Eustoma – jak uprawiać ten kwiat w ogrodzie, na balkonie i w doniczce

0
Eustomy
Eustomy nie są łatwe w uprawie. Ale wyglądają przepięknie.

Eustomy często znamy z bukietów. Ale te kwiaty można też uprawiać – podpowiadamy, jak zadbać o eustomę w doniczce i ogrodzie.

Niezwykła, niemal bajkowa uroda eustomy wielkokwiatowej, zjednała roślinie spore grono miłośników, zachwycających się pięknem jej dużych, dzwonkowatych kwiatów o jedwabiście delikatnych płatkach.

Zobacz zdjęcia

Uprawa eustom

Eustomy mogą nas cieszyć nie tylko jako kwiaty cięte, ale też ogrodowe i doniczkowe.

RuudMorijn - 123RF
Eustoma

Eustomy są trudne do samodzielnego rozmnażania, więc najlepiej zaopatrzyć się w gotowe sadzonki.

Quanmanu - pixabay.com
Eustomy w bukiecie

Eustomy wyglądają delikatnie, ale są bardzo trwałe i rozwijają wiele kwiatów.

Mvndepi - pixabay.com
Kwiaty eustomy

Eustomy są uprawiane jako jednoroczne. To kwiaty o sporych wymaganiach.

Tommybalassa - pixabay.com
Eustoma - kwiat

Eustomy muszą mieć zasadową, wapienną ziemię. Nie lubią zbyt wysokich temperatur, ale są też wrażliwe na chłód, zalanie i przesuszenie.

SophieDale - unsplash.com
Estoma na balkonie

Eustomy można uprawiać na rabatach i balkonach - do skrzynek warto wybrać odmiany karłowe.

Cderrick - morguefile.com
Eustomy - kwiaty

Kwiaty eustom nieco przypominają róże. Ich nazwa po grecku oznacza "przyjemne usta".

Pezibear - pixabay.com
Eustoma

Eustomy są spokrewnione z goryczkami, ale pochodzą z dość odległych regionów.

Yeelahnara - pixabay.com

Eustoma – ozdoba bukietów

Kwiaty eustomy rozwijają się pojedynczo na szczytach smukłych, cienkich, wzniesionych, rozgałęzionych pędów, ale na roślinie może pojawić się ich nawet kilkanaście, dlatego razem tworzą luźny, wiechowaty kwiatostan. Kiedy pozostają w pąkach, wyglądają jak nierozwinięte róże, w pełnym rozkwicie przypominają natomiast maki lub tulipany. Ich urodę uzupełniają gładkie, owalne liście, które podobnie jak pędy pokryte są srebrzysto-niebieskim kutnerem.

Dzięki temu cala roślina nabiera niezwykłej elegancji i jest uwielbiana przez florystów, którzy chętnie wykorzystują ją do tworzenia ślubnych bukietów oraz innych wiązanek.

Kwiaty eustomy wyglądają delikatnie, ale są trwałe i długo zachowują świeżość w wazonie, dlatego do cięcia nadają się idealnie.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać frezje w ogrodzie

Jakie wymagania ma eustoma

Niestety, niezwykła uroda eustomy ma swoją cenę, gdyż roślina jest nie tylko jednoroczna (w sprzyjających warunkach dwuletnia, ale zwykle po sezonie trzeba ją wyrzucić) i dość wymagająca, a też niełatwa w uprawie. Pochodząca ze słonecznych, suchych polan i prerii Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Wysp Kanaryjskich eustoma, nie toleruje zimna, cienia, suszy ani nadmiaru wody.

Przyzwyczajona do wapiennych gleb, nie znosi kwaśnych podłoży, na których źle rośnie i często choruje. Jest także bardzo wrażliwa na zasolenie podłoża oraz choroby odglebowe (zwykle grzybowe). Lubi również świeże powietrze i umiarkowane temperatury, wyższe w dzień (ok. 20-22°C) i niższe w nocy (17-18°C).

Niezwykle ciężko się też rozmnaża, dlatego samodzielne wyhodowanie roślin z nasion jest w jej przypadku bardzo trudne.

Eustoma do ogrodu – jak o nią zadbać

Jeśli jednak eustoma zachwyca nas tak bardzo, że jesteśmy gotowi zmierzyć się ze wszelkimi trudami uprawy, aby tylko móc podziwiać jej cudowne kwiaty, wiosną możemy kupić sadzonki w centrum ogrodniczym lub u producenta i rozpocząć uprawę.

