Drzewa w ogrodzie – zaplanuj nasadzenia

1
Drzewa w ogrodzie
Sadząc drzewa w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników - m.in. wielkość drzew, ale też ich lokalizację.

Drzewa sadzi się na lata, dlatego ich rozmieszczenie trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Wybór drzew do ogrodu

Drzewa sadzimy na wiele lat, dlatego dokładnie powinniśmy przemyśleć jakie drzewa posadzić i gdzie one powinny się znajdować. Do wyboru mamy wiele gatunków, które doskonale rosną w polskich warunkach klimatycznych, zarówno drzew iglastych, jak i liściastych. Jednak nie wszystkie  będą się nadawały do naszego ogrodu.

Jednym z kluczowych kryteriów jest wielkość działki i istniejących na niej obiektów – domu, garażu itp. Zastanówmy się spokojnie jaką ilością miejsca dysponujemy – jeśli wolnej przestrzeni nie mamy w nadmiarze, zrezygnujmy z sadzenia dużych drzew. Lipy, platany, kasztanowce, czy buki będą doskonale wyglądały w dużych ogrodach, niestety w małych mogą przysporzyć więcej kłopotu niż radości.

Polecamy: Drzewa iglaste i liściaste do małego ogrodu

Zanim posadzimy drzewo, sprawdźmy jakie maksymalne wymiary osiąga. Niby drzewo rośnie przez wiele lat, ale niestety czas szybko płynie i po kilkunastu latach, z niewielkiego drzewka wyrośnie solidne drzewo. I jeszcze jedna, w zasadzie oczywista rzecz – weźmy pod uwagę nie tylko wysokość drzewa, ale także średnicę jego korony.

Do małych ogrodów wybierajmy drzewa, które nie rozrosną się nadmiernie. Do wyboru mamy między innymi odmiany sosny, jodły koreańskie, daglezje, brzozę brodawkowatą, głóg dwuszyjkowy, ozdobne odmiany wiśni, wierzby mandżurskie, migdałki i inne. Dobrym pomysłem są również odmiany karłowate. Możemy sadzić też drzewa owocowe, które obecnie najczęściej są niskopienne.

Gdzie nie sadzić drzew

Bardzo ważną kwestią jest lokalizacja drzew w ogrodzie. Choć nie ma przepisów regulujących posadowienie drzew na działce, nie powinniśmy ich sadzić zbyt blisko ścian budynku lub ogrodzenia. Dotyczy to szczególnie drzew dużych i szybko rosnących. Korzenie drzewa mogą uszkodzić fundament domu lub ogrodzenia, a gałęzie – zagrozić dachowi, elewacji, czy oknom. Drzewo przy domu powinniśmy sadzić w odległości nieco większej niż promień korony dorosłego drzewa.

Lepiej nie sadźmy też drzew blisko granicy działki. Gałęzie przechodzące do ogrodu sąsiada będą mu przeszkadzać, zacieniając jego ogród, zrzucając liście itd. Stąd do sporu z sąsiadem bardzo blisko, więc lepiej unikajmy takich sytuacji. Sąsiad ma prawo żądać obcięcia gałęzi przechodzących na jego stronę, a jeśli nie zareagujemy – sam może to zrobić (ale nie może doprowadzić do  obumarcia drzewa). Ponadto jeśli nasze drzewo uszkodzi płot, czy jakieś elementy na posesji sąsiada, może on ubiegać się o naprawienie szkód lub zwrot kosztów.

UWAGA: Drzew nie powinniśmy też sadzić w pobliżu żadnych instalacji. W przypadku instalacji podziemnych, sprawdźmy ich przebieg na działce. Korzenie drzew mogą je łatwo uszkodzić.

Wybierz: Iglaki o dekoracyjnych szyszkach - polecamy drzewa i krzewy do małych i dużych ogrodów

Drzewa wokół domu - latem cień, zimą słońce

Z posadzenia drzew wokół domu – z zachowaniem odpowiedniej odległości – możemy mieć wiele pożytku. Drzewa bowiem wpływają na mikroklimat nie tylko ogrodu, ale i domu. Od południowej strony najkorzystniej jest sadzić drzewa liściaste. Latem liście osłonią dom przed nadmiernym działaniem słońca i sprawią, że w domu będzie chłodniej. Natomiast późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy drzewo będzie pozbawione liści, słońce będzie mogło dogrzać nasz dom. W ten sposób możemy nawet nieco zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji i ogrzewania.

Od strony południowej i południowo-zachodniej powinniśmy też sadzić drzewa owocowe. Taka lokalizacja korzystnie wpłynie na ich owocowanie. Z kolei od strony północnej (również północno-wschodniej i południowo-wschodniej) można sadzić drzewa i krzewy iglaste. Ochronią one dom przed zimnym wiatrem, co szczególnie docenimy w chłodniejszych okresach.

Sprawdź: Co można zrobić, gdy drzewa lub krzewy sąsiada zacieniają Twój ogród

 

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także