Dziki storczyk w ogrodzie. Jak uprawiać podkolan biały

0
Podkolan biały na łące
Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie.

Rosnące w Polsce storczyki są pod ochroną, ale niektóre można kupić i uprawiać w ogrodzie. Piszemy, jak uprawiać uroczy i pachnący storczyk – podkolan biały.

Dzikie piękno storczyków

Storczyki znane z kwiaciarni i centrów handlowych to bardzo piękne, atrakcyjne i niezwykle lubiane rośliny ozdobne. Ich pięknymi kwiatami możemy cieszyć się jednak wyłącznie w domu lub na balkonie czy tarasie w okresie letnim. Jest jednak też sporo storczyków, których niezwykłą, choć znacznie subtelniejszą urodę możemy podziwiać także w ogrodzie.

Zobacz zdjęcia

Podkolan biały

Podkolan biały ma bardzo delikatną urodę. Jedną z jego zalet jest przepiękny zapach (szczególnie intensywny wieczorem).

Adege - pixabay.com
Kwiaty podkolanu białego

Kwiaty podkolanu białego są zapylane przez ćmy. Jednak ten storczyk lepiej rozmnaża się przez podział bulwek, niż nasiona.

Rhiannon - pixabay.com
Podkolan biały - kwiatostan

Podkolan biały może być w ogrodzie piękną ciekawostką. Trzeba mu jednak zapewnić dobre warunki.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący podkolan biały

Pamiętajmy, że ten storczyk jest pod ochroną. Nie wolno go zrywać, ani "przesadzać" do ogrodu. Ale można go kupić u certyfikowanych sprzedawców.

Jurgko - pixabay.com

Kilka rodzimych gatunków storczyków dobrze znosi nasz klimat i przez cały rok może pozostawać w gruncie. Ich kwiaty nie są wprawdzie tak bajecznie kolorowe i okazałe jak u popularnych falenopsisów, ale z pewnością zasługują na uwagę ze względu na swoją niezwykłość i oryginalność, a czasem także wspaniały zapach. Jednym z takich gatunków jest między innymi podkolan biały.

Podpowiadamy: Jak nie popełniać błędów w uprawie storczyków w domu

Podkolan biały – storczyk z naszych łąk

Podkolan biały można spotkać w świetlistych, wilgotnych lasach, na leśnych polanach, zrębach lub w luźnych zaroślach na terenie całego kraju, choć niestety, znacznie rzadziej niż kiedyś. Przez długie lata storczyk objęty był ścisłą ochroną gatunkową i pod groźbą kary nie wolno było go pozyskiwać ze stanowisk naturalnych, dlatego mógł bez przeszkód się rozmnażać i rozwijać. Od kilku lat (od roku 2014) jego ochrona jest jedynie częściowa, dlatego roślina zaczyna ponownie znikać z naturalnego środowiska.

Bez względu jednak na to, jaką ochroną storczyk jest aktualnie objęty, do ogrodu NIE pozyskujmy go ze stanowisk naturalnych tylko kupujmy u sprawdzonych i certyfikowanych sprzedawców lub w szkółkach, posiadających pozwolenie na jego hodowlę, rozmnażanie i sprzedaż. Dzięki temu przyczynimy się do ochrony rośliny i damy szansę sobie oraz przyszłym pokoleniom na spotkanie jej w lesie, podczas wiosennego spaceru.

UWAGA: ochrona częściowa roślin oznacza, że w pewnych przypadkach można ją pozyskiwać, ale tylko za zezwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Nie można ich zrywać, czy wykopywać samowolnie, nawet „tylko jednego kwiatka” lub w celu „przesadzenia” do ogrodu.

Sprawdź: Co trzeba wiedzieć o roślinach chronionych i ich uprawie w ogrodzie

Uroczy i pachnący storczyk

Podkolan biały nie jest rośliną zbyt okazałą (wys. ok. 20-60 cm), ale jak na dzikiego storczyka posiada całkiem spore, białe kwiaty, rozwijające się wiosną i wczesnym latem (maj-lipiec) w górnej części sztywnego pędu w postaci okazałego grona. Pęd oraz znajdujące się u jego podstawy dwa duże, odziomkowe, szerokie, zielone liście (przypominające liście konwalii), wyrasta z podziemnej bulwy, złożonej z dwóch mniejszych, pękatych, wrzecionowatych bulwek. Jedna z nich, zeszłoroczna, wydaje w danym roku kwiat, druga natomiast gromadzi substancje odżywcze, aby móc zakwitnąć w kolejnym roku.

W czasie kwitnienia kwiaty tego storczyka wydzielają silny, słodki, ładny zapach, szczególnie intensywny wieczorem i w nocy, gdyż jego zadaniem jest zwabianie zapylających roślinę nocnych motyli (ciem).

Jakich warunków potrzebuje dziki storczyk – podkolan biały

Podkolan biały to uroczy storczyk bylinowy, który może być ozdobą każdego ogrodu. Roślina nie jest trudna w uprawie, ale dość wymagająca i zakwitnie tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki siedliskowe. W ogrodzie należy przeznaczyć dla niej półcieniste stanowisko oraz żyzną, świeżą, próchniczą, przepuszczalną, ale stale wilgotną glebę. Podłoże warto wzbogacić o mikoryzę grzybową, poprawiającą warunki wzrostu i rozwoju storczyka (przyda się nieco podłoża z poprzedniego stanowiska zajmowanego przez roślinę).

Podkolan w naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia i przez cały rok może pozostawać w gruncie. Pomimo iż tworzy nasiona, najczęściej rozmnażany jest przez podział dorosłego egzemplarza, prowadzony wczesną wiosną.

Dowiedz się: Co to są szczepionki mikoryzowe i jak je stosować

Podkolan w ogrodzie – z czym i gdzie sadzić ten storczyk

Podkolan najlepiej prezentuje się w towarzystwie innych roślin, gdyż sam w sobie nie jest szczególnie okazały. Otaczające go gatunki nie mogą być jednak zbyt kolorowe i duże, gdyż mogłyby przyćmić delikatną urodę storczyka. Roślina dobrze wygląda w pobliżu drzew lub w sąsiedztwie wysokich, zielonych krzewów.

Wspaniale prezentuje się również w ogrodzie leśnym. Na rabacie można zestawiać ją z kopytnikiem pospolitym, pierwiosnkiem Viala, fiołkiem błotnym, niezapominajką błotną, niskimi paprociami oraz innymi ogrodowymi storczykami (np. kukułką plamistą).

Z racji swojego miłego zapachu, szczególnie wyczuwalnego wieczorem i nocą, może być sadzony w pobliżu okna sypialni lub kącika wypoczynkowego. W ogrodach nie spotkamy go jednak zbyt często, gdyż jest traktowany bardziej jako roślina kolekcjonerska niż typowo ozdobna.

Polecamy też: Łąka kwietna. Jak ją założyć i co na niej posiać

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także