Egzotyczne owoce z doniczki

2
Granaty
Jest całkiem sporo egzotycznych owoców, które możemy uprawiać w doniczkach.

W ostatnim czasie coraz chętniej podejmujemy się doniczkowej uprawy owocowych roślin egzotycznych. Okazuje się bowiem, że nie jest to bardzo trudne, o ile poznamy bliżej wymagania danego gatunku.

Oczywiście największą satysfakcję będziemy mieli wtedy, kiedy na naszej roślinie pojawi się upragniony owoc, dlatego warto jest zapewnić jej jak najodpowiedniejsze warunki. Nasze doświadczenia w tym zakresie rozpoczęły się do cytrusów i niejednokrotnie udaje się nam zjeść już własną cytrynę, mandarynkę czy kumkwata. Dlatego teraz warto sięgnąć po inne smaczne owoce egzotyczne, które też możemy sobie sami wyhodować.

To Cię zainteresuje: Jak wyhodować z pestki mango i jak o nie zadbać

Awokado z pestki - jak je wyhodować

Jednym ciekawych owoców egzotycznych jest na pewno awokado, czyli smaczliwka (Persea Scheffer). Ten smaczny i niezwykle wartościowy owoc możemy wyhodować z pestki, która zostanie nam po zjedzeniu owoców zakupionych w sklepie. Umieszczamy ją do połowy w wilgotnym podłożu na bazie piasku, tak by szersza część wystawała ponad ziemię. Trzymamy doniczkę w miejscu osłoniętym od słońca i regularnie, ale niezbyt obficie podlewamy.

Kiedy pestka pęknie i zaczną pojawiać się pędy, przenosimy sadzonkę w miejsce nieco bardziej widne. Awokado ma ładne, zielone, błyszczące, skórzaste liście, o lancetowatym kształcie. Są dość długie, bo mają ok. 20 cm. W naturze jest drzewem, dorastającym nawet do 20 m wysokości. W doniczce nie osiągnie oczywiście takich rozmiarów, ale 2-3 m to też nie jest mało, dlatego nadaje się przede wszystkim do dużych pomieszczeń. Jej wzrost można nieco ograniczyć przez cięcie, które spowoduje rozkrzewienie pędów.

Jak zadbać o awokado w doniczce

Ważnym warunkiem powodzenia uprawy awokado jest dostateczna ilość światła oraz wilgoci w powietrzu i podłożu. Awokado będzie źle rosnąć, a nawet może chorować w miejscu zbyt cienistym lub jeśli ma wokół siebie suche powietrze. W okresie wegetacji regularnie roślinę zraszajmy, a doniczkę ustawiamy na podstawce z keramzytem nasiąkniętym wodą. W tym okresie pilnujmy też, aby podłoże było wilgotne, ale nigdy mokre, a temp. nie była niższa niż 21-24 °C.

Sprawdź też: Jak uprawiać arbuzy w ogrodzie

Ważne też jest systematyczne dokarmianie rośliny, najlepiej nawozami długo działającymi, gdyż jest dość „żarłoczna”. Z tego powodu potrzebuje również bardzo żyznego, zasobnego w składniki pokarmowe i jednocześnie lekkiego podłoża. Awokado oczekuje też okresu zimowego spoczynku. Powinno wtedy przebywać w widnym pomieszczeniu o temp. ok. 15-18 °C.

W tym czasie ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia. W odpowiednich warunkach zakwita po ok. 5-6 latach. Kwiaty są samopylne, więc powinny bez kłopotu zawiązać owoce. Okres ich dojrzewania jest jednak długi i może trwać nawet pół roku.

Granat w doniczce - siejemy granaty z pestek

Kolejnym egzotycznym owocem z doniczki może być granat, czyli granatowiec właściwy (Punica granatum L.). Świeże nasiona po dojrzeniu pozbawiamy miąższu i wysiewamy wiosną do wilgotnego podłoża. W innym terminie potrzebują zabiegów stratyfikacji (nasiona należy przemieszać z wilgotnym piaskiem lub torfem i przechowywać w temperaturze +5ºC, z dostępem tlenu).

To znacznie niższa roślina niż awokado, w naturze dorasta jedynie do 2-4 m, a w doniczce osiąga 1,5-2 m. Granaty mają zielone, lancetowate i dość miękkie liście, które wyrastają na gałązkach rzadko pokrytych niewielkimi cierniami.

Podpowiadamy: Jak wygodnie i sprawnie obierać granaty

Granatowce mają pokrój luźnego krzewu, dlatego dobrze jest przycinać gałązki, żeby lepiej uformować roślinę. Jednak jeśli chcecie doczekać się kwiatów i owoców, pamiętajcie, że tworzą się one na pędach jednorocznych, więc z cięciem starszych egzemplarzy należy być ostrożnym. Na roślinie pojawiają się kwiaty męskie i żeńskie, więc dla pewności zawiązania owoców, warto je zapylać pędzelkiem.

Jak zadbać o granaty w doniczce

Granat jest znacznie łatwiejszy w uprawie niż awokado. Jak większość roślin egzotycznych lubi ciepło i słońce, dlatego powinno stać w bardzo widnym miejscu. Jednak lepiej niż inne rośliny znosi suche powietrze oraz chwilowe przesuszenie podłoża. Podlewamy go więc umiarkowanie, ale regularnie i nie dopuszczamy do zalania.

Oczekuje ziemi stosunkowo lekkiej i dość żyznej, choć w nieco słabszej też sobie poradzi. Wymaga okresu spoczynku w warunkach podobnych do warunków awokado, tylko w nieco niższej temp. najlepiej ok. 10°C. Na ten czas zrzuca liście. Kwitnie i owocuje nawet po 1-2 latach uprawy.

Polecamy też: Bananowce w doniczkach. Rośliny całkiem łatwe w uprawie

Oliwka na słonecznym tarasie

Jeśli jesteś natomiast amatorem oliwek, to też możesz spróbować je sobie wyhodować samodzielnie. Oliwka europejska (Olea europaea), to wprawdzie niemała roślina, gdyż w naturze osiąga ok. 12 m wysokości, a w doniczce 2-3 m. Wzrost można korygować przez przycinanie i formowanie, gdyż dobrze znosi te zabiegi.

Oliwka ma lancetowate, wąskie, pokryte włoskami liście, zielone u góry szarosrebrzyste od spodu. Pestki szybko tracą żywotność, więc trzeba je wysiać zaraz po nabyciu. Lepiej jednak kupić wyrośnięte już drzewko w donicy, bo oliwka wyhodowana z pestki zacznie owocować po wielu latach.

Oliwka jest stosunkowo łatwa w uprawie. Oczekuje stanowiska jasnego, choć zniesie niewielki półcień. Najlepsza temperatura w okresie wegetacji to ok. 21-24°C. Oliwka wymaga umiarkowanego podlewania i jest wrażliwa na zalanie, ale nie należy też jej systematycznie przesuszać.

Oliwka oczekuje ziemi o zasadowym lub obojętnym pH, żyznej i zasobnej oraz regularnego dokarmiana w okresie wegetacji.

Lato oliwka może spędzić na słonecznym tarasie, jednak na zimę, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki - miejsce widne o temp. około 10-12°C. Jeśli nie zapewnimy jej tego okresu, nie będzie kwitła.

Jeżeli więc jesteście amatorami ciekawych upraw i smacznych owoców, warto spróbować hodowli interesujących, egzotycznych roślin, szczególnie tych, które obdarzą was pysznymi owocami.

Podpowiadamy też: Jak jeść pitaję i jakie właściwości ma ten egzotyczny owoc

 

 

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także