Drewno do kominka i nie tylko – przygotowanie drewna na opał

Drewno do kominka i nie tylko – przygotowanie drewna na opał

Jesienne i zimowe wieczory spędzane przy kominku są niezwykle przyjemne. Jednak, żeby się nimi cieszyć, trzeba przygotować drewno na opał. Odpowiednie narzędzia ułatwią nam pracę.

Jakim drewnem palić

Drewno na opał powinno być suche, zdrowe, pozbawione smół i żywić. Najbardziej korzystne jest drewno drzew liściastych, szczególnie takich jak buk, brzoza i dąb – ma ono dużą wartość opałową i wytwarza mniej dymu i sadzy niż drewno iglaste. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu drewna iglastego, dobrym pomysłem będzie przemieszanie go z gatunkami liściastymi.
Pamiętajmy też, że drewno ma największą wartość opałową jeśli jest sezonowane – od roku do dwóch. Wilgotność takiego drewna wynos 15-20%, a drzewa świeżego – od 50 do 70%. Im drewno bardziej mokre, tym gorzej się pali, bardziej dymi i daje mniej ciepła.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę, wybierając drewno do kominka

przygotowanie drewna na opał - cięcie drewna pilarką łańcuchową, fot. Husqvarna

Przygotowując drewno na opał, zadbaj o bezpieczeństwo

Rąbanie i cięcie drewna, to prace, przy których może dojść do kontuzji. Pilarki łańcuchowe, czy nawet zwykła siekiera to narzędzia bardzo użyteczne, ale też niebezpieczne, dlatego warto się zaopatrzyć w odzież ochronną. Podstawowym jej elementem są spodnie z wkładką chroniącą nasze ciało przed zranieniem. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o okularach ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie uszkodził nam oczu i ochronnikach słuchu pochłaniających hałas. Uzupełnieniem stroju powinny być solidne, zabudowane buty i rękawice ochronne.

Narzędzia do cięcia i rąbania drewna

Do przygotowania drewna na opał będziemy potrzebowali pilarki do jego pocięcia oraz siekiery – do porąbania.
– Osoby niedoświadczone, które miały niewielki kontakt z pilarką, powinny wybrać sprzęt o niższej mocy silnika i mniejszych rozmiarach. Prace przydomowe takie jak cięcie drewna znacznie ułatwi pilarka o niskim poziomie drgań uchwytów, łatwym rozruchu i dobrym wyważeniu. Warto też zwrócić uwagę na różne systemy, które zwiększają bezpieczeństwo pracy jak hamulec bezwładnościowy, który zapobiega skutkom odbicia maszyny. – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.
Do następnego etapu pracy potrzebna będzie siekiera. W przypadku siekiery ważne jest, aby jej głowica lekko wchodziła i skutecznie rozłupywała drewno, a ciężar był rozłożony tak, aby przyśpieszał cięcie. Dobrym wyborem są siekiery o głowicach powlekanych materiałem zmniejszającym tarcie w drewnie i specjalnej geometrii ułatwiającej łupanie.

Przeczytaj: Jak przygotować sprzęt i narzędzia ogrodnicze do zimy

rąbanie drewna na opał, fot. Husqvarna

Jak przechowywać drewno na opał 

Drewno na opał trzeba składować przez okres co najmniej roku. Najlepiej w miejscu suchym i zadaszonym, aby nie zaczęło gnić. Porąbane drewno powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew. Tak przechowywane drewno będzie miało najlepszą wartość opałową.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także