Ekologiczny ogród - permakultura

Permakultura to dziedzina ekologicznego projektowania architektury krajobrazu, która podbija serca miłośników życia w zgodzie z naturą.

Bill Mollison, uważany za jej pomysłodawcę, zdefiniował ją jako świadome planowanie
i utrzymanie wydajnych ekosystemów, które cechuje różnorodność, stabilność i naturalne odnawianie się. Permakultura to tworzenie trwałych siedlisk ludzkich zgodnych z wzorcami obowiązującymi w naturze. Dzięki temu te dwa światy mogą ze sobą współistnieć. Jak każda gałąź projektowania, również i permakultura ma swoje podstawowe zasady oraz narzędzia. Za ich pomocą każdy może zamienić swój przydomowy ogródek w prawdziwy ogród permakulturowy. Podstawą jest zakaz jakiegokolwiek używania sztucznych czy chemicznych produktów. Warto wspomnieć, że wiąże się z nią wiele zalet, nie tylko zdrowotnych ale również i finansowych.

Po pierwsze współpraca

Permakultura czerpie inspirację z naturalnych ekosystemów. To właśnie im podporządkowuje wszystkie swoje zasady. Sprowadzają się one do współpracy pomiędzy ludźmi a naturą. Dokładna obserwacja tej drugiej pozwala zareagować w porę na negatywne zmiany, a także dostrzec związki pomiędzy poszczególnymi roślinami. Ważna zasadą projektowania permakulturowego jest brak odpadków. Należy więc starać się wszystko ponownie wykorzystać.
Głównymi narzędziami projektowania permakulturowego są wzorce, warstwy i gildie. Wzorcami nazywa się wszystko to co związane jest z naturą łącznie z wiatrem i wodą. Należy je dokładnie obserwować i odzwierciedlać . Warstwy stosuje się do projektowania zrównoważonych i przynoszących korzyść człowiekowi ekosystemów. Jest ich osiem i składają się z m.in. krzewów, ryzosfery (tworzących ją roślin okopowych) czy warstwy pionowej (czyli np. różnych odmian fasolki). Istotnym narzędziem są także gildie, które tworzoną grupy dowolnych gatunków roślin, zwierząt
i owadów. Ważne, aby dobierać je tak, by ze sobą harmonizowały oraz współpracowały.

Nasz własny ogród permakulturowy – przygotowanie gleby

Gleba, to pierwsze o czym powinniśmy pamiętać planując ogród permakulturowy. Najszybszym
i najprostszym sposobem na jej ożywienie będzie kompost z odpadków organicznych roślinnych
i zwierzęcych . Jest to idealny przykład permakulturowego obiegu materii w celu jej dalszego wykorzystania. Żeby móc kompostować odpady należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony pojemnik – kompostownik. Ciekawy wybór kompostowników znajduje się na porównywarce Okazje.info, np.: kompostownik firmy Andrewex o pojemności 400 l oraz zamknięty, drewniany kompostownik.

Dobór roślin

Rozważne rozplanowanie ogródka pozwoli maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń i zwiększyć wydajność danego obszaru w ogrodzie. Pamiętajmy, iż w naturze rośliny żyją w symbiozie oraz spełniają wobec siebie pewne funkcje. Drzewa tworzą baldachim ochronny dla wszystkiego co znajduje się pod nimi, m. in. krzewów osłaniających rośliny zielne, następnie są roślin okopowych oraz gleby. Tłem dla tego układu są rośliny, które rosną pionowo.
Tworząc ogród permakulturowy pomyślmy o nim jako o przedłużeniu naszej kuchni. Rośliny z niego pochodzące mają ucieszyć nie tylko duszę ale również i ciało. Gdy już zaplanujemy jaka flora pojawi się w naszym ogródku pomocna będzie wiedza o tzw. „roślinach do towarzystwa”. Udowodnione zostało, iż niektóre sąsiadujące ze sobą rośliny pozytywnie wpływają na wzajemny wzrost I tak np. pomidory będą miały lepszy smak dzięki zasadzonej obok nich mięcie, szczypiorku lub bazylii. Szczypiorek poprawi również smak, a także pobudzi do wzrostu marchewkę. Dobrze ze sobą czują się również fasola ze szpinakiem, dynia z ziemniakami oraz bakłażan z papryką. Tymianek z kolei ochroni truskawki przed robakami. Sadząc obok siebie takie grupy roślin możemy znacznie poprawić żywotność naszego ogródka bez chemicznych środków . To tylko kilka z pomysłów jak wnieść do swojego ogrodu trochę permakulturowego powiewu świeżości.
A co zrobić z ogródkiem gdy nadchodzi zima? Postawić szklarnię! Dzięki niej w pobliżu domu, nawet w mroźne dni będziemy mieć samowystarczalny ogródek.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Robert Hart's Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także