionej przez użytkowników oczek wodnych marki AQUAEL. Obejmuje ona linie uniwersalnych filtrów MAXI, ozdobny filtr DEKOR oraz wysokowydajny filtr ciśnieniowy KLARPRESSURE 8000 UV-C.

Filtry MAXI – uniwersalne i nowoczesne

Filtry stawowe linii AQUAEL MAXI mają postać szczelnych pojemników wypełnionych wkładami zatrzymującymi wszelkie zanieczyszczenia. Są uniwersalne w montażu, co oznacza, że można instalować je zarówno na zewnątrz oczka jak i w jego wnętrzu w pełnym zanurzeniu. Oba te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. W przypadku ustawienia filtra na zewnątrz oczka woda podawana jest do niego wężem za pomocą pompy i, po przefiltrowaniu, wypływa z powrotem do stawu. Zaletą tego sposobu jest łatwość czyszczenia oraz nie zabieranie miejsca przez filtr w oczku wodnym, wadą – fakt, że stojąc na zewnątrz oczka szpeci jego otoczenie. W przypadku ustawienia filtra pod wodą podstawową zaletą jest jego niewidoczność i co za tym idzie zwiększenie estetyki otoczenia stawu. Wady to zabieranie miejsca w jego wnętrzu oraz utrudniony dostęp w przypadku konieczności czyszczenia. Pierwsza z tych niedogodności jest jednak nieistotna w większych zbiornikach, zaś druga może mieć znaczenie tylko w przypadku kłopotów z utrzymaniem czystości wody wynikających z błędów pielęgnacyjnych (np. przekarmianie ryb, przenawożenie roślin). W prawidłowo działającym oczku wodnym konieczność czyszczenia filtra MAXI powinna zachodzić bowiem jedynie raz w ciągu sezonu podczas jego demontażu na okres zimowy.

linia uniwersalnych filtrów stawowych MAXI


Linia filtrów AQUAEL MAXI obejmuje trzy modele: MAXI – przeznaczony do oczek wodnych o pojemności do 5 m³, MAXI 1 – do zbiorników o pojemności do 10 m³ oraz SUPERMAXI do dużych stawów o kubaturze nawet 25 m³.

filtr zewnętrzny DEKORFiltr DEKOR – propozycja dla estetów

Filtr DEKOR to propozycja dla osób preferujących stosowanie filtrów zewnętrznych, ale ceniących sobie zachowanie elegancji i estetyki wokół oczka wodnego. Urządzenie to ma postać ozdobnej donicy w której można zasadzić rośliny ogrodowe. Tym samym więc staje się ono ciekawostką i ozdobą ogrodu. Zawiera media mechaniczne (szczotki, gąbki i matę oraz biologiczne gwarantujące kompleksową filtrację w stawie ogrodowym. Przeznaczony jest do oczek wodnych o pojemności do 5 m³.

KLARJET – wszystko w jednym

AQUAEL KLARJET to kompletne zestawy filtracyjne do oczek wodnych składające się z wysokowydajnego filtra zewnętrznego linii MAXI, wypełnionego dwiema warstwami specjalnie ukształtowanej gąbki, biokulkami oraz unikalną ceramiką. Media te zapewniają skuteczną realizację zarówno filtracji mechanicznej, a więc usuwanie z wody widocznych zanieczyszczeń, jak i biologicznej, czyli eliminację rozpuszczonych w niej bardzo szkodliwych dla ryb związków azotowych. Do każdego modelu filtra została starannie dobrana energooszczędna, cicha pompa wyposażona również w końcówkę fontannową pozwalającą na tworzenie ciekawych efektów wizualnych. Na tym jednak nie koniec – jako dodatkowy bonus pod pokrywą filtra ukryto sterylizator UV usuwający powodowane przez glony zakwity wody oraz niszczący chorobotwórcze pierwotniaki i bakterie.

zestaw filtracyjny KLARJET

KLARJET to w istocie samodzielny, kompletny i przyjazny w stosowaniu zestaw do wielofunkcyjnej opieki nad czystością wody w stawie ogrodowym. Dostępne są trzy wersje urządzenia: KLARJET 5000 (pompa PFN 2500 + filtr MAXI + sterylizator 5W), KLARJET 10000 (pompa PFN 3500 + filtr MAXI 1 + sterylizator 9W) i KLARJET 15000 (pompa PFN 7500 + filtr SUPERMAXI + sterylizator 11W) przeznaczone odpowiednio do oczek wodnych o pojemności 5, 10 i 15 m³.

