Echmea w doniczce. Piękna roślina o specyficznych wymaganiach: jak o nią dbać

0
Echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata ma zarówno piękne liście, jak i efektowne kwiatostany.

Najbardziej cenione wśród roślin doniczkowych są gatunki o atrakcyjnych liściach lub pięknych kwiatach. Zaliczają się do nich między innymi echmee, których ozdobą są piękne, szerokie liście i niezwykłe, egzotyczne kwiaty.

Echmea wstęgowata, ale nie tylko

Rodzaj, do którego należą, liczy sobie ponad 250 gatunków roślin, ale w uprawie doniczkowej spotyka się przede wszystkim jeden z nich czyli echmeę wstęgowatą (wys. ok. 40-60 cm), o szerokich, skórzastych, zielonych, łukowato wygiętych liściach pokrytych szerokimi, jasnymi, poprzecznymi pasami oraz niezwykłych, dużych, barwnych kwiatostanach (kwiatki właściwe są małe, ale otaczają je piękne, barwne przykwiatki).

Podpowiadamy też: Jak uprawiać guzmanię - kuzynkę ananasa i echmei

Zobacz zdjęcia

Kwitnąca echmea

Echmea należy do roślin bromeliowatych, tak jak popularna guzmania, czy ananas.

Bernswaelz - pixabay.com
Echmea odmiany Blue Rain

Echmea odmiany Blue Rain ma oryginalny, niebieski kwiatostan.

Bergadder - pixabay.com
Eachmea wstęgowata Blue Rain

Wszystkie echmee zamierają wkrótce po przekwitnięciu. Jeśli chcemy się nią dłużej cieszyć, kupny roślinę, która jeszcze nie kwitnie.

Bergadder - pixabay.com
Echmea caudata

W uprawie domowej najbardziej popularna jest echmea wstęgowata, ale nie jest to jedyny gatunek tych roślin.

Andiroth - pixabay.com
Kwiatostan echmei

Echmea w naturze rośnie na drzewach. Dlatego ma bardzo specyficzne wymagania, dotyczące podłoża i podlewania.

Zoosnow - pixabay.com

W zależności od odmiany, kwiaty i liście poszczególnych roślin mogą różnić się między sobą barwami, kształtem i wielkością np.

  • „Blue Rain” kwiatostan wzniesiony, kłosowaty, niebieski;
  • „Primera” kwiaty w postaci rozetki, różowe;
  • „Elegant Red” o czerwonym kwiatostanie;
  • „Variegata” o liściach z kremowo-żółtymi, podłużnymi pasami.

To Cię zainteresuje: Oplątwy - rośliny, które rosną w powietrzu. Jak o nie dbać

Z konarów drzew do doniczki

Echmea należy do rodziny bromeliowatych i jest epifitem. W naturze zamieszkuje tropikalne lasy Brazylii, osiedlając się w zagłębieniach kory lub wnękach między konarami drzew. Swoich gospodarzy nie traktuje jednak jak żywicieli (nie jest pasożytem), a jedynie jako podporę, gdyż potrzebne jej do życia składniki pokarmowe pobiera z gromadzących się w szczelinach drzew resztkach organicznych, a nie żywych roślin.

Wodę pozyskuje natomiast z opadów i wilgoci znajdującej się w powietrzu. Krople deszczu spływają po jej liściach do znajdującego się między nimi lejka, gdzie są magazynowane i wykorzystywane przez roślinę w miarę potrzeb.

Echmea piękna, ale krótkowieczna

Bardzo szczególną cechą pięknej echmei jest niestety jej krótkowieczność. Dorosła roślina po wydaniu kwiatów i przekwitnieniu zamiera, pozostawiać po sobie potomstwo w postaci młodych przyrostów (małych rozetek liściowych). Znajomość zwyczajów echmei i warunków panujących w jej naturalnym środowisku, ułatwi nam uprawę rośliny i pomoże o nią zadbać we właściwy sposób.

Pozwoli też uniknąć rozczarowania, bo kiedy po przekwitnieniu nasza piękna echmea zacznie zamierać, będziemy już wiedzieli, że nie jest to wynik naszych zaniedbań, a proces całkowicie naturalny. Zanim jednak to nastąpi, przez ok. 2-3 miesiące po zakupie rośliny, będziemy mogli cieszyć się jej pięknymi, egzotycznymi kwiatami.

Jeśli chcemy posiadać echmee nieco dłużej, zamiast kwitnącego egzemplarza kupmy młodą sadzonkę, która wyda kwiaty dopiero po 3-4 latach, a wiec zanim trzeba będzie się z nią definitywnie rozstać, minie sporo czasu.

Odpowiednie miejsce dla echmei

Uprawa echmei nie jest zbyt trudna, ale ponieważ roślina pochodzi z tropików, ma dość szczególne wymagania. Przede wszystkim przez cały rok oczekuje ciepła (ok. 20-24°C) i nie toleruje spadków temperatury poniżej 15°C, dlatego nie może być uprawiana w chłodnym pomieszczeniu i narażana na zimne przeciągi. Potrzebuje też sporo rozproszonego światła, dlatego trzeba zapewnić jej dostatecznie widne, lecz osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko.

Poznaj też: Pięknie kwitnące syningie, zwane (błędnie) gloksyniami

Zadbaj o podłoże i podlewanie echmei

Roślina preferuje też dużą wilgotność powietrza, dlatego warto ją często spryskiwać lub ustawiać w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Z racji swojego pochodzenia, echmea oczekuje też dość szczególnego podłoża i podlewania. Ponieważ wytwarza krótkie korzenie i w naturze zasiedla zagłębienia w korze drzew, potrzebuje próchniczej, lekkiej i przepuszczalnej, pozbawionej wapnia ziemi, bogatej w materię organiczną (np. przekompostowane liście, igliwie sosnowe) i posiadającej lekko kwaśny odczyn pH.

Jej podlewanie też jest dość nietypowe, gdyż polega głównie na dostarczaniu wody do znajdującego się pomiędzy liśćmi lejka, a nie do doniczki. Woda z lejka będzie powoli przesączać się do podłoża, a roślina będzie z niej korzystać w miarę potrzeb. Poziom wody (ok. 2-3 cm) w lejku musimy stale monitorować i najdalej co 2-3 tygodnie wymieniać na świeżą. Do podlewania echmei trzeba używać miękkiej wody - zamiast kranówki lepsza jest deszczówka, można też używać wody przegotowanej.

Jeśli echmea uprawiana jest w próchniczym, żyznym, bogatym w materię organiczną podłożu, nie trzeba jej dodatkowo nawozić, inaczej raz na jakiś czas przyda się jej niewielka dawka nawozu długo działającego.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także