Eko kratka czyli nowoczesny sposób wzmacniania nawierzchni

Eko kratka czyli nowoczesny sposób wzmacniania nawierzchni

Wjazd na posesję i do garażu, obejście wokół domu, trawniki i alejki w ogrodzie, które trzeba odpowiednio wyrównać i utwardzić - we wszystkich tych zastosowaniach idealnie sprawdza się nowoczesne rozwiązanie, jakim jest eko kratka.*

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej słyszymy o ekologii. Rozwiązania przyjazne dla środowiska stają się coraz popularniejsze.  Powstają domy energooszczędne, na dachach montuje się baterie słoneczne, drewno zastępuje deską kompozytową.
Aby uniknąć ‘betonowania’ ogrodu znalazła się również ekologiczna alternatywa dla kostki brukowej, betonowych płyt chodnikowych – eko kratka powszechnie nazywana kratka trawnikowa, płyta ażurowa z tworzywa, krata drogowa, eko bruk.

 eko kratki - rodzajeEko kratka jest w pełni ekologicznym sposobem na wzmocnienie nawierzchni. Kratki produkowane są z pochodzącego w całości z recyclingu tworzywa, w dodatku same mogą być ponownie przetworzone i wykorzystane. Dostępne są w dwóch kształtach – kwadrat  (50 cm x 50 cm) lub prostokąt (60 cm x 40 cm) Kraty łączą się za pomocą zaczepów, tworząc efekt "plastra miodu".
W ogólnym rozrachunku są tańsze od tradycyjnych odpowiedników (asfalt, kostka brukowa, płyty betonowe), a ich montaż jest bezproblemowy i możliwy do przeprowadzenia własnymi siłami. W dodatku zapewniają one bardziej estetyczny, naturalny wygląd pokrywanej powierzchni wokół domu.

eko kratka - wypełnienie z kruszywa

Wiodącymi produktami na rynku krajowym są kratki ogrodowe geoSYSTEM, oferowane przez firmę geoPRODUCT Sp. zo.o.

Wytrzymałość i elegancja

Wbrew pozorom kratki trawnikowe geoSYSTEM są bardzo wytrzymałym materiałem, zdolnym do przenoszenia obciążeń od 150 do nawet 350 ton na mkw. Wykonanie odpowiedniej podbudowy oraz wyrównanie gruntu zapewniają kratkom wieloletnią trwałość, nawet w przypadku znacznego ciężaru zaparkowanych na niej samochodów. A przy tym, w przeciwieństwie do ciężkich materiałów, pozwalają one zachować przyjemny efekt wizualny, bez ingerencji w naturalny krajobraz.

układanie eko kratki

Ponadto płyta z tworzywa nie nagrzewa się latem, z kolei zimą nie trzeba jej odśnieżać. Dzięki niewielkiej powierzchni (cienkie krawędzie) kratka nie ulega zabrudzeniom, więc nie trzeba się martwić o ulegającą degradacji estetykę. Materiał jest wytrzymały i nie pęka jak betonowa nawierzchnia. Rozwiązanie to jest również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia - charakterystyczne dla nawierzchni betonowych koszty związane z czyszczeniem lub wymianą zniszczonych elementów w przypadku eko kratki praktycznie nie istnieją.

Trawa czy kruszywo?

Eko kratki geoSYSTEM, w zależności od rodzaju i własnych preferencji, można wypełnić na jeden z dwóch możliwych sposobów: trawą lub kruszywem. Wypełnienie trawą pozwala zachować naturalny charakter trawnika, gdyż czarne kontury kratki stają się praktycznie niewidoczne pod "zielonym dywanem". Jednocześnie plastikowa płyta ażurowa wzmacnia warstwę korzeniową trawy, zwiększając tym samym jej odporność i trwałość. Pokrycie trawą sprawdza się w przypadku trawników, dróg dojazdowych oraz parkingów.

eko kratka - podjazd przed domem

Zastosowanie kruszywa lub ozdobnego kamienia zapewnia z kolei nowoczesny, zgodny z najnowszymi trendami w projektowaniu design. Duży wybór kamieni (grys, żwir, otoczaki) umożliwia uzyskanie spójnej kompozycji z otoczeniem. Zimą dodatkową zaletą kruszywa jest wgniatający się w nie śnieg, dzięki czemu tak wypełnionej kratki nie trzeba odśnieżać. Kruszywo również nadaje się na nawierzchnie przeznaczone pod wewnętrzne dojazdy i miejsca postojowe, lecz oprócz tego także jako obejście wokół domu i ścieżki w ogrodzie.

Powierzchnia biologicznie czynna

Przygotowując plan zabudowy musimy w nim uwzględnić zapisy obowiązującego w Polsce prawa. Jednym z ważniejszych aktów jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które m.in. narzuca na inwestora uwzględnienie tzw. powierzchni biologicznie czynnej. Pokrycie nawierzchni kratkami geoSYSTEM i wypełnienie ich trawą jest jednym ze sposobów na spełnienie wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym zakresie.

eko kratka z trawiastą nawierzchnią

W zależności od modelu kratki, możemy uzyskać od 80 do 90 proc. powierzchni wolnej, która jednocześnie pozostaje również powierzchnią użytkową. Teren pokryty trawą, który za dnia służy dla celów rekreacji, po zmroku może być przeznaczony pod miejsca parkingowe dla samochodów.

Wodoprzepuszczalność

Duży udział powierzchni biologicznie czynnej pozwala, niezależnie od zastosowanego wypełnienia, zaradzić również problemowi odprowadzania wody z przydomowego terenu. Nawierzchnia wzmocniona eko kratkami zapewnia niemal całkowitą przepuszczalność wód opadowych do gleby, dzięki czemu nie pozostają one na powierzchni w postaci kałuż, a przenikają do gruntu. Tym samym dzięki zastosowaniu kratek geoSYSTEM nie ma potrzeby instalowania dodatkowego systemu odwadniającego.
Lepsze rozsączanie wód opadowych pozwala również na uniknięcie obowiązku podatkowego z tytułu ich odprowadzania do systemów instalacji kanalizacyjnych. Dzięki kratkom geoSYSTEM przenikają one bowiem bezpośrednio do gruntu, zamiast trafiać do kanalizacji.

eko kratki - zieleń na osiedlu mieszkaniowym

Nowoczesność

Nowinki techniczne, takie jak inteligentne instalacje czy systemy multimedialne, od lat są standardem przy wykańczaniu wnętrz. Dlaczego więc nie zachować spójności koncepcyjnej, implementując nowoczesne rozwiązania także wokół domu? Eko kratka to produkt dostosowany do potrzeb współczesnego człowieka, poszukującego alternatywy dla ciężkiego, dosłownie i w przenośni, betonu. Jest rozwiązaniem ekologicznym - w pełni przyjaznym środowisku, ekonomicznym – tańszym względem tradycyjnie stosowanych do utwardzania gruntu materiałów, a także estetycznym – zapewniającym naturalny wygląd nawierzchni.

Wszelkie niezbędne informacje znajdą Państwo na stronie internetowej dystrybutora kratek geoSYSTEM: www.geoproduct.pl, a wiele ciekawych porad także na blogu firmowym: ekokratka.pl.

ekologiczna nawierzchnia

* artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: geoPRODUCT

Polecamy Ci również

Zobacz także