KLAR PRESSURE UV 8000 – technika w służbie czystości

AQUAEL KLAR PRESSURE UV 8000 stanowi unikalne połączenie ciśnieniowego filtra stawowego z wysokowydajnym sterylizatorem UV. Do jego napędzania konieczna jest pompa o wydajności do 4000 l/h (sugerowany model to PFN 3500). Podawana przez nią woda wtłaczana jest do wnętrza filtra gdzie przepływa przez ściśle ułożone zbite warstwy specjalnie dobranej gąbki filtracyjnej na której osadzają się najmniejsze nawet cząstki mułu i zawiesiny, następnie, dzięki starannie zaprojektowanemu wnętrzu filtra, skierowana zostaje prosto na złoża biokulek stanowiących podłoże dla bakterii neutralizujących toksyczne dla ryb związki azotowe, po czym przepływa przez sterylizator UV w którym prześwietlona zostaje aż 11-watowym żarnikiem emitującym zabójcze dla glonów promieniowanie UV-C (taka kolejność sprawia, że filtr pracuje najwydajniej w 100% oczyszczając wodę). Po przepłynięciu przez sterylizator kryształowo czysta, pozbawiona glonów (a także chorobotwórczych bakterii i pierwotniaków) oraz tak płynnych jak i stałych zanieczyszczeń, woda zostaje wypompowana z powrotem do stawu. Na tym jednak nie koniec. KLAR PRESSURE UV 8000 zapewnia maksymalny komfort obsługi. Dzięki wbudowanej funkcji „AUTOCLEAN” za pomocą jednego ruchu manetki podawana przez pompę woda zmienia kierunek przepływu i przepłukuje wkłady filtracyjne kierując zanieczyszczenia do drugiego króćca wylotowego. Na króciec ten wystarczy wtedy nałożyć wąż ogrodowy i brudna woda powstała po oczyszczeniufiltr ciśnieniowy KLAR PRESSURE 8000 UV-C filtra może być wykorzystywana np. do podlewania roślin ogrodowych (doskonale sprawdza się jako naturalny nawóz). Kolejnym udogodnieniem jest funkcja „by-pass”. To sprytne rozwiązanie umożliwia wygodną wymianę wkładów filtracyjnych bez potrzeby wyłączania pomp (uruchamiamy funkcję „by-pass”, odłączamy pokrywę i pozostawiamy ją w wodzie zabierając pojemnik filtra do czyszczenia).

Filtr KLAR PRESSURE UV 8000 jest urządzeniem w pełni uniwersalnym również w montażu. Dzięki szczelnej obudowie można instalować go zarówno poniżej jak i powyżej poziomu wody. Doskonale sprawdza się w małych i średnich oczkach wodnych o pojemności do 8000 l, zaś jego niewielkie rozmiary sprawiają, że jest łatwy do zamaskowania i nie rzuca się w oczy.

Niezależnie od wybranego przez nas modelu filtra należy bezwzględnie pamiętać o jego prawidłowej eksploatacji. Przede wszystkim powinien on pracować w sposób ciągły, czyli 24 godziny na dobę od wiosny do jesieni (w przypadku dłuższej niż kilka godzin przerwy w pracy wynikłej np. z powodu awarii zasilania, przed ponownym uruchomieniem wkłady filtracyjne należy wypłukać w wodzie pobranej z oczka). Tylko takie stosowanie zapewni bowiem ciągłość filtracji biologicznej zapewniając bezpieczne warunki dla zwierząt zamieszkujących nasz staw ogrodowy.

Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: dr inż. Paweł Zarzyński

Źródło: Aquael

Polecamy Ci również

Zobacz także