Ekonawierzchnie

Ekonawierzchnie

ekonawierzchniaSposobem na ożywienie spowitego w szarościach pejzażu i wprowadzenie do niego odrobiny zieleni są specjalne płyty i kostki, które zamienią parkingi, nasypy w ekologiczną łąkę.

Zielony akcent

Industrialny charakter nowoczesnych metropolii przejawia się przede wszystkim w postawieniu na funkcję użytkową, z czym związana jest także budowa parkingów, długich promenad czy skwerów, otaczających modne centra handlowe. Wszystkie te miejsca najczęściej wykonane są z szarego betonu lub prostych płyt, by jak najlepiej zapewnić czystość
i wygodę. Konsekwencją tego jest często mało atrakcyjny i pozbawiony barwnej roślinności krajobraz, ograniczający się do niewielkich skrawków zieleni wokół. Jednak funkcjonalny charakter nawierzchni nie musi wykluczać braku trawy.

kostki ekologiczneekologiczna nawierzchnia

Wystarczy na przykład wyłożyć przestrzeń przeznaczoną na miejsca postojowe ażurowymi płytami lub kostkami o specjalnych kształtach, które po ułożeniu tworzą powierzchnię z otworami.

nawierzchnia trawiastatrawiaste nawierzchnie

W powstałych przestrzeniach można zasiać trawę lub ewentualnie wypełnić je drobnymi kamyczkami czy grysem, dzięki czemu parkingi nie będą już dłużej betonową pustynią, przy jednoczesnym zachowaniu swej pierwotnej funkcji. Dodatkowo, dzięki swej budowie ekologiczna kostka brukowa
i płyty zapewniają przenikanie powietrza oraz odprowadzanie wody i przesiąknie wód opadowych do gruntu, co powoduje, że na powierzchni nie powstają wielkie kałuże, a ekosystem nie przestaje funkcjonować. Kolekcje płyt są odpowiedzią na coraz popularniejszy nurt eko i pozwalają na odrobinę natury pośród miejskich szarości.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Polbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także