Początkowo roślinę powinniśmy trzymać w mieszkaniu, najlepiej na słonecznym parapecie, z dala od kaloryferów, stale pilnując wilgotności jej podłoża. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra, dobrze jest też ustawić doniczkę na podstawce z kamykami, dzięki czemu nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć.

Kiedy jednak za oknem rozgości się wiosna i minie ryzyko przymrozków (druga połowa maja), eustomę powinniśmy wystawić na balkon lub posadzić w ogrodzie, gdyż na dłuższą metę w domu nie będzie czuła się dobrze. Sadzonka musi mieć co najmniej 3-4 dobrze rozwinięte liście.

Podpowiadamy: Jak uprawiać brugmansje zwane daturami i jak je przezimować

Uprawa eustomy – co trzeba jej zapewnić w ogrodzie

Jeśli jednak przez cały sezon ma dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć, musi być posadzona w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i słonecznym lub lekko półcienistym oraz w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie pH.

Dobrze, jeśli miejsce pod jej uprawę będzie nieco osłonięte przed południowym słońcem i silnymi opadami deszczu, które mogą roślinie poważnie zaszkodzić. Można je sadzić np. pod drzewami lub krzewami o luźnych, ażurowych koronach.

Nawożenie i podlewanie eustomy

W sezonie wegetacyjnym eustomę warto też zasilać, unikając jednak nadmiernych dawek nawozów i wybierając mieszanki nawozowe z przewagą potasu nad azotem. Roślina dobrze zareaguje również na nawożenie organiczne (biohumusem lub kompostem). W okresach suszy eustomę trzeba też systematycznie, lecz umiarkowanie nawadniać.

O czym jeszcze pamiętać, uprawiając eustomę

Kiedy poczuje się naprawdę dobrze, latem zakwitnie, wydając mnóstwo pięknych kwiatów. I tu może pojawić się kolejny problem. Większość odmian eustomy to rośliny smukłe i dość wysokie, więc ich delikatne pędy mogą mieć kłopoty z utrzymaniem dużych kwiatów. Jeśli nie uprawiamy jej na kwiat cięty, tylko jako roślinę rabatową, pędy będą wymagały podpór, inaczej mogą się pokładać lub łamać.

Polecamy też: Kuzynki eustom, czy tropikalne goryczki. Jak uprawiać te kwiaty

Problemów z utrzymaniem ładnego pokroju roślin nie będziemy mieć wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup i uprawę odmian karłowych. Takie rośliny znakomicie sprawdzą się w kompozycjach rabatowych i jako obwódki, a także rośliny do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, ale ich kwiaty nie specjalnie będą nadawały się do cięcia, ze względu na nieco przykrótkie łodyżki.

Eustoma w doniczce – jak o nią zadbać

Coraz częściej można kupić także eustomy w doniczkach – już gotowe do kwitnięcia. Spotyka się je również jesienią i zimą, a więc w okresach, kiedy nie będziemy mogli przesadzić jej do ogrodu. Taką eustomę możemy potraktować jako roślinę pokojową. Wprawdzie będzie nas cieszyć tylko do czasu aż przekwitnie (na powtórzenie kwitnienia raczej nie ma szans), jednak to i tak będzie kilka-, kilkanaście tygodni.

Jeśli kupujemy eustomę w doniczce, przesadźmy ją nowej ziemi. Ponieważ eustomy lubią wapienną, zasadową ziemię, możemy do niej domieszać dobrze rozdrobnionych skorupek jajek (wzbogacą też ziemią o potrzebne minerały). Doniczka koniecznie musi mieć odpływ, a na dno warto wysypać warstwę drenażu.

Sprawdź: Jak wykorzystać skorupki jajek do zasilania roślin w domu i ogrodzie

Żeby eustoma długo kwitła nie możemy jej przegrzewać (temperatura 18-20°C), ani narażać na przeciągi. Doniczka z eustomą musi stać w jasnym miejscu, ale nie takim, które jest bezpośrednio nasłonecznione. Trzeba również pamiętać o systematycznym i starannym podlewaniu – tak, żeby nie zalać, ani nie przesuszyć rośliny.

Warto wiedzieć: nazwa eustoma jest grecka i można ją przetłumaczyć jako "przyjemne/miłe usta".

 

Oceń artykuł
3,89 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także