Drastyczne skoki temperatur szkodzą roślinom w ogrodzie

0
Ogród zimą

Im bardziej ozdobna roślin, tym mniej jest odporna na mróz i wahania temperatury. Gdy w dzień jest kilka stopni Celsjusza na plusie, a nocą termometry wskazują kilkanaście stopni, ale poniżej zera, nie tylko my odczuwamy te zmiany. Rośliny – także. Piszemy, jak one reagują na wysokie zimowe skoki temperatur.

Jak mawiają ogrodnicy: grunt to wiedzieć, czy roślina jest mrozoodporna. – Do odpornych na mróz zaliczamy m.in. klony, dęby, cisy, pięciorniki, tawuły japońskie – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Te, którym mróz może zaszkodzić, to np. te pochodzące z Dalekiego Wschodu, cedry, cyprysy, kaliny czy laurowiśnie.

Rośliny już budzą się do życia

– Nie tylko sam mróz szkodzi roślinom, ale też drastyczne skoki temperatur. Gdy zimą temperatura i w nocy, i w dzień, jest dodatnia, tak samo zagraża roślinom – podkreśla Mikietyński. – To dlatego, że roślina zaczyna budzić się do życia. Soki zaczynają krążyć w roślinie. To one sprawiają, że pojawiają się pąki na krzewach i drzewach. Już w grudniu było widać pierwsze oznaki wiosny. Kwitły pierwiosnki i nagietki – dodaje ogrodnik. – Kalina wonna miała pąki kwiatowe, a leszczyna i lipa – pąki liściowe.

Radzimy: Jak przygotować rośliny ogrodowe do zimy

Niekorzystne dla roślin ogrodowych różnice temperatur

Gdy przyjdzie mróz, może zniszczyć wszystko to, co dopiero budzi się do życia. Tak dzieje się zwłaszcza wtedy, gdy w dzień temperatura wynosi kilka stopni na plusie, a nocą przychodzi mróz albo wówczas, gdy w dzień jest minimalnie poniżej zera, a w nocy jest przynajmniej kilkanaście kresek poniżej zera.

Nie tylko taka sytuacja jest groźna. – Ujemne temperatury też negatywnie oddziałują na rośliny – podkreśla nasz rozmówca. – To dlatego, że woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość. To natomiast prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych komórek, a w rezultacie do uszkodzenia poszczególnych części rośliny. Uszkodzone zostają np. pnie, pąki kwiatowe i liściowe.

Jak zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez mróz

Niektóre defekty roślin można zauważyć dopiero wiosną. – Jeśli widać brązowe liście czy łodygi, powinno się je przyciąć. Należy to zrobić nad pierwszym zdrowym oczkiem – tłumaczy Jarosław Mikietyński.
Inne metody też są skuteczne i można je zastosować wcześniej. – Z reguły bielenie pni drzew wykonuje się najwcześniej pod koniec stycznia, ale aby zapobiec skutkom działania mrozu, można teraz to zrobić – wyjaśnia nasz ekspert. – Biały kolor odbija promienie słoneczne, co powoduje, że pnie krzewów czy drzew tak szybko się nie nagrzewają. Bielenie jest skuteczne, o ile nie pojawiły się mikropęknięcia i pęknięcia. Gdy te są już widoczne, warto potraktować roślinę wapnem albo środkiem przeciwgrzybicznym – uważa Mikietyński.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak bielić drzewa owocowe

Ogrodnicy chronią też rośliny przed mrozem, okrywając je agrowłókniną. – Słomiane okrycie to znacznie starszy, ale równie dobry sposób. Taki chochoł uchroni też rośliny przed szkodnikami-gryzoniami – mówi nasz ekspert.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także