Drzewa w ogrodzie

Przy wyborze drzew do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę, na jaką wysokość dorastają oraz jak bardzo będą rozłożyste.

W przypadku drzew warto poznać odpowiedzi na te pytania, gdyż z maleńkiej sadzonki szybko może wyrosnąć olbrzym, który będzie zacieniał inne rośliny w ogrodzie.
Jeśli mamy mały ogród, lepiej zdecydować się na niewielką ilość drzew, ale za to szczególnie efektownych, o ciekawym ulistnieniu, kwiatach czy formie. W grupie drzew niezwykle ozdobnych znajdziemy m.in. głóg śliwolistny ‘Prunifolia’, który w lecie kwitnie na biało, następnie ma ciemnoczerwone owoce, a na jesieni liście zmieniają barwę na pomarańczową
i czerwoną. Efektowne i warte posadzenia są wszelkie odmiany jarząbów, np. Sorbus cashmiriana
z bladoróżowymi kwiatami w lecie. Dzięki temu, że jego owoce nie są lubiane przez ptaki długo pozostają na drzewie, zdobiąc gałązki. Wierzba iwa ‘Kilmarnok’ jest także idealnym drzewem do niewielkiego ogrodu. Osiąga wysokość 1,5 m i taką samą średnicę korony. Do małego ogrodu świetnie nadają się też strzeliste drzewa o zwartym pokroju, takie jak np. grusza drobnoowocowa ‘Chanticleer’ oraz wiśnia piłkowana ‘Amanaogawa’.

Drzewa w ogrodzie - iglaste i zimozielone

Jeśli chcemy mieć ogród dekoracyjny o każdej porze roku, warto sadzić takie drzewa, które nie zrzucają liści na zimę. Dzięki temu możemy stworzyć kompozycje, które będą zdobiły ogród zarówno w lecie, jak i zimie. Do tego celu najlepiej nadają się niewielkie iglaki i krzewy zimozielone, np. irga Coneaster waterei ‘John Waterer’. Jeśli chodzi
o drzewa iglaste, to bardzo ozdobna jest jodła koreańska, która odznacza się ciemnozielonymi igłami i fioletowymi szyszkami tkwiącymi na gałęziach jak świeczki.

Drzewa w ogrodzie o oryginalnych kształtach

Jeśli w naszym ogrodzie mamy niewielką przestrzeń, dobrze będą wyglądać w nim drzewa o ciekawej formie. Mogą to być odmiany o zwisających gałęziach, np. płaczące wierzby, które stanowią świetny punkt centralny kompozycji, a ich zaletą jest to, że nie dorastają do znacznych rozmiarów. Odmiana brzozy brodawkowatej o zwisających gałęziach oraz płaczące odmiany wiśni sprawią, że nasz ogród stanie się dużo ciekawszy.

Prowadzenie dużych drzew

Aby uniknąć zbytniego rozrastania się dużych drzew, możemy prowadzić je systemem odroślowym. Polega to na przycinaniu drzew nisko przy ziemi, co powoduje, że pozostają one niskie lub przyjmują formę krzewiastą. W ten sposób można prowadzić np. surmię zwyczajną ‘Aurea’, bożodrzew (ajlant) gruczołkowaty oraz paulownię cesarską. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przez kilka lat pozwolimy drzewom swobodnie rosnąć, a potem co rok lub dwa lata będziemy ścinać je nisko przy ziemi. Cięcie należy wykonać, gdy ustąpią mrozy. Inną metodą na osiągnięcie takiego efektu jest ścinanie drzew na wysokości ok. 60-90 cm raz na trzy-cztery lata. Do takiego prowadzenia dobrze nadają się: klon jesionolistny ’Flamingo’ o liściach obrzeżonych różowych, robinia akacjowa ’Frisia’ o pięknych, złocistych liściach oraz ambrowiec pospolity ’Variegata’
z pstrokatym ulistnieniem.

Drzewa łatwe w uprawie

Wiśnia ‘Accolade’ to drzewo kwitnące wczesną wiosną. Ma półpełne jasnoróżowe kwiaty.
Klon jawor ‘ Brillantissimum’ ma łososioworóżowe liście, które zmieniają barwę na żółtozieloną.
Grusza wierzbolistna ‘Pendula’ to drzewo o ozdobnych, srebrnoszarych liściach, wiosną kwitnie na biało.
Głóg dwuszyjkowy „Paul’s Scarlet’ ma niezwykle ozdobne pełne, czerwone kwiaty, które pojawiają się na wiosnę, a jesienią zamieniają się w czerwone owoce.
Świdośliw Lamrarca ma kwiaty w kształcie małych gwiazdek pojawiające się na wiosnę, a jesienią czerwone ozdobne owoce.
Jabłoń ‘Royalty’ na wiosnę ma purpurowe ulistnienie i ciemnoczerwone kwiaty zaś jesienią dekoracyjne, czerwone owoce.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Miśkiewicz

Źródło: Las i Ogrod

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak, wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także