Facelia błękitna. Jak ją uprawiać na miód faceliowy, poplon i roślinę ozdobną

0
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)
Facelie błękitna to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin. Nie dość, że ozdobi ogród i dostarczy nektaru pszczołom, to jeszcze można ją wykorzystać jako nawóz zielony.

Facelia jest bardzo miododajna, ładna i może służyć jako nawóz zielony. Piszemy, jak uprawiać facelię i jak ją wykorzystać.

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to wyjątkowo wszechstronna roślina, która może być zarówno doskonałym, zielonym nawozem, jak i uroczą rośliną ozdobną oraz wartościowym pożytkiem dla pszczół.

Zobacz zdjęcia

Kwiatostan facelii

Facelia bywa też nazywana z wiązanką wrotyczową. Rzeczywiście jej liście nieco przypominają wrotycz, ale obie rośliny nie są spokrewnione.

LeneA - pixabay.com
Facelia błękitna

W rolnictwie facelię wykorzystuje się jako nawóz zielony. Tak samo można zrobić w przydomowym ogrodzie.

Utroja0 - pixabay.com
Facelia

Facelia użyźni ziemię, ale warto też docenić jej kwiat, które są ozdobne i bardzo miododajne.

Mopsgisicht - pixabay.com
Facelia w bukiecie

Facelia ładnie pachnie nadaje się także na kwiat cięty.

Silviarita - pixabay.com
Kwitnące facelie

Facelie szybko kiełkują i rosną. Mają minimalne wygania uprawowe.

Hans - pixabay.com

Facelia błękitna na nawóz zielony

Zielony nawóz to doskonały sposób na ekologiczne użyźnienie ogrodu. Na ten cel przeznacza się rośliny, które szybko rosną i tworzą dużą masę zieloną, a przekopaniu z podłożem wzbogacają je w cenne minerały (rośliny motylkowe np. łubin, peluszka, koniczyna) i materię organiczną, sprzyjając tworzeniu się próchnicy.

Rośliny wysiewa są na wybranym obszarze w sezonie wegetacyjnym jako przedplon, międzyplon lub poplon i w odpowiednim czasie ścina oraz przekopuje z glebą (zanim przekwitną).

Większość roślin uprawianych na zielony nawóz, nadaje się głównie do tego celu, gdyż nie ma szczególnych walorów ozdobnych. Wyjątek stanowi właśnie facelia błękitna, która wygląda bardzo dekoracyjnie.

Polecamy: Najbardziej miododajne i ładne kwiaty do ogrodu

W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych na zielony nawóz, facelia nie należy do rodziny bobowatych, a ogórecznikowatych, więc nie wytwarza na korzeniach bakterii brodawkowych, pozwalających jej wiązać azot z powietrza. Mimo to na zielony nawóz nadaje się doskonale, gdyż szybko rośnie i w krótkim czasie tworzy bogatą w minerały masę zieloną (rozbudowany system korzeniowy pozwala roślinie czerpać składniki odżywcze z głębszych warstw podłoża i transportować do łodyg i liści).

Facelia błękitna: wygląd i uprawa

Ze względu na krótki okres wegetacyjny (ok. 3 miesięcy), facelia może być wysiewana w różnych terminach od wiosny do późnego lata, dając masę zieloną i kwitnące rośliny niemal przez cały sezon. Facelia błękitna dorasta do ok. 70-80 cm i ma wzniesiony, luźny pokrój.

Jej cechą charakterystyczną są pierzaste, szorstko owłosione, zielono-szare liście i urocze, jasnoniebieskie lub niebieskoliliowe, dzwonkowate kwiaty, zebrane na szczytach sztywnych, owłosionych pędów w gęste, wierzchotkowe kwiatostany, które za sprawą długich pręcików wyglądają jak napuszone.

Facelia jest wdzięczną i mało wymagającą rośliną jednoroczną, która poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej i dobrze zniesie przejściową suszę oraz jesienne chłody (do -6°C).

Podpowiadamy: Jak uprawiać zawciąg nadmorski - na skalniakach i nie tylko

Kiedy siać facelię na nawóz zielony

Nasiona facelii można wysiewać wprost do gruntu od wiosny do późnego lata (koniec sierpnia), przykrywając cienką, 1-2 centymetrową warstewką ziemi (źle kiełkują na świetle). Jeśli zależy nam na zielonym nawozie, roślinę możemy wysiać jednorazowo w wybranym terminie, a następnie ściąć i przekopać z glebą.

Kiedy siać facelię na kwiaty

Nasiona facelii uprawianej dla kwiatów, dobrze jest natomiast wysiewać kilkakrotnie w ok. 2-3 tygodniowych odstępach czasu, dzięki czemu uzyskamy długie i obfite kwitnienie. Facelia kiełkuje po ok. tygodniu od siewu, a zakwita po ok. 6-7 tygodniach, utrzymując swoje kwiaty przez ok. 3 tygodnie.

Facelia na poplon, przedplon i międzyplon

Uprawiana na zielony nawóz może być siana w przedplonie (przed każdym gatunkiem warzyw, gdyż nie przenosi chorób), międzyplonie lub poplonie. Po późnoletnim wysiewie może być też pozostawiona na rabacie przez zimę i przekopana wiosną, dzięki czemu jej zmrożone pędy będą stanowiły dobrą ściółkę i ograniczą erozję gleby.

Tworzona przez facelię masa zielona, najbardziej wartościowa jest tuż przed kwitnieniem i na jego początku, dlatego to właśnie wtedy najlepiej ją ściąć, pozostawić na powierzchni ziemi dla lekkiego przeschnięcia, a następnie przekopać z glebą na głębokość ok. 15-20 cm.

Podpowiadamy: Jakie warzywa siać na przedplon i poplon, czyli jak najlepiej wykorzystać warzywnik

Wykorzystaj wszystkie zalety facelii

Jeśli jednak chcielibyśmy wykorzystać wszystkie zalety facelii, możemy poczekać z jej ścięciem i przekopaniem aż do czasu, gdy przekwitnienie. Wprawdzie wtedy będzie zawierała mniej minerałów niż tuż przed kwitnieniem i na jego początku, ale nadal postanie doskonałym nawozem organicznym (wzbogaci glebę w wartościową materię organiczną).

Dodatkowo pozwoli cieszyć się urodą swoich kwiatów i dając w tym czasie mnóstwo nektaru chętnie odwiedzającym ją pszczołom. Warto wiedzieć, że facelia to znakomita roślina miododajna, stanowiąca cenny pożytek pszczeli, a miód faceliowy zdobywa coraz większą popularność.

Jak siać facelię

Pragnąc cieszyć się walorami ozdobnymi facelii musimy jednak pamiętać, że roślina nie będzie dobrze prezentować się na rabacie jako soliter, gdyż naprawdę dekoracyjnie wygląda w grupie, tworząc niezwykle uroczy, błękitny łan lub kępę. Może też stanowić element wabiącej owady łąki kwietnej z roślin miododajnych.

Oceń artykuł
2,79 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także