Drewniane tarasy

Drewniane tarasy

Temperatura daje popalić wszystkim. Gdy słupki rtęci na termometrze przekraczają 30ºC, lubimy oddawać się letniemu lenistwu.

Mały taras przed domemWielu z nas korzystając
z uroków lata i ciepłego powietrza decyduje się na wypoczynek u siebie: w chłodnym pokoju z klimatyzacją, pod altaną, na tarasie balkonowym pod parasolem. Ich właściciele mogą mówić o prawdziwym szczęściu, gdy na dworze upał. Mogą przecież spędzać ten czas na powietrzu, nie koniecznie prażąc się w słońcu.

Prywatna enklawa

Tarasy ogrodowe czy werandy nie tracą nigdy na wartości, jeśli chodzi o nasze ulubione miejsca wypoczynku, szczególnie latem. Wśród aktualnych projektów jednorodzinnych domów trudno znaleźć projekt bez tarasu. Wiele kilkuletnich domów ma takie miejsca od początku, w niektórych bywają one dobudowywane. Domownicy mają duże „pole do popisu” przy budowaniu prywatnej enklawy, bo mają możliwość zaadoptowania nie tylko tarasu, ale także jego otoczenia. Mogą zrobić to sami, mogą także wynająć firmę, która zrobi to za nich. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że zaprojektowanie i zrobienie takiego miejsca samemu, daje większą satysfakcję.

drewniany tarastaras z desek drewnianych

Drewno zamiast kamienia?

Podłoża większości tarasów do tej pory budowane były przede wszystkim z kamienia dekoracyjnego. Miało to oczywiście swoje zalety (wygląd, wygoda podczas mycia), ale miało także swoje wady, jak choćby wysokie koszty materiału, czy przenikliwy chłód, gdy pojawiła się ochota swobodnego, na bosaka stąpania po tarasie. W ostatnim okresie coraz więcej osób przy budowaniu swojego miejsca wypoczynku decyduje się na materiały z drewna. Drewno nigdy nie traci na wartości, nigdy nie wychodzi z mody. Akcenty drewniane doskonale komponują się z zieloną przestrzenią naszej posesji. Myśląc o drewnie, część z nas niekoniecznie jest przekonana do trwałości tego materiału. Kamień z pewnością jest bardziej wytrzymały. Jednak nowoczesna technologia ułatwiła nam wybór, ponieważ możemy dostać drewno, które łączy ze sobą ładny wygląd i solidność materiału.

drewniane podłoże tarasuPodłoże wzmocnione

Budując taras i zastanawiając się nad wyborem drewna na podłoże zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na tę drugą cechę, bo miejsce to – szczególnie w sezonie letnim – jest mocno eksploatowane. Wygląd nie jest sprawą drugorzędną, ale z wyglądu nici jeśli materiał po kilku spotkaniach ze znajomymi przy grillu zacznie niszczeć. Zwykła deska jako produkt naturalny, po pewnym czasie traci na wartości estetycznej (znika pierwotna barwa), odkształca się i jest mało odporna na zarysowania podczas np. przesuwania krzeseł. Rozwiązaniem optymalnym w takiej sytuacji jest zastosowanie drewna kompozytowego WPC, dzięki któremu uzyskujemy materiał nieustępujący wyglądem naturalnemu drewnu, za to o wiele bardziej trwały. WPC to kompozyt drewno-polimer, kombinacja drewnianych i naturalnych polimerowych włókien, łącząca w sobie zalety nowoczesnej technologii materiałowej - wytrzymałość i odporność polimerów z wyglądem i dotykiem drewna.

Materiał WPC jest trwalszy od drewna, nie wymaga szlifowania, jest antypoślizgowy, bez względu na to czy jest mokro czy sucho. Jest przede wszystkim odporny na uszkodzenia. Podłoża tarasu zbudowanego z WPC nie trzeba malować i konserwować, by nie niszczało.

Bezpieczny i trwały taras

Deski tarasowe z materiału WPC są bezpieczne i przyjazne w użyciu. Można je dostać w odcieniach wszystkich szlachetnych gatunków drewna.

Deski tarasowe z WPC to także świetny zamiennik drewna egzotycznego. Mają naturalną powierzchnię i strukturę drewna. Bez obaw można je eksploatować przynajmniej piętnaście lat, są bardzo twarde i odporne na zużycie, a jednocześnie delikatne dla użytkowników.

Innowacyjny materiał o którym mowa, oczywiście znajduje zastosowanie nie tylko przy budowie ogrodowych tarasów: Jest już śmiało wykorzystywany jako obrzeże basenów (antypoślizgowy), materiał na mola i pomosty czy na ścieżkę ogrodową. Deski z WPC nie reagują na promieniowanie UV, są odporne na pleśń i grzyby. W przypadku desek tarasowych wytrzymałość na obciążenie sięga nawet do 600 kg/m².

posadzka drewnianaposadzka balkonowa

Nic skomplikowanego

Decydując się na budowę podłoża z WPC warto wiedzieć, że to nic trudnego. Śmiało można zrobić je samemu.

Jeśli chodzi o zastosowanie tego materiału przy budowie werand, balkonów, tarasów, obrzeży basenów i stawów, ścieżek ogrodowych czy ogródków kawiarnianych, doskonałym wyborem są symetryczne, dwustronne deski mocowane za pomocą nierdzewnych klipsów. Szczelina między deskami wynosi 2 lub 4 mm. Są również deski do układania bez szczelin, wykorzystywane najczęściej na tarasach i obrzeżach basenów, czy jako podłoże tymczasowe na imprezach lub targach. W tym przypadku montaż jest bardzo łatwy i szybki, można je układać swobodnie albo przy użyciu wkrętów nierdzewnych.

Co na taras?

drewniane deski tarasowe
wynik głosowania
38,3%
deski kompozytowe
wynik głosowania
14%
kostka brukowa
wynik głosowania
17,5%
płyty betonowe
wynik głosowania
14,4%
gres
wynik głosowania
15,8%

Ilość oddanych głosów: 3705

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Technomac

Polecamy Ci również

Zobacz także