Egzotyczne rośliny do ogrodu - jak uprawiać bambusy mrozoodporne

1
Fergesia parasolowata - bambus odporny na mróz
Mrozoodporne odmiany bambusów można uprawiać w polskich ogrodach. Niewątpliwie będą stanowić ciekawy akcent.

Bambus kojarzy się zwykle z egzotyczną Azją i uroczymi pandami. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, choć niezupełnie oddaje naturę tych pięknych i bardzo oryginalnych traw.

Jeśli bowiem wydaje się nam, że tylko ciepłe kraje mogą być jedynym miejscem uprawy bambusów, jesteśmy w dużym błędzie. Gatunków bambusa znanych jest ponad 130, a wśród nich istnieją również takie, które są w stanie znieść naprawdę niskie temperatury (nawet do -25°C), więc z powodzeniem mogą rosnąć w naszych ogrodach.

Bambusy w ogrodzie - wymagania uprawowe

Część wymagań uprawowych jest podobna dla większości tych roślin, ale niektóre z nich mogą mieć nieco inne oczekiwania w stosunku do nasłonecznienia. Bambusy najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych bądź obojętnych,  bardzo żyznych, próchniczych i zasobnych, ale stosunkowo lekkich i przepuszczalnych. Wynika to z tego, że wprawdzie nie lubią podłoża suchego, ale są bardzo wrażliwe na zaleganie wody w okolicach korzeni. Ze względu na bardzo intensywny wzrost, bambusy oczekują regularnego dokarmiania w okresie wegetacyjnym, najlepiej przy pomocy wieloskładnikowych mieszanek nawozowych. Większość z nich oczekuje stanowisk słonecznych, ale niektóre wolą półcień, a nawet zniosą dość znaczne zacienienie.

Poznaj też: Kaktusy mrozoodporne, które można sadzić w ogrodzie

Rozmiary bambusów ogrodowych

Wysokość bambusów mrozoodpornych jest bardzo różna, w zależności od gatunku oraz odmiany i waha się od 1 m nawet do 20 m. Ze względu na wysokość, wyróżnia się gatunki bambusów drzewiaste i kępowe. Zwykle jednak nie osiągają górnych granic wysokości w naszym klimacie i dorastają do znacznie niższych rozmiarów. Oczywiście nawet wtedy dla wysokich gatunków ciężko byłoby znaleźć odpowiednio duży ogród, jeśli nie można by było ograniczyć ich wzrostu. Jest to jednak jak najbardziej możliwe, gdyż bardzo dobrze znoszą cięcie, więc można je skracać na pożądaną wysokość.

Ważne uwagi o uprawie bambusów mrozoodpornych

Bambusy mogą być uprawiane w pojemnikach (na zimę umieszczanych w chłodnym pomieszczeniu) lub stanowić ozdobę ogrodu, jako rośliny rabatowe. Jednak przed ich posadzeniem do gruntu, należy koniecznie ograniczyć im przestrzeń wzrostu, wkopując w ziemię gruby kołnierz z wielosezonowej folii lub innego, wytrzymałego materiału. Jest to konieczne, gdyż bambusy wytwarzają bardzo liczne odrosty korzeniowe i niebywale szybko się rozprzestrzeniają. Niestety, chwila w której zakwitną, jest ich końcowym okresem życia, gdyż po opadnięciu kwiatów, zamierają. Jednak w naszym klimacie jest to zjawisko tak rzadkie, że właściwie nie należy się nim martwić.

Polecamy też: Trawę bambusową oraz inne ciekawe i łatwe w uprawie trawy ozdobne do ogrodu

Zastosowanie bambusów mrozoodpornych

Ze względu na swoje rozmiary, bambusy mrozoodporne znakomicie sprawdzają się jako egzotyczne żywopłoty, zasłony kącików wypoczynkowych czy parawany osłaniające niepożądane elementy ogrodu. Znakomicie komponują się na rabacie z innymi trawami lub jako element ogrodu w stylu orientalnym. Niskie gatunki kępiaste, można sadzić na obwódki.

Gatunki i odmiany bambusów mrozoodpornych

Nazwa Wysokość Odporność na mróz Stanowisko Uwagi
Bambus złocisty (Phyllostachys Aurea) 4 -5 m. - 18°C Słoneczne Jeśli roślina wymarznie, często odradza się z korzenia. Warto okrywać na zimę. Zielone pędy w słońcu przybierają barwę żółtą.
Bambus złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) „Aureocaulis” 4-6 m. - 26°C Słoneczne Bambus drzewiasty, o pięknej żółto-złocistej barwie pędów.
Bambus złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) „Spectabilis” 4-7 m. - 24°C Słoneczne Jeden z najpiękniejszych gatunków bambusa, o złotych pędach ozdobionych zielonymi pasami.
Fargesia parasolowata (Fargesia murielae) „Bimbo”  1-1,5 m. - 26°C Półcieniste i cieniste To niewielki bambus kępiasty, nadający się do małych ogrodów, znakomity na obwódki.
Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) ‘Wolong’ 2-4 m. - 22°C Półcieniste i cieniste Wysoki bambus kępiasty, o znacznie mniej ekspansywnym wzroście od pozostałych gatunków. Nie wymaga ograniczenia wzrostu korzeni.
Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) „Pingwu” 2-3 m. - 20°C Półcieniste i cieniste Posiada bardzo dekoracyjne zielone pędy, pokryte kontrastującymi, kremowymi łuskami. Zalecane okrycie na okres zimy.
Bambus mieszańcowy (Hibanobambusa tranquillens) „Shiroshima” 2-5 m. - 25°C Półcieniste i cieniste, ale rośnie również w słońcu Posiada bardzo dekoracyjne, kremowo paskowane liście.

Przeczytaj też: Jakie rośliny o dekoracyjnych liściach warto posadzić w ogrodzie

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także