Zaletą figowców – zwanych też fikusami – jest różnorodność. Znajdziemy wśród nich zarówno wysokie gatunki o dużych liściach, jak i niewielkie pnącza.
Gdzie ustawiać ?
Mniejsze gatunki dobrze wyglądają w małych pokojach, te drzewiaste będą prawdziwą ozdobą salonów. Co więcej, rośliny te są dość odporne, ciepłolubne i tolerują warunki panujące w naszych mieszkaniach.
Podlewanie
Fikusy lubią wilgotne, ale nie mokre podłoże. Najlepiej podlewać je dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.
Przeczytaj: Ulotny urok niebieskich storczyków
Nawożenie
Zasilamy je od marca do sierpnia wieloskładnikowym nawozem do roślin doniczkowych.
Pielęgnacja
Trzeba dbać o to, by fikus miał stale wilgotne powietrze. Zimą, kiedy centralne ogrzewanie nadmiernie je wysusza, najlepiej ustawić fikusa w płytkim szerokim pojemniku wypełnionym drobnymi kamieniami, do którego nalewamy wodę, tak by sięgała nieco poniżej dna doniczki. Parując, woda będzie tworzyła wokół rośliny wilgotny mikroklimat. Pamiętajmy, że korzenie nie będą mogły jej pobierać, dlatego roślinę trzeba normalnie podlewać.
Uwaga! Cechą charakterystyczną tych roślin jest mleczny sok wypływający w miejscach zranień. Ma on właściwości drażniące, u osób o wrażliwej skórze może wywołać zaczerwienienie i swędzenie.
saba.solarz
w latach 70. i 80. fikusy były obowiązkowe w każdym mieszkaniu. A właśnie sobie uświadomiłam, że już od dawna żadnego nie widziałam.