Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

10
Drewniana nawierzchnia w ogrodzie
Nawierzchnie z drewna wyglądają oryginalnie i naturalnie.

Drewniane nawierzchnie doskonale komponują się w większości aranżacji ogrodowych, podkreślając ich naturalny charakter oraz harmonizując z roślinnością ogrodową.

Drewnem można wykładać całe alejki i ścieżki jednak należy pamiętać, aby było ono ryflowane. Niewielkie wgłębienia w strukturze nawierzchni zmniejszają bowiem śliskość wilgotnego drewna oraz stanowią zabezpieczenie przed poślizgnięciem.

Podstawowe rodzaje drewnianych nawierzchni

  • Bruk – składa się z kostek odpornego na warunki atmosferyczne, twardego drewna (najczęściej dębu, buku). Jego powierzchnia wygląda naturalnie i elegancko, dzięki czemu dobrze komponuje się na wielu przestrzeniach. Bruk drewniany nadaje się do stworzenia alejek, a nawet podjazdów samochodowych, jego montaż jest dość prosty, dlatego można wykonywać go samodzielnie.
  • Podkłady – to prostokątne belki z twardego drewna, takiego jak dąb. Niegdyś stosowane były, jako podkłady pod torowiska.
    W aranżacjach ogrodowych znajdują swoje szerokie zastosowanie w tworzeniu podestów oraz podpór podtrzymujących skarpy.
  • Plastry drewna – tworzone są z grubych pni drzew lub z okazałych gałęzi. Można wykonać je samodzielnie, pamiętając o tym, że optymalna wielkość elementów to 30-40 centymetrów średnicy, oraz 20 centymetrów grubości. Przygotowane plastry wbija się w utwardzoną ziemię za pomocą gumowego młotka, a odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami dokładnie obsypuje się delikatnym żwirem.

Polecamy też: Żwirowa ścieżka krok po kroku

Drewniane nawierzchnie – zalety i wady

W ogrodzie, wszystkie elementy drewniane wyglądają elegancko i dobrze komponują się z otoczeniem. Nawierzchnie drewniane są estetyczną dekoracją, niestety cechują się dużo niższą odpornością niż kamień czy beton.

Najmniej trwałe są nawierzchnie nieosłonięte przed deszczem i mrozem, aby podwyższyć ich żywotność, należy dokonywać regularnej konserwacji.

Dowiedz się: Jak zbudować drewniany płot i jak o niego dbać

Zabezpieczanie drewnianych nawierzchni

Drewniane nawierzchnie powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo przed rozpoczęciem montażu. Dodatkowo, aby zapewnić trwałość, drewno należy regularnie pokrywać powłoką bejcy lub impregnatu, które chronią strukturę drzewa przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Warto wiedzieć

Żywotność drewnianych nawierzchni ogrodowych w znacznym stopniu zależy od sposobu ich montażu. Aby elementy wykonane z drewna były bardziej trwałe, zaleca się umieszczanie ich na żwirowym, przepuszczającym wilgoć podkładzie.

Sprawdź też: Czym pomalować kostkę brukową w ogrodzie

Oceń artykuł
4,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także