Drzewa i krzewy owocowe do małego ogrodu

1
Jeżyny nie potrzebują dużo przestrzeni, a owocują obficie.
Nawet w małym ogrodzie można uprawiać krzewy i drzewa owocowe. A warto to robić, bo ich smaku nic nie zastąpi.

Jeśli nasz ogród jest mały, to wcale nie znaczy, że nie możemy mieć własnych owoców. Nieco czasu trzeba poświęcić na zaplanowanie przestrzeni i wybór odpowiednich drzew i krzewów.

Mały ogród z dużymi możliwościami

W małym ogrodzie trzeba zadbać o właściwe wykorzystanie każdego metra przestrzeni. Najmniej miejsca zajmują oczywiście formy pienne krzewów takich jak agrest czy porzeczka. Bezpośrednio pod nimi można posadzić truskawki, rzodkiewkę czy kwiaty. Nie obawiajmy się zestawiać owoców z kwiatami, często takie połączenia dają dekoracyjne efekty. Należy jedynie zadbać, by rośliny miały podobne wymagania. Na przykład jeżyna bezkolcowa dobrze sprawdza się w roli żywej zasłony, posadzona na sitkowym, nie do końca ozdobnym ogrodzeniu. W małym ogrodzie warto posadzić też drzewa brzoskwiniowe, które owocują już w 3-4 roku od posadzenia. Kiedyś uważało się, że brzoskwinie sprawdzą się w uprawie tylko w zachodnio-północnych regionach Polski, jednak nowe odmiany brzoskwiń, zwłaszcza tych z rumieńcem, nie są tak wrażliwe na niskie temperatury. Drzewka brzoskwiniowe, mają też wiele walorów dekoracyjnych, zwłaszcza wiosną, gdy obsypują się masą różowych, pachnących kwiatów. Dobrze znoszą też przycinanie, dzięki czemu mogą być prowadzone w formie krzewiastej i piennej. Maliny rosną w naturze na leśnych półcienistych polankach, można je więc posadzić w towarzystwie drzew i innych krzewów. Najkorzystniej wybrać maliny owocujące dwukrotnie w ciągu roku (Zewa3 czy Heritage). Z malinami chętnie będą sąsiadować krzewinki poziomek. Natomiast truskawki o wiszących pędach można posadzić w wiszących pojemnikach.

Dowiedz się: Jak wybrać odmianę malin, jak je uprawiać i kiedy przycinać maliny

Drzewa i krzewy owocowe w pojemnikach

Posiadając mały przy domowy ogródek, wcale nie musimy rezygnować z własnych soczystych owoców, które można zerwać prosto z drzewa. Do miniaturowego sadu w ogrodzie doskonale nadają się na przykład karłowe jabłonki. Są to szlachetne odmiany jabłoni, najczęściej prowadzone w formie krzaczastej lub wrzecionowej (np. odmianę „Balerina” można kupić w centrach ogrodniczych nawet w pełni owocowania). Miniaturowe drzewa owocowe nadają się do uprawy w pojemnikach. W tej postaci dostępne są czereśnie, grusze, wiśnie, śliwy czy jabłonki. Gdy drzewka odpowiednio ukształtowane są już zbyt duże na uprawę doniczkową, możemy je posadzić w formie szpalerowej przy domu i rozpiąć ich gałęzie na ścianie tarasu lub pergoli. Gdy miejsca w ogrodzie jest naprawdę bardzo mało, krzewy nawet te pienne możemy uprawiać w doniczkach.

Podpowiadamy: Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Pnącza owocujące

Jeżyny czy winogrona nadają się do prowadzenia po ogrodzeniach, płotach, ścianach budynków, pergolach lub balkonach. Dzięki temu nie zabierają dużo miejsca, a można je potraktować jako dekorację. Pamiętajmy też o regularnym przycinaniu wszystkich odmian owocujących pnączy.

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dolniak

Polecamy Ci również

Zobacz także